Skip to content Skip to navigation

Hayvanların Gözünden Dünya

Dr. Mahir E. Ocak
19/08/2015 - 16:33

Renk algısı hayvanlar aleminde çok büyük bir çeşitlilik gösteriyor. İnsanlar ve bazı primatların gözleri üç renge (kırmızı, yeşil, mavi) duyarlıyken diğer memelilerin gözleri sadece iki renge (mavi, sarı) duyarlı. Kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve pek çok böcek ise dört ya da daha fazla rengi algılayabiliyor. Ayrıca çok sayıda canlının gözleri, insan gözlerinin aksine morötesi ışığa da duyarlı.

Exeter Üniversitesi’nde çalışan Jolyon Troscianko ve Martin Stevens adlı iki araştırmacı, dünyayı hayvanların gözünden gösteren bir program geliştirdi. Yazılım biri görünür ışığı diğeriyse morötesi ışığı geçiren filtreler kullanılarak çekilmiş iki ayrı görüntüyü birleştirip, resmi hayvanların gözüyle görüldüğü hale getiriyor.

Geliştirilen yazılım http://www.jolyon.co.uk/myresearch/image-analysis-tools/ adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.