Skip to content Skip to navigation

Giyilebilen Akıllı Teknolojiler

Ayşenur Okatan
27/09/2019 - 18:36

Geçmişte teknolojik icatlar özellikle ulaşımı ve iletişimi kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi. Günümüzde ise internetin de etkisiyle teknolojik icatlar artık eğlence, eğitim, sağlık ve üretim gibi birçok alanda kullanılıyor.

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Bu teknolojiler kullanıcının vücuduna giyilebilen ya da bağlanabilen teknolojik cihazlar olarak tanımlanıyor. Bu cihazlar ya tek başlarına ya da akıllı telefon gibi akıllı teknolojilerle etkileşim hâlinde çalışıyor. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor. Giyilebilir teknolojik cihazlar kullanıcıların hareketlerini, konumlarını, fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarını, günlük rutinlerini sensörler aracılığıyla veri olarak kayıt altına alabiliyor. 

Günümüzde giyilebilir teknolojilerin en önemli kullanım alanlarından biri sağlık. Giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde özellikle spor yapan kişilerin adım sayıları ve harcadıkları kalori miktarları belirlenebiliyor, vücut sıcaklıkları ölçülebiliyor, kalp atım hızları ve uyku düzenleri anbean takip edilebiliyor. Genellikle saat, bileklik ve kol bandı şeklinde olan giyilebilir teknolojiler akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazlarla eş zamanlı olarak çalışabiliyor.

Akıllı saat ya da bileklikler özellikle egzersiz sırasında kalp atım hızı, adım sayısı ve harcanan kalori gibi verileri gösterebiliyor.

Giyilebilir teknolojiler sayesinde doktorlar hastalarının sağlık durumlarını günlük hayatlarını sürdürürken (örneğin kişi uyku hâlindeyken veya dinlenirken) takip edebiliyor. Akıllı saatler aynı zamanda bu verileri depolayabiliyor. Depolanan verilerse akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar aracılığıyla daha sonra tekrar analiz edilebiliyor. Giyilebilir teknolojiler özellikle astım, epilepsi (sara), kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerin sağlık durumlarının takip edilmesinde önemli rol oynuyor. Gelecekte bu teknolojilerin bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde de kullanılabileceği düşünülüyor. 

Akıllı gözlükler, üzerinde optik bir ekran bulunan gözlük şeklinde bilgisayarlardır. Yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan kamera, mikrofon, ses dönüştürücü, ekran ve çeşitli sensörlere sahip olan akıllı gözlükler kablosuz ağ ve bluetooth üzerinden internete ve diğer cihazlara bağlanabiliyor. Akıllı gözlüklerin kamerasıyla fotoğraf ve video çekilebiliyor. 

Akıllı gözlüklerin bir çeşidi de sanal gerçeklik gözlükleri. Sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcının üç boyutlu sanal ortamlarla etkileşim kurmasını sağlıyor. Bu gözlükler oyun oynamanın yanı sıra temel bilimler, arkeoloji, tarih ve mimarlık gibi alanlarda eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Böylece geleneksel yöntemlerle anlatılması zor olan konular sanal gerçeklik gözlükleriyle görselleştirilebiliyor, daha eğlenceli ve etkileşimli hâle getiriliyor.

Öğrenci, birbirine bağlı çarklardan oluşan mekanik bir sistemi sanal gerçeklik gözlüğü ile etkileşimli olarak inceliyor.

Günümüzde giyilebilir teknolojik cihazlar geçmişe göre daha rahat, kullanışlı, güvenilir, hafif, küçük, estetik ve modayı uygun olarak tasarlanıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.