Skip to content Skip to navigation

Eylül Ayında Gökyüzü

Dr. Tuba Sarıgül
01/09/2016 - 17:21

1 Eylül’de gerçekleşecek halkalı Güneş tutulması sırasında Ay’ın gölgesi Afrika’nın güneyinden geçeceği için tutulma ancak Gabon, Kongo Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ın bulunduğu bu hat boyunca gözlemlenebilecek ve Türkiye’den izlenemeyecek.

Halkalı Güneş tutulmasında Güneş, Ay ve Dünya aynı hizada bulunur. Bu sırada Ay ile Dünya arasındaki mesafe fazlaysa Ay gökyüzünde diğer zamanlara göre daha küçük görünür. Bundan dolayı, Ay yuvarlağı Güneş’i tam olarak kapatamaz ve Güneş ‘in Ay’ın karanlık diski tarafından örtülemeyen kısmı parlak bir halka gibi görünür.

2012 yılında New Mexico’da meydana gelen halkalı Güneş tutulması

Ay’ın Evreleri

Eylül aynı zamanda Neptün gözlemi için de hayli uygun bir ay. 2 Eylül’de Neptün karşı konumda bulunacak. Diğer bir deyişle Neptün, Dünya ve Güneş aynı hizada iken Dünya, Neptün ile Güneş’in arasında olacak. Bu durumda Neptün Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Neptün’ü gökyüzünde Kova Takımyıldızı’nın yakınlarında bulabilir ve gece boyunca basit bir teleskop ya da dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

6 Eylül’de Ay, Dünya’ya en uzak konumda olacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe ise yaklaşık 405.100 kilometre olacak.

8 Eylül’de, Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek.

13 Eylül’de Merkür alt kavuşumda olacak yani Güneş, Merkür ve Dünya aynı hat üzerindeyken Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasında bulunacak.

16 Eylül’de ise farklı bir tür Ay tutulmasına tanık olmak mümkün. Yarı gölgeli Ay tutulması olarak isimlendirilen bu durumda, Güneş, Dünya ve Ay aynı hizada bulunur ve Ay, Dünya’nın arkasında oluşan yarı aydınlık bölge ile aydınlık bölge arasında hareket eder. Bu fark etmesi hayli zor bir gökyüzü olayıdır.

Ay’ın eylül süresince Dünya’ya en yakın olduğu tarih olan 18 Eylül’de, bu iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 361.900 kilometre olacak.

22 Eylül, sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

26 Eylül’de Jüpiter, Güneş ve Dünya aynı doğrultuda bulunacak ve Jüpiter birkaç hafta boyunca gökyüzünde gözlemlenemeyecek.

28 Eylül’de Merkür en büyük batı uzanımında olacak. Bu tarihte Merkür gökyüzünde Güneş’e en uzak konumda görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Filmlerde görmüşsünüzdür, uzay boşluğuna koruyucu kıyafeti olmadan çıkmak zorunda kalan astronotun kolları ve bacakları donmaya başlar, sonra porselen gibi kırılır. O hâlde uzay çok soğuk olmalı değil mi?  Zavallı uydularımız uzayda donuyor olmalı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı çalışmalar WASP-76b adlı bir ötegezegenin atmosferinde demir yağmurları yağdığına işaret ediyor. Dr. D. Ehrenreich ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci bilinen en büyük kozmik patlamayı gözlemledi. Dünya’ya 390 milyon ışık yılı mesafedeki Yılancı Gökada Kümesi’nde meydana gelen patlama sırasında yayılan enerjinin daha önceleri bilinen en büyük patlamadakinin beş katı kadar olduğu belirtiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir yıldan uzun süredir Mars’ta görev yapan InSight, bulunduğu bölgede daha önceleri tahmin edilenden on kat daha büyük manyetik alan tespit etti. Uzay aracının gönderdiği veriler, Mars’ın yüzeyindeki manyetik alanın günlük hatta saniyelik olarak değiştiğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Mars’ın jeolojik yapısını incelemek için özel olarak tasarlanan InSight aracı, 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmişti. InSight’ın topladığı verilerin analiz edilmesiyle elde edilen ilk bilgiler Nature Geoscience’ın özel bir sayısında yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayında gökyüzünde görebileceğiniz takımyıldızlardan biri, ters soru işaretine benzeyen şekliyle dikkat çeken Aslan Takımyıldızı. Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus -Aslan’ın Kalbi olarak da isimlendirilir- ise bu soru işaretinin noktasını oluşturur.

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.