Skip to content Skip to navigation

Elektrik Enerjisi Depolayan Yeni Malzeme

Dr. Zeynep Bilgici
25/12/2015 - 11:22

Linköping

Linköping Üniversitesi (İsveç) Organik Elektronik Laboratuvarı’nda enerji depolama özelliğine sahip, kâğıt benzeri yeni bir malzeme geliştirildi. Güç kâğıdı adı verilen malzeme nanoselüloz ve iletken polimerlerden elde ediliyor. Bu işlemde selüloz lifleri yüksek basınçlı suyla yaklaşık 20 nanometre çapında ince liflere ayrılıyor, bu ince lifler elektrik yüklü polimer içeren sulu çözeltiye daldırılıyor ve liflerin üzeri ince iletken polimer tabakasıyla kaplanıyor.

Bu malzemeden hazırlanan 15 cm çapında ve 1 milimetreden daha ince boyutlarda tabaka, 1 Farad (coulomb/volt) kadar elektrik depolama kapasitesine sahip. Bu yönüyle hâlihazırda kullanılan kondansatörlere benzer özellikler taşıyan malzemede tehlikeli kimyasallar ya da ağır metaller bulunmuyor. Hem hafif ve hem de suya dayanıklı olan bu yeni malzeme yüzlerce defa şarj edilebiliyor ve şarj olması sadece birkaç saniye sürüyor. Özellikle giyilebilir teknoloji alanında kullanılmaya aday bu malzemenin seri üretimi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Üretim aşamasındaki bazı zorluklar aşıldıktan sonra pek çok alanda karşımıza çıkacak gibi görünen bu malzeme enerji depolama ihtiyacına yeni bir çözüm sunuyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.