Skip to content Skip to navigation

Güçlü Kemikler İçin Daha Fazla Egzersiz

Dr. Mahir E. Ocak
29/12/2014 - 09:23

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımladıkları araştırma sonuçları, yerleşik hayata geçişle birlikte insanların kemiklerinin zayıfladığını gösteriyor. Araştırmacılar, bu durumu yerleşik hayat tarzına sahip insanların avcı-toplayıcı atalarına göre çok daha hareketsiz olmasına bağlıyor.

Timothy M. Ryan ve Colin N. Shaw, çalışmaları sırasında 7000 yıl önce yaşamış avcı-toplayıcılar ile 700 yıl önce yaşamış çiftçilerin kemiklerini karşılaştırmış. Sonuçlar avcı-toplayıcıların kemiklerinin %20 daha kuvvetli olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, bu durumun herhangi bir anatomik sebebe bağlanamayacağını belirtiyor. Avcı-toplayıcıların daha güçlü kemiklere sahip olması, yiyecek ararken çok fazla hareket etmeleri ile ilişkilendiriliyor. Tarımla uğraşan insanların atalarına göre daha hareketsiz olması ise kemiklerinin zayıf olmasına neden oluyor. Bu durum günümüzde de geçerli.

Araştırmacılara göre güçlü kemiklere sahip olmak için egzersiz yapmak, iyi beslenmekten daha önemli. Özellikle erken yaşlarda kemikleri güçlendirerek ileri yaşlarda görülmesi muhtemel kemik erimelerinin önüne geçilebilir.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan bir grup araştırmacı, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri öldürmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Dr. Hokyung K. Chung ve arkadaşlarının Prof. Dr. Michael Z. Lin önderliğinde yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Geçmişte yapılan araştırmalar, yüksek tansiyonun hafif bilişsel bozukluklar ve demansla ilişkilendirilebileceğini göstermişti. Peki, bu doğru mu?

Tıp ve Sağlık

İnsan gözüne farklı kaynaklardan yayılan (örneğin Güneş, yapay aydınlatmalar, ekranlar) belirli dalga boylarında ışınlar ulaşır.

Tıp ve Sağlık

ABD ve Çin’de çalışan bir grup araştırmacı, vücuttaki tüm organları ve dokuları aynı anda bir saniye kadar kısa bir süre içinde görüntülemeye imkân veren bir sistem geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Obezitenin ve beslemenin uyku sağlığı üzerine etkilerine gelin yakından bakalım.

Tıp ve Sağlık

Bacağı kırılan bir atın iyileşmesi mümkün olmadığı için vurulduğunu filmlerde görmüş olabilirsiniz. Atlardaki kemik kırıklarının iyileşmesi küçük boyuttaki hayvanlardakinden ve insanlardakinden çok daha zordur. Çünkü atlar çok ağır (kütleleri 1 tona yaklaşabilir) ve büyük hayvanlardır.

Tıp ve Sağlık

Dünya nüfusunun 2050’de 10 milyara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla besin olarak tükettiğimiz tarım ürünlerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Tıp ve Sağlık

ABD ve Fransa’da çalışan bir grup bilim insanı sağlıklı insanlarla sağlıklı olmayan insanların tükettikleri besinleri karşılaştırıp sağlıklı beslenmeye dair sorulara cevap bulmaya çalıştı.

Tıp ve Sağlık

Gece yatarken, sabah uyanır uyanmaz, yolda yürürken veya ders çalışırken akıllı telefonunuzu sık sık kontrol ediyor musunuz? Günlük alışkanlıklarımızdan biri olduğu düşünülse de ekran bağımlılığı teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği yeni bir hastalık olabilir.

Tıp ve Sağlık

Vücudumuzu mikroorganizma adı verilen gözle görülemeyecek kadar küçük trilyonlarca canlı ile paylaştığımızı biliyor muydunuz?