Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Kadın Bilim İnsanları Bilim Genç Kafe’de Genç Bilim İnsanlarımız ile Buluştu

Bilim Genç
12/02/2020 - 17:54

11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde kız öğrenciler Bilim Genç Kafe etkinlikleri kapsamında Ankara, İstanbul ve Samsun’da genç bilim insanlarımız ile buluştu.

Ankara’da Ulusal Manyetik Rezonans Görüntüleme Araştırma Merkezi’nde (UMRAM) Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş ile gerçekleştirilen etkinlikte gençler ilk olarak merkezdeki laboratuvarları gezerek yapılan araştırmalar hakkında bilgi aldı. Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş laboratuvar gezisinde manyetik görüntüleme cihazları kullanılarak yürütülen yenilikçi araştırmalar hakkında gençlere uygulamalı bilgiler verdi. Ayrıca merkezdeki elektronik laboratuvarında manyetik parçacık görüntüleme yöntemi ve geliştirdikleri manyetik parçacık görüntüleme cihazlarının nasıl çalıştığını öğrencilere anlattı.

Etkinliğin ikinci bölümü olan Bilim Genç Kafe’de Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş yaşam öyküsünü ve çalıştığı alanı nasıl seçtiğini gençlerle paylaştı. Kız öğrenciler ise Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş’a elektrik-elektronik mühendisliğindeki araştırma alanları, geleceğin meslekleri ve kariyer tercihleriyle ilgili sorular sordu.

Ankara Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

İstanbul’da Bilim Üsküdar’da düzenlenen Bilim Genç Kafe’de Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Karakuş dinlemenin konuşma becerisindeki rolü, hiç duymayan insanların neden konuşamadığı ve iyi bir dinleyici olmadan iyi bir konuşmacı olunamayacağı konuları üzerine gençlerle sohbet etti. Ayrıca geçmişte kız çocuklarının eğitim imkânlarının kısıtlı olmasına rağmen günümüzde bu konuda çok farklı fırsatların bulunduğunu, başarının temel anahtarının ise istekli olmak olduğunu anlattı.

İstanbul Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

Samsun’da gerçekleştirilen Bilim Genç Kafe’de ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas kariyer öyküsünü gençlerle paylaştı. Ayrıca gençlerin; sosyal bilimlerin Türkiye’deki durumu, toplumda bazı mesleklerin erkek öğrencilere bazı mesleklerin kız öğrencilere hitap ettiği şeklindeki ön kabuller üzerine sorularını cevapladı.

Samsun Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

Siz de bilim dolu keyifli bir sohbete katılmak istiyorsanız Bilim Genç’teki etkinlik duyurularını takip ederek masalarımız dolmadan yerinizi ayırtın!

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BenimPenceremden etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Sosyal Bilimler

Herkes sözlü veya yazılı sınavlarda bir miktar kaygı yaşayabilir, bu doğal bir duygudur. Ancak sınav kaygısı bazen çok şiddetlidir ve bu durum sahip olduğumuz bilgileri etkili bir şekilde kullanmakta zorlanmamıza ve sınavdaki performansımızın düşmesine neden olabilir.

Sosyal Bilimler

Atalarımız “Söz uçar, yazı kalır” demiş. Bu yüzden de bildikleri ve bilinmesini istedikleri şeyleri yazıya geçirmişler.

Sosyal Bilimler

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.