Skip to content Skip to navigation

Ekim Ayında Gökyüzü

Dr. Tuba Sarıgül
05/10/2016 - 16:29

Ay, 1 Ekim’de yeni ay evresinde olacak.

Yeniay evresinde Güneş, Ay ve Dünya yaklaşık olarak aynı hizadadır ve Ay, Güneş ile Dünya’nın arasında bulunur. Ay’ın Dünya’ya bakan yüzü Güneş tarafından neredeyse hiç aydınlatılmadığından, bu evrede Ay, Dünya’dan bakıldığında neredeyse tamamen karanlıktadır.

Başlangıç meridyeninin doğusunda kalan yerlerde ekim ayında Ay iki kez yeniay evresinde olacak. Bu, her 32 ayda bir gerçekleşen bir olay.

3 Ekim’de Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Venüs’ü gökyüzünde kısmen aydınlanmaya başlayan Ay’ın yakınlarına bakarak bulabilirsiniz.

4 Ekim’de Ay yeröte konumunda olacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.100 km.

6 Ekim’de Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz. 

NASA/JPL

Uranüs’ün Voyager 2 uzay aracı tarafından 1986 yılında çekilen görüntüsü

15 Ekim’de Uranüs karşı konumda olacak yani Güneş, Dünya ve Uranüs aynı hizadayken Dünya, Güneş ile Uranüs’ün arasında bulunacak. Uranüs’ü gece boyunca bir dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

17 Ekim’de Ay yerberi konumunda olacak. Yani Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 357.900 km.

Orionid göktaşı yağmurunun en etkin olduğu tarih 21 Ekim. Bu tarihte karanlık bölgelerde saatte 20 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor.

Güneş ile Dünya arasındaki gezegenlerin konumları

27 Ekim’de Merkür üst kavuşumda olacak. Bu konumda Merkür, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Merkür, Dünya’dan bakıldığında Güneş’in arkasında kalır.

29 Ekim’de Mars yörüngesindeki hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda yani günberi konumunda olacak.

30 Ekim’de Venüs ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.