Skip to content Skip to navigation

Elmas Yağmurları

Dr. Mahir E. Ocak
14/09/2017 - 17:11

(Greg Stewart/SLAC National Accelerator Laboratory)

Dev gezegenlerin içindeki koşulların oluşturulduğu deneylerde ilk kez “elmas yağmurları” gözlemlendi. Dr. D. Kraus ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Nature Astronomy’de yayımlandı.

Uranüs ve Neptün gibi dev gezegenlerin merkezindeki katı çekirdek çeşitli türde “buzlarla” çevrilidir. Hidrojenin karbon, oksijen ve azot gibi hafif elementlerle bağ yapmasıyla oluşan bu bileşikler yoğun bir katman oluşturur. Geçmişte dev gezenlerin içindeki yüksek basıncın, buzlardaki karbon atomlarını bir araya getirerek elmas oluşumuna yol açabileceği ileri sürülmüştü. Ancak bu durumu deneylerle doğrudan gözlemlemek mümkün olmamıştı.

Araştırmacılar, dev gezegenlerin içindeki yüksek basınç ve sıcaklık koşullarını oluşturmak için ABD’deki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndaki lazer kaynaklarını kullanmış. Dev gezegenlerin ana bileşenleri olan karbon ve hidrojenden oluşan polisitren adlı plastik malzeme üzerinde yapılan deneyler, tahmin edildiği gibi aşırı yüksek basınç altında elmasların oluştuğunu gösteriyor.

Araştırmacıların deneylerde gözlemlediği elmasların boyutları sadece nanometre ölçeğinde. Neptün ve Uranüs’teki doğal koşullar altında oluşan elmasların ağırlığınınsa milyonlarca karata ulaşabileceği belirtiliyor. Tahminlere göre bu elmaslar tıpkı Dünya’da yeryüzüne düşen yağmur damlaları gibi yavaş yavaş gezegenlerin içlerine doğru ilerliyor.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Mars Express uzay aracı tarafından elde edilen veriler Mars’ın güney kutbunun derinlerinde sıvı halde su bulunduğuna işaret ediyor. Dr. R. Orosei ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Güneş’i incelemek amacıyla yeni bir sondayı 12 Ağustos'ta uzaya gönderdi. Sondanın görevini başarıyla yerine getirebilmesi için aşırı yüksek sıcaklıklarla baş etmesi gerekecek.

Gökbilim ve Uzay

Max Planck Gökbilim Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı, bilimsel yazında PDS 70 olarak adlandırılan genç bir yıldızın etrafında dolanan, yeni doğmuş bir gezegeni görüntülemeyi başardı.

Gökbilim ve Uzay

Ağustos ayında dört gezegen -Mars, Satürn, Jüpiter ve Venüs- Güneş’in batışından sonra doğudan batıya doğru sıralanmış halde gökyüzünde olacak.

Gökbilim ve Uzay

3-5 Ağustos tarihleri arasında Bursa Uludağ’da gerçekleştirilecek Astrofest 2018 etkinliğinin başvuruları devam ediyor.

Gökbilim ve Uzay

Tutulma denilince akla Ay ve Güneş tutulmaları gelse de bu başka gökcisimlerinde de görülebilen bir gök olayıdır.

Gökbilim ve Uzay

Dünya Ay’ın gölgesine girdiğinde Güneş tutulması, Ay Dünya’nın gölgesine girdiğinde ise Ay tutulması gerçekleşir. Tutulma olayını nasıl gördüğümüz nereden baktığımıza bağlı olarak değişir.

Gökbilim ve Uzay

Kızıl Gezegen Mars, 31 Temmuz’da 15 yıl aradan sonra Dünya’ya en yakın konumda olacak. Mars 27 Temmuz’da ise karşı konumda. Bu konumdayken Güneş, Dünya ve Mars aynı hizadadır ve Dünya Güneş ile Mars arasında bulunur.

Gökbilim ve Uzay

21 Haziran yaz gündönümü yani gündüz süresinin en uzun, gece süresinin en kısa olduğu zaman.

Gökbilim ve Uzay

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kuantum fiziği deneylerinin yapılacağı bir Soğuk Atom Laboratuvarı kurmaya hazırlanıyor. Laboratuvar, kurulumu tamamlandığında evrenin bilinen en soğuk yeri olacak.