Skip to content Skip to navigation

Enerji Dönüşümü ve Hareket

Namdar Gürsönmez
09/11/2015 - 12:58

Enerji gözle görülemediği için etkileri göz önüne alınarak iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanır. Enerji bir biçimden başka bir biçime dönüşebilir. Bu dönüşümde toplam enerji sabit kalır. Buna enerjinin korunum yasası diyoruz.

Bu etkinliğimizde enerji dönüşümünün gerçekleştiği bir düzenek tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 2 adet 1,5 V’luk pil
 • 1 adet pil yatağı (ikili)
 • 1 adet 3 V’luk DC motor
 • 1 adet plastik pervane
 • 1 adet devre anahtarı
 • 4 adet CD (küçük boy)
 • 15 cm iletken tel
 • 1 adet pet şişe (orta boy)
 • 2 adet çöp şiş
 • 8 adet pet şişe kapağı
 • 2 adet pipet
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Makas
 • Cetvel

Etkinliğin yapılışı:

1- Plastik kapakları merkezlerinden delelim ve CD’lere silikon ile yapıştıralım.

2- Çöp şişten 15 cm, pipetten ise 10 cm uzunluğunda ikişer parça keselim.

3- Çöp şişi pipetin iç kısmından geçirerek uçlarına plastik kapaklı CD’leri takalım ve dış kısmına merkezlerinde delikler açtığımız plastik kapakları silikon ile sabitleyelim.

4- Çöp şiş, pipet ve CD’lerden oluşturduğumuz düzeneği pet şişeye silikon ile yapıştıralım.

5- Pil yatağını, devre anahtarını ve DC motoru görseldeki gibi silikon ile yapıştıralım ve iletken tellerle aralarındaki bağlantıları tamamlayalım.

6- Pilleri pil yatağına yerleştirelim ve pervaneyi elektrik motoruna takalım. Ayrıca şişe kapağının ucuna çarpma etkisini azaltacak bir sünger yapıştırabilirsiniz.

7- Artık enerji dönüşümü ve hareket düzeneğimiz çalışmaya hazır.

8- Enerji dönüşümü ve hareketin gerçekleşeceği düzenekte devre anahtarını kapalı konuma getirdiğimizde pilin depoladığı kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür. Elektrik enerjisi iletken teller ile elektrik motoruna aktarıldığında, elektrik motoru elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürerek pervanenin hızla dönmesini sağlar ve yapay bir hava akımı oluşturur. Bu sayede düzeneğimiz sürtünme kuvvetini yenerek harekete geçer.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.