Skip to content Skip to navigation

Enerji Dönüşümü ve Hareket

Namdar Gürsönmez
09/11/2015 - 12:58

Enerji gözle görülemediği için etkileri göz önüne alınarak iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanır. Enerji bir biçimden başka bir biçime dönüşebilir. Bu dönüşümde toplam enerji sabit kalır. Buna enerjinin korunum yasası diyoruz.

Bu etkinliğimizde enerji dönüşümünün gerçekleştiği bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 2 adet 1,5 V’luk pil
 • 1 adet pil yatağı (ikili)
 • 1 adet 3 V’luk DC motor
 • 1 adet plastik pervane
 • 1 adet devre anahtarı
 • 4 adet CD (küçük boy)
 • 15 cm iletken tel
 • 1 adet pet şişe (orta boy)
 • 2 adet çöp şiş
 • 8 adet pet şişe kapağı
 • 2 adet pipet
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Plastik kapakları merkezlerinden delelim ve CD’lere silikon ile yapıştıralım.

2- Çöp şişten 15 cm, pipetten ise 10 cm uzunluğunda ikişer parça keselim.

3- Çöp şişi pipetin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapaklı CD’leri takalım ve dış kısmına merkezlerinde delikler açtığımız plastik kapakları silikon ile sabitleyelim.

4- Çöp şiş, pipet ve CD’lerden oluşturduğumuz düzeneği pet şişeye silikon ile yapıştıralım.

5- Pil yatağını, devre anahtarını ve DC motoru görseldeki gibi silikon ile yapıştıralım ve iletken tellerle aralarındaki bağlantıları tamamlayalım.

6- Pilleri pil yatağına yerleştirelim ve pervaneyi elektrik motoruna takalım. Ayrıca şişe kapağının ucuna çarpma etkisini azaltacak bir sünger yapıştırabilirsiniz.

7- Artık enerji dönüşümü ve hareket düzeneğimiz çalışmaya hazır.

8- Enerji dönüşümü ve hareketin gerçekleşeceği düzenekte devre anahtarını kapalı konuma getirdiğimizde pilin depoladığı kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür. Elektrik enerjisi iletken teller ile elektrik motoruna aktarıldığında, elektrik motoru elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürerek pervanenin hızla dönmesini sağlar ve yapay bir hava akımı oluşturur. Bu sayede düzeneğimiz sürtünme kuvvetini yenerek harekete geçer.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.