Skip to content Skip to navigation

En Eski Yılan Fosilleri Bulundu

Dr. Mahir E. Ocak
03/02/2015 - 09:06

Araştırmacılar bugüne kadar keşfedilmiş en eski yılan fosillerini buldu. Fosillerin 140 ila 167 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önceki en eski yılan fosilleri yaklaşık 100 milyon yaşındaydı. Bugüne kadar 100 ila 140 milyon yıl öncesine ait dönemlerden kalma herhangi bir fosil keşfedilememiş olması fosil kayıtlarında boşluk olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar dört ayrı yılan türüne ait fosiller bulmuş. Bu türler Portugalophis lignites, Parviraptor estesi, Eophis underwoodi ve Diablophis gilmorei olarak adlandırılıyor. Elde edilen sonuçlar 100 ila 167 milyon yıl öncesi dönem arasında yılanların vücut şekillerinin bugünkü hallerini almaya başladığını gösteriyor. Gelecekte daha eski yılan fosillerinin de keşfedilebileceği düşünülüyor. Dr. M. W. Caldwell ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

1

İlgili İçerikler

Paleontoloji (Fosilbilim)

Uzak geçmişte dünya üzerinde yaşamış canlılarla ilgili bilgi edinmenin bir yolu fosilleri incelemektir. Sıklıkla rastlanan fosillerin büyük çoğunluğu tortul kayaçların tabakaları arasında düzleşmiş ve yassılaşmıştır. Canlıların üç boyutlu olarak fosilleştiği bir ortamsa kehribardır.

Paleontoloji (Fosilbilim)

Bugün soyu tükenmiş olan dinozorların tıpkı kuşlar ve sürüngenler gibi yumurtlayarak ürediği biliniyor. Ancak bu sürecin detaylarıyla ilgili bilgilerimiz çok az.

Paleontoloji (Fosilbilim)

Colorado Boulder Üniversitesi’nden araştırmacılar fosil kayıtlardaki mikroorganizmaların dâhil olduğu süreçlerin belirlenmesinde kullanılan biyolojik mineralleri laboratuvar ortamında sentezlemeyi başardı.

Paleontoloji (Fosilbilim)

Efsaneye göre Çin İmparatoru Yu, günümüzden yaklaşık 4000 yıl önce gerçekleşen büyük sel felaketini başarıyla kontrol altına almış ve...