Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Kadın Bilim İnsanları Bilim Genç Kafe’de Genç Bilim İnsanlarımız ile Buluştu

Bilim Genç
12/02/2020 - 17:54

11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde kız öğrenciler Bilim Genç Kafe etkinlikleri kapsamında Ankara, İstanbul ve Samsun’da genç bilim insanlarımız ile buluştu.

Ankara’da Ulusal Manyetik Rezonans Görüntüleme Araştırma Merkezi’nde (UMRAM) Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş ile gerçekleştirilen etkinlikte gençler ilk olarak merkezdeki laboratuvarları gezerek yapılan araştırmalar hakkında bilgi aldı. Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş laboratuvar gezisinde manyetik görüntüleme cihazları kullanılarak yürütülen yenilikçi araştırmalar hakkında gençlere uygulamalı bilgiler verdi. Ayrıca merkezdeki elektronik laboratuvarında manyetik parçacık görüntüleme yöntemi ve geliştirdikleri manyetik parçacık görüntüleme cihazlarının nasıl çalıştığını öğrencilere anlattı.

Etkinliğin ikinci bölümü olan Bilim Genç Kafe’de Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş yaşam öyküsünü ve çalıştığı alanı nasıl seçtiğini gençlerle paylaştı. Kız öğrenciler ise Dr. Öğr. Üyesi Emine Ülkü Sarıtaş’a elektrik-elektronik mühendisliğindeki araştırma alanları, geleceğin meslekleri ve kariyer tercihleriyle ilgili sorular sordu.

Ankara Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

İstanbul’da Bilim Üsküdar’da düzenlenen Bilim Genç Kafe’de Yıldız Teknik Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Karakuş dinlemenin konuşma becerisindeki rolü, hiç duymayan insanların neden konuşamadığı ve iyi bir dinleyici olmadan iyi bir konuşmacı olunamayacağı konuları üzerine gençlerle sohbet etti. Ayrıca geçmişte kız çocuklarının eğitim imkânlarının kısıtlı olmasına rağmen günümüzde bu konuda çok farklı fırsatların bulunduğunu, başarının temel anahtarının ise istekli olmak olduğunu anlattı.

İstanbul Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

Samsun’da gerçekleştirilen Bilim Genç Kafe’de ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas kariyer öyküsünü gençlerle paylaştı. Ayrıca gençlerin; sosyal bilimlerin Türkiye’deki durumu, toplumda bazı mesleklerin erkek öğrencilere bazı mesleklerin kız öğrencilere hitap ettiği şeklindeki ön kabuller üzerine sorularını cevapladı.

Samsun Bilim Genç Kafe fotoğraf galerisi için tıklayın.

 

Siz de bilim dolu keyifli bir sohbete katılmak istiyorsanız Bilim Genç’teki etkinlik duyurularını takip ederek masalarımız dolmadan yerinizi ayırtın!

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istiyoruz. Örneğin evinizdeki çiçeklerin, ilginç tasarımlı nesnelerin, kitaplığınızın sanatsal fotoğrafını çekebilir ya da mutfakta yemek pişirmek gibi bilimsel süreçler içeren günlük aktiviteleri veya gün doğumunu, gün batımını ve bulutları fotoğraflayabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

“Sinemada altın yıllar” dönemi olarak adlandırılan 1977-1990 yılları arasında birçok önemli yapım seyirciyle buluştu.

Sosyal Bilimler

2020 yılı, Kazakistan ve İran’ın önerisi; Irak, Rusya ve ülkemizin de desteğiyle UNESCO tarafından “Fârâbî’nin doğumunun 1150. yıl dönümü” ilan edildi. Gelin bu vesileyle Fârâbî’yi daha yakından tanıyalım.

Sosyal Bilimler

Gelişen teknoloji sayesinde iletişimin sınırları genişledi. Artık yalnızca ailemiz ve arkadaşlarımızla iletişim hâlinde değiliz. Peki, bu sanal dünya ne kadar güvenli?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayında objektiflerinizi çevrenizdeki sokak lambalarına odaklamanızı istemiştik.Bu süreçte #SokakLambaları etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Sosyal Bilimler

2020 yılı ülkemizin önerisi ve Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan ve Özbekistan’ın desteğiyle, UNESCO tarafından Tonyukuk Yazıtı’nın dikilmesinin 1300. yıldönümü olarak kutlanacak ve bu çerçevede kutlama ve anma etkinlikleri düzenlenecek.

Sosyal Bilimler

İletişim teknolojilerindeki gelişmeler düşünme, algılama ve öğrenme biçimlerimizi değiştirdi. Günümüzde artık  her şey etkileşim hâlinde. Dijital teknolojiler eğitim imkânlarını geliştiriyor ve çeşitlendiriyor.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde ocak ayında objektiflerinizi müziğin hayatınızdaki yerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayatımdakiMüzik etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. Oylamalar sonucunda ocak ayının en beğenilen fotoğrafı Mehmet Aziz Çakmak’a ait Hayatımdaki Müzik olarak belirlendi.

Sosyal Bilimler

Bu yıl altıncısı düzenlenen Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi, 22 Şubat 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Zirve ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Gençleri bilim insanlarıyla bir masa etrafında buluşturan TÜBİTAK Bilim Genç Kafe 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü’nde Ankara, İstanbul ve Samsun’da düzenleniyor. Etkinliğin Samsun’daki konuğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşenur Büyükgöze Kavas.