Skip to content Skip to navigation

Farklı Diller Bilmek Yeni Şeyler Öğrenmeyi Kolaylaştırıyor

Dr. Tuba Sarıgül
19/09/2016 - 16:00

Helsinki ve Aarhus üniversitelerinden araştırmacılar yabancı dil bilen kişilerin yeni kelimeleri daha kolay öğrendiklerini belirledi.

Günümüzde ana dilimizin dışında yabancı bir dili iyi derecede bilmek önemli bir özellik. Hatta birden fazla yabancı dil öğrenme ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Yabancı bir dil bilmenin günlük hayatla birlikte profesyonel hayata da sağladığı birçok avantaj var. İnsanlar ana dilleri dışında başka bir dili çocukluk döneminde öğrenebildikleri gibi ileriki yaşlarda da ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle yabancı bir dil öğrenebiliyorlar. Ancak bir ya da birden fazla yabancı dil bilmenin insanlarda öğrenme süreçlerini nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor.

Sonuçları Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmada bilim insanları, beynin yeni bir kelime öğrenme sürecinde ana dilin dışında başka bir dil konuşabilmenin nasıl bir etkisi olduğunu inceledi. Yaş ortalaması 24 olan 22 öğrenciyle yapılan araştırmada, katılımcılara kendi dillerinde ve yabancı bir dilde daha önce bilmedikleri yeni kelimeler dinletildi ve bu süreçte beyin aktivitesinde meydana gelen değişimler ölçüldü. Daha sonra elde edilen veriler, katılımcıların kaç tane yabancı dil bildikleri ve bu dilleri hangi yaşta öğrenmeye başladıkları gibi dilbilimsel birikimleri dikkate alınarak değerlendirildi.

Sonuçta yabancı dil bilmenin beyinde yeni kelime öğrenme sürecini belirgin şekilde etkilediği anlaşıldı. Veriler birden fazla yabancı dil bilen ve yabancı dili erken yaşlarda öğrenen katılımcıların özellikle ana dillerinden farklı dillerdeki yabancı kelimeleri öğrenme konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor. Araştırmada ilginç bir sonuç daha elde edildi. Buna göre yabancı dili ileriki yaşlarında öğrenen kişiler kendi ana dillerindeki yeni kelimeleri, yabancı bir dildeki yeni kelimelere göre daha kolay öğreniyor. Bu durumun katılımcıların beyinlerinde ana dillerine dair sinirsel “bağlantı”ların güçlü olmasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılara göre bu sonuçlar ana dilimiz dışında başka bir dil bilmenin, yeni bir bilgi öğrenirken verilerin beyinde işlenme sürecinin verimliliğini artırdığını ve beynin yapısal ve işlevsel olarak bu değişimlere uyum sağlama yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce geçen ay sorduğumuz problemin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz: Klavdiya Tuşavina, Smena, 1938.

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Çok acıktığınızı ve arkadaşlarınızla beraber en sevdiğiniz ev yapımı hamburgerciye gittiğinizi hayal edin. Büyük bir iştahla siparişinizi verdiniz. Ancak yan masada oturan kişi meyve suyunu höpürdeterek içiyor. Çok rahatsız oluyor ve hemen orayı terk ediyorsunuz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız. Akşam olmak üzeredir ancak biz hâlâ gün ortasındaymışız gibi hissederiz. Bunun tam tersine trafiğin çok yoğun olduğu bir yerde zaman bir türlü geçmek bilmez. Peki nasıl oluyor da beynimiz zamanı farklı biçimlerde algılayabiliyor?

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Haziran 2019 probleminin çözümüne ve Temmuz 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Hiç elinizin ya da ayağınızın uyuşması nedeniyle art arda iğneler batıyormuş gibi hissettiğiniz oldu mu? Karıncalanma dediğimiz bu olay uzun süre alışılmadık pozisyonda durduğumuzda ortaya çıkar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Mayıs 2019 probleminin çözümüne ve Haziran 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Uluslararası bir araştırma grubu, farelerin gözlerine nanoparçacıklar (boyutları metrenin milyarda biri ölçeğinde olan parçacıklar) enjekte ederek kızılötesi ışığı algılamalarını sağladı. Çalışma ile ilgili makale Dr. Yuqian Ma ve arkadaşları tarafından Cell’de yayımlandı.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Nisan 2019 probleminin çözümüne ve Mayıs 2019 problemine yer veriyoruz.