Skip to content Skip to navigation

Dünya’ya En Yakın Karadelik Keşfedildi

Dr. Mahir E. Ocak
07/07/2020 - 16:57

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. Karadelik, daha önceleri bilinen iki yıldızı da içeren bir üçlü sistemin parçası. Sistem, Dünya’ya o kadar yakın ki yıldızlar Dünya’dan hiçbir optik alet yardımı olmaksızın çıplak gözle görülebiliyor. Keşfedilen karadelik, bilinen en yakın karadelik olarak kayıtlara geçti.

Araştırmacılar, HR 6819 adı verilen sistemdeki karadeliği yıldız çiftleri üzerine yaptıkları araştırmalar sırasında keşfetmişler. Avrupa Uzay Ajansına ait Şili’deki La Silla Gözlemevi’ndeki teleskoplarla yapılan gözlemler sırasında yıldızlardan birinin her 40 günde bir görünmeyen bir gökcisminin etrafında dolandığı fark edilmiş. Araştırmacılar, yıldızın yörünge verilerini kullanarak etrafında dolandığı gökcisminin kütlesini Güneş’inkinin dört katı olarak hesaplamışlar. Bu kadar büyük kütleli, bu kadar yakın ancak yine de teleskoplarla bile görülemeyen bir gökcisminin ancak bir karadelik olabileceği belirtiliyor.

Keşfedilen karadeliğin önemli bir özelliği, etrafında yoğun bir madde bulutu olmaması. Bugüne kadar keşfedilen karadeliklerin büyük çoğunluğu bir madde bulutuyla çevriliydi ve bu durum keşfedilmelerini kolaylaştırıyordu. Çünkü karadeliği çevreleyen madde bulutundaki elektrik yükleri, karadeliğin güçlü çekiminin etkisiyle ivmelendikçe ışık yayar. Bu yüzden yoğun madde bulutuyla çevrili karadelikler ışık halesinin ortasında bir gölge gibi görünür. Yeni keşfedilen karadelikse yoğun bir madde bulutuyla çevrili olmadığı için tamamen karanlık görünüyor.

Araştırma ekibinin üyelerinden Dr. Th. Rivinius’a göre çevresiyle çok az etkileşen, bu kadar sessiz sakin bir karadeliğin keşfedilmesi, gökadamızda tespit edilmeyi bekleyen yüz milyonlarca karadelik olduğunu düşündürüyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Astronomy & Astrophysics’te yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.