Skip to content Skip to navigation

Elmas Yağmurları

Dr. Mahir E. Ocak
14/09/2017 - 17:11

(Greg Stewart/SLAC National Accelerator Laboratory)

Dev gezegenlerin içindeki koşulların oluşturulduğu deneylerde ilk kez “elmas yağmurları” gözlemlendi. Dr. D. Kraus ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature Astronomy’de yayımlandı.

Uranüs ve Neptün gibi dev gezegenlerin merkezindeki katı çekirdek çeşitli türde “buzlarla” çevrilidir. Hidrojenin karbon, oksijen ve azot gibi hafif elementlerle bağ yapmasıyla oluşan bu bileşikler yoğun bir katman oluşturur. Geçmişte dev gezenlerin içindeki yüksek basıncın, buzlardaki karbon atomlarını bir araya getirerek elmas oluşumuna yol açabileceği ileri sürülmüştü. Ancak bu durumu deneylerle doğrudan gözlemlemek mümkün olmamıştı.

Araştırmacılar, dev gezegenlerin içindeki yüksek basınç ve sıcaklık koşullarını oluşturmak için ABD’deki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndaki lazer kaynaklarını kullanmış. Dev gezegenlerin ana bileşenleri olan karbon ve hidrojenden oluşan polisitren adlı plastik malzeme üzerinde yapılan deneyler, tahmin edildiği gibi aşırı yüksek basınç altında elmasların oluştuğunu gösteriyor.

Araştırmacıların deneylerde gözlemlediği elmasların boyutları sadece nanometre ölçeğinde. Neptün ve Uranüs’teki doğal koşullar altında oluşan elmasların ağırlığınınsa milyonlarca karata ulaşabileceği belirtiliyor. Tahminlere göre bu elmaslar tıpkı Dünya’da yeryüzüne düşen yağmur damlaları gibi yavaş yavaş gezegenlerin içlerine doğru ilerliyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Gökbilime biraz da olsa ilgi duyuyorsanız sizin de gökyüzünde ilk bakışta fark ettiğiniz yıldızların oluşturduğu şekiller vardır. Gözlem yaptıkça gökyüzündeki daha fazla şekil ve bu şekilleri oluşturan gökcisimleri hakkında bilgi sahibi olursunuz. 

Gökbilim ve Uzay

2018 TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Lisans Öğrencileri Yaz Programı başvuruları 4 Mayıs’ta sona eriyor.

Gökbilim ve Uzay

Karanlık maddenin doğası bugün hâlâ tartışma konusu. Ancak fizikçilerin çoğunun üzerinde anlaştığı bir nokta varsa o da karanlık maddenin gökadaların oluşumu açısından çok önemli olduğudur. 

Gökbilim ve Uzay

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Gökbilim ve Uzay

2014’ten beri düzenlenen ODTÜ Bilim Günleri bu yıl 28-28 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler Samanyolu’nun merkezindeki devasa karadeliğin etrafında onlarca karadelik keşfetti. Sonuçlar, yıllar önce öne sürülmüş, çok büyük kütleli karadeliklerin binlerce karadelik tarafından çevrelendiğini öne süren bir kuramı destekliyor. Dr. Charles J. Hailey ve arkadaşlarının konu hakkında yazdığı makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Güneş ışığı beyazdır fakat içinde birçok farklı rengi barındırır. Bu farklı renkleri, beyaz ışığı bir prizmadan geçirdiğimizde ya da bir gökkuşağı oluştuğu sırada görebiliriz. Güneş’ten gelen beyaz ışık Dünya atmosferinde yol alırken birçok parçacıkla çarpışarak saçılır.

Gökbilim ve Uzay

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kapılarını 7'den 77'ye tüm  gökyüzü meraklılarına açıyor. 21 Nisan’da başlayacak Halk Günü etkinlikleri ekim ayı sonuna kadar devam edecek ve ayda bir gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu yeni bir ötegezegen keşfetti. K2-229b adı verilen, Dünya’ya yaklaşık 340 ışık yılı mesafedeki gezegenin çok yoğun bir çekirdeğe sahip olması bakımından Merkür’e benzediği belirtiliyor. 

Gökbilim ve Uzay

Dünya üzerindeki bir noktanın konumunu enlem ve boylam bilgilerine göre veririz. Peki, gökcisimlerinin örneğin yıldızların, gezegenlerin ve uyduların gökyüzündeki konumlarını nasıl belirleyebiliriz?