Skip to content Skip to navigation

Güneş Paneli Teknolojisinde Yeni Gelişmeler

Bilim Genç
10/12/2014 - 17:15

Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında verimli şekilde enerji elde etmenin en zor olduğu kaynaklardan biri. Bu enerjiyi daha verimli kullanabilmek amacıyla çalışmalarını sürdüren araştırmacılar güneş paneli teknolojisinde yeni gelişmeler kaydetti. Fransız ve Alman araştırmacılardan oluşan çalışma grubu, yeni bir panel modeliyle laboratuvar şartlarında güneş enerjisinden %46 verimle faydalanmayı başararak bu alanda dünya rekoru kırdı. Avustralya’da bulunan New South Wales Üniversitesi’nde güneş panelleri konusunda araştırma yapan Dr. Mark Keevers ise odaklanmış ışık yöntemi ile hâlihazırda kullanılmakta olan güneş panellerinden açık havada %40 verim elde etti ve bu alanda bir rekor kırdı. Dr. Keevers’ın geliştirdiği yöntem ile mevcut panellerin değişmesi gerekmediği için daha az masrafla daha verimli elektrik enerjisi üretilebilecek.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.