Skip to content Skip to navigation

Geleceğin Süper Malzemesi Sudan 100 Kat Hafif

Dr. Murat Yıldırım
18/02/2016 - 10:40

Yeni teknolojiler sayesinde yeni malzemeler geliştirildiği gibi yeni malzemeler sayesinde de yeni teknolojiler geliştiriliyor. Örneğin ucuz, yarı iletken çipler olmadan şu anki elektronik devrimi yaşayamazdık.

Aerojel denilen malzemeler aslında uzun zamandır biliniyor ve süperkritik kurutma denilen bir yöntemle sıradan jellerden üretiliyor. Yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında maddeler süperakışkan olarak adlandırılan, sıvı ile gaz arasında faz farkının kalmadığı bir hale geçer. Süperkritik kurutma yöntemindeyse süperkritik haldeki bir maddenin içinde bulunduğu ortamın basıncı aniden düşürülerek malzemenin gözenekli bir yapı kazanması sağlanır.

Genelde silikadan üretilen aerojeller düşük yoğunluklu ve kırılgandır. Ancak bir grup araştırmacı çok daha üstün niteliklere sahip, Airloy adını verdikleri yeni bir aerojel üretti. Airloy, yoğunluğu çok düşük (0,01 ile 0,9 gr/cm3 arasında) olmasına rağmen kendi ağırlığının 20.000 katını taşıyabilecek kadar dayanıklı. Bunun yanı sıra Airloy’un ses ve ısı yalıtkanlığı da çok iyi. Öyle ki günümüzde piyasada satılan malzemelerden 100-1000 kat daha iyi ses yalıtımı sağlıyor. Isı yalıtkanlığını kaybetmeden hem şeffaf görünüm kazandırılabilen hem de tabaka haline getirilebilen Airloy’un astronot elbiselerinde ve uzay teknolojilerinde kullanılması bekleniyor.

 

 

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.

Malzeme Bilimi

Kaliforniya Üniversitesi San Diego’da çalışan bir grup bilim insanı, üç boyutlu esnek elektronik cihazlar üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Günümüzde kullanılan su geçirmez kumaşların hem çevreye hem de sağlığa zararlı olmaları önemli bir sorun. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar bu soruna çözüm olabilecek yeni bir kaplama malzemesi geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Bilim dünyasında yeni keşifler yapmak için hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. Dr. Ruike Zhao, Japon kâğıt sanatlarından biri olan kirigamiden ilham alarak esnek yüzeylere yapıştırılan bantlar için bir çözüm üretti. Kirigami, kâğıdın katlanıp üzerinde kesikler açılarak biçimlendirildiği bir sanat dalı.

Malzeme Bilimi

Utah Üniversitesi mühendislerinin keşfettiği yeni bir malzemeden yapılan yüzükle vücut ısısı kullanılarak elektrikli küçük bir tavayı çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretilebilecek ve hatta birkaç saat içinde cep telefonununuz şarj edilebilecek.

Malzeme Bilimi

Metalik camlar, yapıları camlarınkine benzeyen ve genellikle farklı tür metal atomları içeren malzemelerdir. Plastiklerden sonraki en önemli malzeme bilimi ürünü olduğu söylenen bu malzemelerin metal alaşımlarından (farklı metaller içeren karışımlardan) temel farkı yapılarının düzensiz olmasıdır.

Malzeme Bilimi

Yakın zamanlarda ABD’deki Maryland Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Liangbing Hu ve öğrencileri ahşabı yoğunlaştırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Konstanz Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı deniz kestanelerinin omurgalarından esinlenerek yeni bir tür çimento geliştirdi. Araştırmacılar bu malzemeyi kullanarak 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmenin mümkün olduğunu belirtiyor. 

Malzeme Bilimi

Tükenmez kalemlerde mürekkep kütleçekimi etkisiyle akarak kalemin ucundaki bilyeye ulaşır. Dönebilen bu bilye yardımıyla mürekkep...