Skip to content Skip to navigation

Gmail’den Yeni Güvenlik Önlemi

Gürkan Caner Birer
19/02/2016 - 10:01

Dünyanın en yaygın e-posta hizmet sağlayıcılarından Gmail, e-posta sahtekârlığı ile mücadele için bazı yeni özellikler geliştirdi. Artık TLS şifreleme adı verilen güvenlik protokolüne uymayan kişilerle yapılan yazışmalarda görsel uyarılar verilecek. Sadece alıcının okumasını umduğunuz bir e-posta, eğer şifrelenmeden gönderilirse başkaları tarafından da okunabilir. TLS, e-postanın gönderilirken şifrelenmesini ve tıpkı mühürlü bir zarf gibi sadece alıcı tarafından açılmasını sağlıyor. Ancak bu protokol iki yönlü çalışıyor. İşe yaraması için hem gönderici hem de alıcı tarafından desteklenmesi gerekiyor. Bu nedenle bundan sonra TLS’yi desteklemeyen e-posta hizmet sağlayıcılarını kullanan kişilere e-posta gönderilirken açık bir kilit simgesi ile gönderici uyarılacak. Mevcut durumda Gmail kullanıcıları ile diğer e-posta hizmet sağlayıcıları arasında gönderilen e-postaların yaklaşık yarısı şifrelenmeden gönderiliyor.

Bunun yanı sıra kimlik doğrulaması tam olarak yapılamayan kişilerden gelen e-postalarda kişinin fotoğrafı soru işareti olarak gösterilecek. Böylece özellikle banka ya da kamu kurumu gibi yerlerden geliyormuş gibi görünen e-postalarla insanların dolandırılması engellenmeye çalışılacak.

Gmail’in bu değişiklikleri diğer büyük e-posta hizmet sağlayıcıları tarafından da uygulanacağa benziyor. Öte yandan kullanıcıların güvenliği için önemli olan bu gibi değişiklikler küçük e-posta hizmet sağlayıcıların işlerini daha da zorlaştıracak ve rekabet şanslarını düşürecektir.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Yapay zekâ teknolojilerinden bazıları artık satranç turnuvalarında satranç ustalarını yenebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, hastalıkları teşhis edebiliyor hatta araç kullanabiliyor. Peki yapay zekâ teknolojileri bu işleri nasıl başarıyor?

Bilgisayar ve İnternet

Kuantum bilgisayarları üzerine araştırmalar yapan bir grup Google araştırmacısı kuantum üstünlüğüne ulaştıklarını -klasik bilgisayarlar tarafından yapılması pratikte imkânsız bir hesabı bir kuantum bilgisayarıyla yaptıklarını- açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı başvuruları başladı. Başvurular 31 Ekim’e kadar devam ediyor. Proje desteği almaya hak kazanan başvurulara ait sonuçların ise önümüzdeki şubat ayında açıklanması planlanıyor.

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?