Skip to content Skip to navigation

Havadaki Karbondioksiti Yakalamak İçin Yeni Bir Yöntem

Dr. Mahir E. Ocak
14/11/2019 - 12:16

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde çalışan Sahag Voskian ve Alan Hatton, havadaki karbondioksiti yakalamak için yeni bir yöntem geliştirdi. Detayları Energy and Environmental Sciencesta yayımlanan yeni yöntemin en önemli özelliği, havadaki karbondioksit derişimi ne kadar düşük olursa olsun başarılı olması.

Yeni yöntemde elektrik yüklü levhalardan oluşan bir cihazın içinden hava akımı geçiriliyor. Bu cihaz aslında şarj olurken karbondioksiti soğuran, deşarj olurken de karbondioksiti geri bırakan bir tür batarya. 

Karbondioksit içeren hava sisteme giriyor. Batarya şarj olurken içinden geçen havadaki karbondioksit elektrik yüklü levhalar tarafından çekiliyor. Bu sayede temizlenen hava sistemden çıkıyor.

Bataryanın en önemli özelliği, elektrotlarında kullanılan malzemenin ikili doğası. Bu malzeme batarya şarj olurken içinden geçen hava akımındaki karbondioksiti, derişimi ne kadar düşük olursa olsun, soğuruyor. Batarya deşarj olurkense, ortamdaki karbondioksit derişimi ne kadar yüksek olursa olsun, yakaladığı karbondioksitin tamamını geri salıyor. 

Geliştirilen teknolojiden çeşitli alanlarda yararlanılabilir. Örneğin günümüzün en önemli çevre sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliği atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasından kaynaklanıyor. Bu yöntemle atmosferden karbondioksit yakalamak ve uzun süre atmosfere geri dönmesini engellemek mümkün olabilir. 

Günümüzde gazlı içeceklerde kullanılan karbondioksit, üretim tesislerinde yakılan fosil yakıtlardan elde ediliyor. Seralarda üretim yapan çiftçiler de fotosentez yapan bitkileri karbondioksitle beslemek için doğal gaz yakıyorlar. Yeni yöntem sayesinde bu ve benzeri süreçlerde fosil yakıtlara duyulan ihtiyaç ortadan kalkabilir. Böylece hem atmosfere salınan karbondioksit miktarı azaltılır hem de havadaki karbondioksit tüketilir.

Yeni yöntemden herhangi bir ölçekte yararlanmak mümkün. Daha fazla kapasite için yapılması gereken tek şey daha fazla elektrot kullanmak. 

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Orta Çağ’da Müslümanlar yeni yerler fethetmek ve ticaret ağlarını genişletmek amacıyla ilk olarak Akdeniz’de, daha sonra ise özellikle Hint Okyanusu’nda kapsamlı deniz yolculukları yaptı. Bu dönemde denizcilik alanının en önemli isimlerinden biri ise Pîrî Reis’ti.

Ekoloji / Çevre Bilim

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Kendi karasularımızda çok sayıda farklı canlı türü yaşar. Bunun yanı sıra Akdeniz ve Kızıldeniz’den birçok tür denizlerimize ulaşır. Kızıldeniz’den sularımıza ulaşan türlerden biri de balon balıkları.

Ekoloji / Çevre Bilim

3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan 17 kişilik Türk araştırma ekibinde yer alan Dr. Öğr. Üyesi Korhan Özkan ile Antarktika seferi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvanlara odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #HayvanDesenleri etiketini eklemeyi unutmayın.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler güneş enerjisini fotosentez süreciyle kimyasal enerjiye dönüştürür. Cambridge Üniversitesinden bir grup araştırmacı güneş enerjisini kullanarak karbondioksit ve sudan sentez gazı üreten yapay bir yaprak mekanizması geliştirdi.