Skip to content Skip to navigation

Gıda Takviyesi ile Koronavirüsten Kurtulmak Mümkün mü?

Dr. Öğr. Üyesi Ceren Türkcan
05/06/2020 - 11:38

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs ülkeler arasında hızla yayılırken bilim insanları virüsün neden olduğu COVID-19 hastalığına karşı aşı ve tedavi yolları bulmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının COVID-19’un daha kolay atlatılmasında etkili olduğu düşünülüyor. Bu nedenle diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları bulunan insanlar ile kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf kişilerin yeni tip koronavirüsten korunma konusunda daha dikkatli olması gerekiyor.

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor.

Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlenmesine nasıl katkı sağlıyor?

A vitamini eksikliğinde akciğer enfeksiyonlarına yakalanma riskinin arttığı biliniyor. Ayrıca A vitamininin virüsün çoğalma döneminde enfeksiyonun yayılmasını önleyici etkisinin de olduğunu gösteren araştırmalar var. 

B grubu vitaminlerinin vücutta bağışıklık işlevlerinin yerine getirilmesinde önemli rolü olduğu biliniyor.

Bağışıklık sistemini desteklediği bilinen vitaminlerden biri de C vitamini. Ayrıca, solunum yolu enfeksiyonları belirtilerini azalttığı da biliniyor. Bu nedenle boğaz ağrısı, yutkunamama, öksürük gibi sorunlar yaşadığımızda C vitamini desteği alır ya da C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmeye dikkat ederiz.

Portakal, kivi, limon ve brokoli C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler arasında yer alır.

D vitamininin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi olduğu belirlenmiş. Araştırmalar D vitamin eksikliği görülen ülkelerde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırmalarda E vitamini eksikliğinde virüs enfeksiyonlarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiş.

Selenyum eksikliğinde bağışıklık sisteminin zayıfladığı, vücudun virüs enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız kaldığı görülmüş. Ayrıca selenyum eksikliğinde virüslerin genetik materyalinin daha hızlı mutasyona uğradığı düşünülüyor. Virüslerin mutasyon geçirmesi virüsün hastalık yapıcı etkisinin artmasına neden olabilir.

Çinko eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve bulaşıcı hastalık riskine yakalanma riski artar. Ayrıca araştırmalar çinkonun virüsün çoğalmasını engellediğini ve hastalığın sebep olduğu solunum yetmezliği gibi sorunların azalmasını sağladığını gösteriyor.

Demir, oksijenin dokulara taşınmasında kullanılır. Bu nedenle demir eksikliğinde akut solunum yolu enfeksiyonları riski artar.

Flavanoidler virüslerin hücre içine girişini ve virüs enzimlerinin işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bitkilerden elde edilen flavanoidlerin bazılarına örnek olarak köri baharatında bulunan curcumin, elma ve soğanda bulunan quercetin verilebilir.

Bu bileşikleri içeren gıdaların tüketilmesi veya bu bileşiklerin gıda takviyesi olarak alınması, COVID-19’a karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 
Kaynaklar:
 
Yazar Hakkında:
Dr. Öğr. Üyesi Ceren Türkcan
Beykent Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü

 

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Sayısız bitki ve canlı çeşitliliğiyle su altı keşfedilmeyi bekleyen bir ortam. Su altına olan ilginizin daha önce çekilmiş fotoğrafları incelemekle sınırlı kalmasını istemiyor ve bu keşfedilmemiş dünyayı kendiniz deneyimlemek istiyorsanız, bunun en iyi yollarından biri dalış sporu ile ilgilenmek.

Tıp ve Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Tıp ve Sağlık

İletişim ve bilgi teknolojilerinin hızla yaygınlaşmasıyla sosyal medya yaşamımızın ayrılmaz bir parçası  hâline geldi. 

Tıp ve Sağlık

Milyonlarca insanı etkileyen yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz etkisi kanıtlanmış bir tedavisi veya aşısı yok. İlaç ve aşı geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti.