Skip to content Skip to navigation

Havadaki Karbondioksiti Yakalamak İçin Yeni Bir Yöntem

Dr. Mahir E. Ocak
14/11/2019 - 12:16

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde çalışan Sahag Voskian ve Alan Hatton, havadaki karbondioksiti yakalamak için yeni bir yöntem geliştirdi. Detayları Energy and Environmental Sciencesta yayımlanan yeni yöntemin en önemli özelliği, havadaki karbondioksit derişimi ne kadar düşük olursa olsun başarılı olması.

Yeni yöntemde elektrik yüklü levhalardan oluşan bir cihazın içinden hava akımı geçiriliyor. Bu cihaz aslında şarj olurken karbondioksiti soğuran, deşarj olurken de karbondioksiti geri bırakan bir tür batarya. 

Karbondioksit içeren hava sisteme giriyor. Batarya şarj olurken içinden geçen havadaki karbondioksit elektrik yüklü levhalar tarafından çekiliyor. Bu sayede temizlenen hava sistemden çıkıyor.

Bataryanın en önemli özelliği, elektrotlarında kullanılan malzemenin ikili doğası. Bu malzeme batarya şarj olurken içinden geçen hava akımındaki karbondioksiti, derişimi ne kadar düşük olursa olsun, soğuruyor. Batarya deşarj olurkense, ortamdaki karbondioksit derişimi ne kadar yüksek olursa olsun, yakaladığı karbondioksitin tamamını geri salıyor. 

Geliştirilen teknolojiden çeşitli alanlarda yararlanılabilir. Örneğin günümüzün en önemli çevre sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliği atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasından kaynaklanıyor. Bu yöntemle atmosferden karbondioksit yakalamak ve uzun süre atmosfere geri dönmesini engellemek mümkün olabilir. 

Günümüzde gazlı içeceklerde kullanılan karbondioksit, üretim tesislerinde yakılan fosil yakıtlardan elde ediliyor. Seralarda üretim yapan çiftçiler de fotosentez yapan bitkileri karbondioksitle beslemek için doğal gaz yakıyorlar. Yeni yöntem sayesinde bu ve benzeri süreçlerde fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç ortadan kalkabilir. Böylece hem atmosfere salınan karbondioksit miktarı azaltılır hem de havadaki karbondioksit tüketilir.

Yeni yöntemden herhangi bir ölçekte yararlanmak mümkün. Daha fazla kapasite için yapılması gereken tek şey daha fazla elektrot kullanmak. 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.