Skip to content Skip to navigation

Genç Mucitten 10 Numara Yağ Sorununa Çözüm

Bilim Genç
11/02/2015 - 12:07

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi 13 yaşındaki genç mucit Abdullah Oğul, dizel araçlarda 10 numara yağ kullanımı sorununa “Güvenli Motor” isimli projesiyle bir çözüm geliştirdi. Oğul’un projesi Türkiye İhracatçılar Meclisi, Başakşehir Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Başakşehir Living-Lab) ile İkitelli Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Yarışması’nda ortaöğretim kategorisinde birinci oldu.

10 numara yağ, kimyasal çözücülerle kaçak yakıt haline getiriliyor ve araç sahiplerine satılıyor. Ancak bu yakıtın kullanılması araçlarda yangın çıkmasına, dolayısıyla can ve mal kaybına yol açıyor. Ayrıca kaçak yakıt vergi kaybına da neden oluyor.

Abdullah Oğul’un geliştirdiği projede araçların yakıt depolarına ek numune deposu yerleştiriliyor. Alınan yakıt ilk önce numune deposuna konuluyor ve burada analiz ediliyor. Analiz için küçük bir LASER ve ışığa duyarlı sensör kullanılıyor. LASER ışığı numuneye yönlendiriliyor ve numuneden çıkan ışık sensöre düşüyor. 10 numara yağ ve dizel, ışığı farklı oranda soğurdukları için sensöre düşen ışık şiddeti farklı oluyor ve buradaki ölçüm değerine göre sistem yakıt ayrımı yapıyor. Eğer yakıt dizelse sistem yeşil ışıkla sinyal verip ana yakıt deposunun kapağını açıyor. Fakat yakıt 10 numara yağ ise ana deponun kapağı açılmıyor, sistem kırmızı sinyal verip sesli bir şekilde şoförü uyarıyor ve polise aracın plakasını içeren uyarı mesajı gönderiyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.