Skip to content Skip to navigation

Farklı Diller Bilmek Yeni Şeyler Öğrenmeyi Kolaylaştırıyor

Dr. Tuba Sarıgül
19/09/2016 - 16:00

Helsinki ve Aarhus üniversitelerinden araştırmacılar yabancı dil bilen kişilerin yeni kelimeleri daha kolay öğrendiklerini belirledi.

Günümüzde ana dilimizin dışında yabancı bir dili iyi derecede bilmek önemli bir özellik. Hatta birden fazla yabancı dil öğrenme ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Yabancı bir dil bilmenin günlük hayatla birlikte profesyonel hayata da sağladığı birçok avantaj var. İnsanlar ana dilleri dışında başka bir dili çocukluk döneminde öğrenebildikleri gibi ileriki yaşlarda da ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle yabancı bir dil öğrenebiliyorlar. Ancak bir ya da birden fazla yabancı dil bilmenin insanlarda öğrenme süreçlerini nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor.

Sonuçları Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmada bilim insanları, beynin yeni bir kelime öğrenme sürecinde ana dilin dışında başka bir dil konuşabilmenin nasıl bir etkisi olduğunu inceledi. Yaş ortalaması 24 olan 22 öğrenciyle yapılan araştırmada, katılımcılara kendi dillerinde ve yabancı bir dilde daha önce bilmedikleri yeni kelimeler dinletildi ve bu süreçte beyin aktivitesinde meydana gelen değişimler ölçüldü. Daha sonra elde edilen veriler, katılımcıların kaç tane yabancı dil bildikleri ve bu dilleri hangi yaşta öğrenmeye başladıkları gibi dilbilimsel birikimleri dikkate alınarak değerlendirildi.

Sonuçta yabancı dil bilmenin beyinde yeni kelime öğrenme sürecini belirgin şekilde etkilediği anlaşıldı. Veriler birden fazla yabancı dil bilen ve yabancı dili erken yaşlarda öğrenen katılımcıların özellikle ana dillerinden farklı dillerdeki yabancı kelimeleri öğrenme konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor. Araştırmada ilginç bir sonuç daha elde edildi. Buna göre yabancı dili ileriki yaşlarında öğrenen kişiler kendi ana dillerindeki yeni kelimeleri, yabancı bir dildeki yeni kelimelere göre daha kolay öğreniyor. Bu durumun katılımcıların beyinlerinde ana dillerine dair sinirsel “bağlantı”ların güçlü olmasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılara göre bu sonuçlar ana dilimiz dışında başka bir dil bilmenin, yeni bir bilgi öğrenirken verilerin beyinde işlenme sürecinin verimliliğini artırdığını ve beynin yapısal ve işlevsel olarak bu değişimlere uyum sağlama yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ocak 2020 probleminin çözümüne ve Şubat 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz duyu organlarımız aracılığıyla çevreden bilgi toplar ve hafızaya kaydeder. Bu bilgiler de çevreyi algılama, problem çözme ve davranış geliştirme gibi işleri gerçekleştirmek için kullanılır. Bilgileri bazen anlık olarak, bazen kısa, bazen de uzun süre hafızamızda tutarız.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Aralık 2019 probleminin çözümüne ve Ocak 2020 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni doğan bebeklerde görülen genetik sağlık sorunlarından biri, sinir hücrelerinin etrafında miyelin kılıfın olmamasıdır. Sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olan bu koruyucu kalkan olmadan doğan bebeklerin el ve ayaklarında kısmi felç ortaya çıkabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2019 probleminin çözümüne ve Aralık 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.