Skip to content Skip to navigation

Hayvanların Gözünden Dünya

Dr. Mahir E. Ocak
19/08/2015 - 16:33

Renk algısı hayvanlar aleminde çok büyük bir çeşitlilik gösteriyor. İnsanlar ve bazı primatların gözleri üç renge (kırmızı, yeşil, mavi) duyarlıyken diğer memelilerin gözleri sadece iki renge (mavi, sarı) duyarlı. Kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve pek çok böcek ise dört ya da daha fazla rengi algılayabiliyor. Ayrıca çok sayıda canlının gözleri, insan gözlerinin aksine morötesi ışığa da duyarlı.

Exeter Üniversitesi’nde çalışan Jolyon Troscianko ve Martin Stevens adlı iki araştırmacı, dünyayı hayvanların gözünden gösteren bir program geliştirdi. Yazılım biri görünür ışığı diğeriyse morötesi ışığı geçiren filtreler kullanılarak çekilmiş iki ayrı görüntüyü birleştirip, resmi hayvanların gözüyle görüldüğü hale getiriyor.

Geliştirilen yazılım http://www.jolyon.co.uk/myresearch/image-analysis-tools/ adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

TÜBİTAK'tan Yeni Yıla Özel Abonelik Kampanyası

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.