Skip to content Skip to navigation

Güçlü Kemikler İçin Daha Fazla Egzersiz

Dr. Mahir E. Ocak
29/12/2014 - 09:23

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımladıkları araştırma sonuçları, yerleşik hayata geçişle birlikte insanların kemiklerinin zayıfladığını gösteriyor. Araştırmacılar, bu durumu yerleşik hayat tarzına sahip insanların avcı-toplayıcı atalarına göre çok daha hareketsiz olmasına bağlıyor.

Timothy M. Ryan ve Colin N. Shaw, çalışmaları sırasında 7000 yıl önce yaşamış avcı-toplayıcılar ile 700 yıl önce yaşamış çiftçilerin kemiklerini karşılaştırmış. Sonuçlar avcı-toplayıcıların kemiklerinin %20 daha kuvvetli olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, bu durumun herhangi bir anatomik sebebe bağlanamayacağını belirtiyor. Avcı-toplayıcıların daha güçlü kemiklere sahip olması, yiyecek ararken çok fazla hareket etmeleri ile ilişkilendiriliyor. Tarımla uğraşan insanların atalarına göre daha hareketsiz olması ise kemiklerinin zayıf olmasına neden oluyor. Bu durum günümüzde de geçerli.

Araştırmacılara göre güçlü kemiklere sahip olmak için egzersiz yapmak, iyi beslenmekten daha önemli. Özellikle erken yaşlarda kemikleri güçlendirerek ileri yaşlarda görülmesi muhtemel kemik erimelerinin önüne geçilebilir.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?