Skip to content Skip to navigation

Hubble Uzay Teleskobu Kozmik Büyüteç Kullanarak En Uzak Gökadalardan Birini Keşfetti

Bilge Gölge
28/10/2014 - 09:32

Işığın uzayda yol alırken kütleçekim alanlarından etkilenmesi, bazı gökcisimlerinin olduklarından daha büyük görünmesine neden olur. Merceklerin cisimleri olduğundan daha büyük göstermesine benzediği için kütleçekimsel mercekleme olarak adlandırılan bu olgu, çok uzak gökcisimlerinin gözlemlenmesini kolaylaştırır. Işığın yakınından geçtiği gökcisimlerinin kütlesi arttıkça etki daha da belirgin hale gelir. Dolayısıyla daha büyük kütleli gökcisimlerinin “mercekleme gücü” de daha büyüktür.

Araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemleri kullanarak bugüne kadar gözlemlenebilmiş gökadaların en küçüklerinden birini keşfetti. Abell 2744 gökada kümesinin sebep olduğu merceklemeden yararlanılan keşif sırasında iki ayrı yönteme başvurulmuş. Elde edilen sonuçların, günümüze kadar ulaşılan en güvenilir uzaklık ölçümlerinden biri olduğu belirtiliyor. 13 milyar ışık yılından (ışığın 13 milyar yılda katettiği mesafe) daha uzak olması ve şimdiye kadar görülen en küçük gökadalardan biri olması keşfedilen gökadayı hayli önemli kılıyor.

Projede görev alan gökbilimciler, evrenin çok eski zamanlarına ait 10 gökada adayı daha keşfetmiş. Ancak bu gökadalar diğeri kadar küçük değil.

Keşiflerinin bu gibi gökadaların varlığına dair bir kanıt olduğunu söyleyen çalışma grubunun lideri Adi Zitrin, evrenin zaman içindeki değişimini anlamak için bu konudaki araştırmaların devam etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’nın manyetik alanı, yeryüzünü Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan koruyan bir kalkan görevi görür. Eğer bu koruyucu kalkan olmasaydı güneş rüzgârı atmosferi yok eder ve Dünya yaşama elverişsiz bir hale gelirdi.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri (ötegezegen olarak adlandırılır) keşfetmek için tasarladığı Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) 18 Nisan 2018’de ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Gökbilim ve Uzay

Göktaşı çarpmaları, gezegenlerin oluşumunda ve zamanla geçirdiği değişimlerde çok önemli rol oynar. Ancak bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş bir krateri, çarpmanın üzerinden yüz milyonlarca yıl geçtikten sonra inceleyerek çarpmanın hangi koşullar altında meydana geldiğini belirlemek çok zordur.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayı Kuzey Yarımküre’ye baharı getiriyor. Çünkü 20 Mart’ta gerçekleşecek ilkbahar ılımı (yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih) Kuzey Yarımküre’de bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.