Skip to content Skip to navigation

Genç Mucitten 10 Numara Yağ Sorununa Çözüm

Bilim Genç
11/02/2015 - 12:07

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi 13 yaşındaki genç mucit Abdullah Oğul, dizel araçlarda 10 numara yağ kullanımı sorununa “Güvenli Motor” isimli projesiyle bir çözüm geliştirdi. Oğul’un projesi Türkiye İhracatçılar Meclisi, Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Başakşehir Living-Lab) ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Yarışması’nda ortaöğretim kategorisinde birinci oldu.

10 numara yağ, kimyasal çözücülerle kaçak yakıt haline getiriliyor ve araç sahiplerine satılıyor. Ancak bu yakıtın kullanılması araçlarda yangın çıkmasına, dolayısıyla can ve mal kaybına yol açıyor. Ayrıca kaçak yakıt vergi kaybına da neden oluyor.

Abdullah Oğul’un geliştirdiği projede araçların yakıt depolarına ek numune deposu yerleştiriliyor. Alınan yakıt ilk önce numune deposuna konuluyor ve burada analiz ediliyor. Analiz için küçük bir LASER ve ışığa duyarlı sensör kullanılıyor. LASER ışığı numuneye yönlendiriliyor ve numuneden çıkan ışık sensöre düşüyor. 10 numara yağ ve dizel, ışığı farklı oranda soğurdukları için sensöre düşen ışık şiddeti farklı oluyor ve buradaki ölçüm değerine göre sistem yakıt ayrımı yapıyor. Eğer yakıt dizelse sistem yeşil ışıkla sinyal verip ana yakıt deposunun kapağını açıyor. Fakat yakıt 10 numara yağ ise ana deponun kapağı açılmıyor, sistem kırmızı sinyal verip sesli bir şekilde şoförü uyarıyor ve polise aracın plakasını içeren uyarı mesajı gönderiyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.