Skip to content Skip to navigation

En Havalı Giyecek

Dr. Mahir E. Ocak
21/11/2016 - 22:52

Yazın çok sıcak havalarda doğal olarak daha ince, vücudu daha serin tutan kıyafetler tercih edilir. Ancak günümüzdeki giyeceklerin istisnasız tamamı insan vücudundan yayılan ısıyı (kızılötesi radyasyonu) geri yansıtarak vücudu sıcak tutar.

Stanford Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, insan vücudundan yayılan ısıyı hapsetmeyen bir malzeme geliştirdi. Polietilenden üretilen ve üzerinde nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğinde delikler olan bu malzemenin gelecekte giyeceklerde kullanılması düşünülüyor.

Deneyler, pamuklu malzemelerle karşılaştırıldığında yeni geliştirilen malzemenin deriyi yaklaşık 2,7 °C daha serin tuttuğunu gösteriyor. Gelecekte malzemenin dayanıklılığıyla ilgili testler yapılması planlanıyor. Ayrıca malzemenin ısı tutmadan nasıl farklı renklere boyanabileceği de cevaplanmayı bekleyen başka bir soru.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Tükenmez kalemlerde mürekkep kütleçekimi etkisiyle akarak kalemin ucundaki bilyeye ulaşır. Dönebilen bu bilye yardımıyla mürekkep...

Malzeme Bilimi

Freiburg’daki Fraunhofer Malzeme Mekaniği Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı camları şekillendirmek için lazerlerin kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Cam bir malzeme ufak bir darbe ile paramparça olurken plastik malzemeler üzerlerine uygulanan basınca karşı çok daha dirençlidir.

Malzeme Bilimi

Alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri Doç. Dr. Yunus Eren Kalay ile Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeydi.

Malzeme Bilimi

Gençleri bilim insanları ile buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri 22 Kasım 2016 tarihinde Yozgat’ta gerçekleştirildi.

Malzeme Bilimi

Bilim insanları üç boyutlu baskı yöntemini kullanarak kendiliğinden şekil değiştirebilen mikro ölçekte malzemeler üretti.

Malzeme Bilimi

Camların dayanıklılığını artırmak ve kırılam cam...

Malzeme Bilimi

Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, pencerelerde kullanılabilecek...

Malzeme Bilimi

Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kendi ağırlığının yaklaşık 1000 katını taşıyabilen sıcaklığa duyarlı yeni polimerler sentezlendi.

Malzeme Bilimi

Yeni teknolojiler sayesinde yeni malzemeler geliştirildiği gibi yeni malzemeler sayesinde...