Skip to content Skip to navigation

Genç Mucitten 10 Numara Yağ Sorununa Çözüm

Bilim Genç
11/02/2015 - 12:07

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi 13 yaşındaki genç mucit Abdullah Oğul, dizel araçlarda 10 numara yağ kullanımı sorununa “Güvenli Motor” isimli projesiyle bir çözüm geliştirdi. Oğul’un projesi Türkiye İhracatçılar Meclisi, Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Başakşehir Living-Lab) ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Yarışması’nda ortaöğretim kategorisinde birinci oldu.

10 numara yağ, kimyasal çözücülerle kaçak yakıt haline getiriliyor ve araç sahiplerine satılıyor. Ancak bu yakıtın kullanılması araçlarda yangın çıkmasına, dolayısıyla can ve mal kaybına yol açıyor. Ayrıca kaçak yakıt vergi kaybına da neden oluyor.

Abdullah Oğul’un geliştirdiği projede araçların yakıt depolarına ek numune deposu yerleştiriliyor. Alınan yakıt ilk önce numune deposuna konuluyor ve burada analiz ediliyor. Analiz için küçük bir LASER ve ışığa duyarlı sensör kullanılıyor. LASER ışığı numuneye yönlendiriliyor ve numuneden çıkan ışık sensöre düşüyor. 10 numara yağ ve dizel, ışığı farklı oranda soğurdukları için sensöre düşen ışık şiddeti farklı oluyor ve buradaki ölçüm değerine göre sistem yakıt ayrımı yapıyor. Eğer yakıt dizelse sistem yeşil ışıkla sinyal verip ana yakıt deposunun kapağını açıyor. Fakat yakıt 10 numara yağ ise ana deponun kapağı açılmıyor, sistem kırmızı sinyal verip sesli bir şekilde şoförü uyarıyor ve polise aracın plakasını içeren uyarı mesajı gönderiyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.