Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Süper Malzemesi Sudan 100 Kat Hafif

Dr. Murat Yıldırım
18/02/2016 - 10:40

Yeni teknolojiler sayesinde yeni malzemeler geliştirildiği gibi yeni malzemeler sayesinde de yeni teknolojiler geliştiriliyor. Örneğin ucuz, yarı iletken çipler olmadan şu anki elektronik devrimi yaşayamazdık.

Aerojel denilen malzemeler aslında uzun zamandır biliniyor ve süperkritik kurutma denilen bir yöntemle sıradan jellerden üretiliyor. Yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında maddeler süperakışkan olarak adlandırılan, sıvı ile gaz arasında faz farkının kalmadığı bir hale geçer. Süperkritik kurutma yöntemindeyse süperkritik haldeki bir maddenin içinde bulunduğu ortamın basıncı aniden düşürülerek malzemenin gözenekli bir yapı kazanması sağlanır.

Genelde silikadan üretilen aerojeller düşük yoğunluklu ve kırılgandır. Ancak bir grup araştırmacı çok daha üstün niteliklere sahip, Airloy adını verdikleri yeni bir aerojel üretti. Airloy, yoğunluğu çok düşük (0,01 ile 0,9 gr/cm3 arasında) olmasına rağmen kendi ağırlığının 20.000 katını taşıyabilecek kadar dayanıklı. Bunun yanı sıra Airloy’un ses ve ısı yalıtkanlığı da çok iyi. Öyle ki günümüzde piyasada satılan malzemelerden 100-1000 kat daha iyi ses yalıtımı sağlıyor. Isı yalıtkanlığını kaybetmeden hem şeffaf görünüm kazandırılabilen hem de tabaka haline getirilebilen Airloy’un astronot elbiselerinde ve uzay teknolojilerinde kullanılması bekleniyor.

 

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.