Skip to content Skip to navigation

Güçlü Kemikler İçin Daha Fazla Egzersiz

Dr. Mahir E. Ocak
29/12/2014 - 09:23

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımladıkları araştırma sonuçları, yerleşik hayata geçişle birlikte insanların kemiklerinin zayıfladığını gösteriyor. Araştırmacılar, bu durumu yerleşik hayat tarzına sahip insanların avcı-toplayıcı atalarına göre çok daha hareketsiz olmasına bağlıyor.

Timothy M. Ryan ve Colin N. Shaw, çalışmaları sırasında 7000 yıl önce yaşamış avcı-toplayıcılar ile 700 yıl önce yaşamış çiftçilerin kemiklerini karşılaştırmış. Sonuçlar avcı-toplayıcıların kemiklerinin %20 daha kuvvetli olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, bu durumun herhangi bir anatomik sebebe bağlanamayacağını belirtiyor. Avcı-toplayıcıların daha güçlü kemiklere sahip olması, yiyecek ararken çok fazla hareket etmeleri ile ilişkilendiriliyor. Tarımla uğraşan insanların atalarına göre daha hareketsiz olması ise kemiklerinin zayıf olmasına neden oluyor. Bu durum günümüzde de geçerli.

Araştırmacılara göre güçlü kemiklere sahip olmak için egzersiz yapmak, iyi beslenmekten daha önemli. Özellikle erken yaşlarda kemikleri güçlendirerek ileri yaşlarda görülmesi muhtemel kemik erimelerinin önüne geçilebilir.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?

Tıp ve Sağlık

Stanford Tıp Fakültesinde çalışan bir grup araştırmacı kök hücre üretmek için kullanılan bir yöntemle insan hücrelerini gençleştirmeyi başardı.

Tıp ve Sağlık

Hem bakteriyel hastalıkların hem de kanserin tedavisinde kullanılan ilaçların zamanla etkisizleşmesine karşı bir çözüm bulmaya çalışan bir grup araştırmacı, hücrelerin ne şekilde mutasyona uğrayacağı hakkında tahminler yapılmasına imkân veren bir model geliştirmişler.

Tıp ve Sağlık

Suya ve sabuna ulaşma imkânımızın olmadığı durumlarda ellerimizi nasıl dejenfekte edebiliriz? Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kolay temin edebileceğimiz malzemelerle el dezenfektanı yapıyoruz.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, henüz aşısı veya tedavisi bulunmayan yeni tip koronavirüse karşı alınan önlem yöntemleri üzerine bir çalışma gerçekleştirdi.

Tıp ve Sağlık

Harvard Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, stresin saçları beyazlatma sürecinin nasıl gerçekleştiğiyle ilgili ilk bulgulara ulaştı.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün sebep olduğu salgın ortaya çıktığından beri etkilerini daha iyi anlamak, karşılaştırma yapmak ve neler olabileceğini öngörmek adına dünya üzerinde bugüne kadar yaşanan büyük salgınlara odaklanıldı. Biz de tarihteki önemli salgınları sizin için özetledik.