Skip to content Skip to navigation

Ekim Ayında Gökyüzü

Dr. Tuba Sarıgül
05/10/2016 - 16:29

Ay, 1 Ekim’de yeni ay evresinde olacak.

Yeniay evresinde Güneş, Ay ve Dünya yaklaşık olarak aynı hizadadır ve Ay, Güneş ile Dünya’nın arasında bulunur. Ay’ın Dünya’ya bakan yüzü Güneş tarafından neredeyse hiç aydınlatılmadığından, bu evrede Ay, Dünya’dan bakıldığında neredeyse tamamen karanlıktadır.

Başlangıç meridyeninin doğusunda kalan yerlerde ekim ayında Ay iki kez yeniay evresinde olacak. Bu, her 32 ayda bir gerçekleşen bir olay.

3 Ekim’de Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Venüs’ü gökyüzünde kısmen aydınlanmaya başlayan Ay’ın yakınlarına bakarak bulabilirsiniz.

4 Ekim’de Ay yeröte konumunda olacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.100 km.

6 Ekim’de Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz. 

NASA/JPL

Uranüs’ün Voyager 2 uzay aracı tarafından 1986 yılında çekilen görüntüsü

15 Ekim’de Uranüs karşı konumda olacak yani Güneş, Dünya ve Uranüs aynı hizadayken Dünya, Güneş ile Uranüs’ün arasında bulunacak. Uranüs’ü gece boyunca bir dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

17 Ekim’de Ay yerberi konumunda olacak. Yani Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 357.900 km.

Orionid göktaşı yağmurunun en etkin olduğu tarih 21 Ekim. Bu tarihte karanlık bölgelerde saatte 20 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor.

Güneş ile Dünya arasındaki gezegenlerin konumları

27 Ekim’de Merkür üst kavuşumda olacak. Bu konumda Merkür, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Merkür, Dünya’dan bakıldığında Güneş’in arkasında kalır.

29 Ekim’de Mars yörüngesindeki hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda yani günberi konumunda olacak.

30 Ekim’de Venüs ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK tarafından düzenlenen canlı bilim söyleşilerinin dördüncüsü, 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00’de TÜBİTAK Bilim Genç YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Gökbilim ve Uzay

Güneş panellerinden yansıyan ışıklar sayesinde uyduları geceleri gökyüzünde rahatça görmek mümkün. Uydulardan yansıyan bu ışık, ışığa duyarlı gözlem aletleri tarafından da algılanıyor ve bu durum bazen verilerde bozulmalara sebep olabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’dan Mars’a gitmek için neden belirli zamanlar daha uygun diye merak etmiş miydiniz?

Gökbilim ve Uzay

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak ısının nasıl yayıldığını anlamamız gerekir. Isı ışıma, iletim ve konveksiyon olmak üzere üç yolla yayılır.

Gökbilim ve Uzay

Bütün dünyada hayatı etkileyen yeni tip koronavirüs salgını uzay çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Birçok ülkede okullar kapanınca anne ve babalar da çocuklara bakmak üzere işi bırakmak ya da yavaşlatmak durumunda kaldı.