Skip to content Skip to navigation

Google Sokak Görünümü’yle Sıradışı Yerler

Gürkan Caner Birer
14/03/2016 - 10:16

Sokakların uzaydan görünümüyle yetinmeyip yerden nasıl göründüğünü de keşfetmemizi sağlayan Google Sokak Görünümü’nde sadece sokaklar bulunmuyor. Bazı sıradışı mekânlar da aynı teknoloji kullanılarak projeye dâhil edilmiş. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Petra Antik Kenti, Ürdün

MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatilere başkentlik yapan kent, dünyanın 7 harikasından biri.

Nasır El-Mülk Camii, İran

İran’ın Şiraz kentinde bulunan cami özellikle gün doğumuyla birlikte bambaşka renklere bürünüyor. Sadece sabahları bu denli renkli olan cami 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş.

Lamborghini Müzesi

Klasik Lamborghini modelleriyle dolu müzeyi gezmek için İtalya’ya gitmenize gerek yok.

Galapagos Adaları, Ekvador

Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşan Galapagos Adaları, Pasifik Okyanusu’nun doğusunda yer alır ve Ekvador’a bağlıdır.

Stonehenge, İngiltere

5000 yıllık geçmişi olan Stonehenge, dünyanın en popüler antik kalıntılarındandır.

Liberty Gemisi Batığı, Bali

Google Sokak Görünümü’yle dalış yapabileceğiniz bu özel proje için standart sokak görünümü kameralarından çok farklı kameralar kullanılmış. Günde ancak 6 km uzunluğunda bir alanın çekimleri yapılabilen projede önümüzdeki yıllarda çok daha fazla bölgenin görüntülenmesi hedefleniyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.