Skip to content Skip to navigation

Hücreleri Taşıyan Mikromotor

Dr. Mahir E. Ocak
15/11/2019 - 17:12

Bir grup araştırmacı yeni bir mikromotor geliştirdi. Ultrason dalgalarıyla harekete geçirilen ve manyetizma etkisiyle idare edilen motor, zarar vermeden canlı hücreleri bir yerden başka bir yere taşıyabiliyor. Dr. Liqiang Ren ve arkadaşlarının yaptığı araştırmayla ilgili makale Science Advances’ta yayımlandı.

Geliştirilen mikromotorlar yarım kapsül biçiminde ve içleri boş. Bir tür polimerden üretilen motorlar altınla kaplanıyor. Ayrıca gövdelerinde mıknatıslar kullanılarak hareketlerinin yönlendirilmesine imkân veren bir miktar nikel de var. Mikromotorların iç yüzeyi kimyasal işlemden geçirilerek hidrofobik (suyu iten) hâle getiriliyor. Böylece motorlar suya batırıldığında iç kısımlarında hava baloncukları oluşuyor.

Motorları harekete geçirmek için ultrason dalgaları kullanılıyor. Motora çarpan dalgalar, hava baloncuklarının salınmasını ve böylece motorun hareket etmesini sağlıyor. Bir kez hareket etmeye başladıktan sonra harici manyetik alanlar uygulanarak motorun hareket yönü ve hızı ayarlanabiliyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri motoru kullanarak çeşitli silika parçacıkları ve canlı hücreleri sulu ortamda istedikleri gibi hareket ettirmeyi başarmışlar. Hatta parçacıkları bir yerden başka bir yere taşıyarak su içinde çeşitli harfler yazmışlar.

Mikromotorların hareketleri sadece iki boyutla sınırlı değil. Mikrometre (metrenin milyonda biri) büyüklüğünde merdivenleri tırmanabiliyor, engelleri aşabiliyorlar. 

Geliştirilen motor biyouyumlu. Bu yüzden özellikle biyoloji ve tıpla ilgili alanlarda yararlı olacağı düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Fizik

Ses günlük hayatımızın önemli bir parçası olmasına rağmen sesin ardındaki fiziksel süreçler dikkatimizi çekmemiş olabilir. Bu fiziksel süreçleri daha iyi anlayabilmek için sesi “görmeye” ne dersiniz?

Fizik

2014 yılında Türkiye’nin kendi teknolojisini kullanarak fotovoltaik (FV) temelli güneş enerjisi santral ekipmanlarını üretmesi ve ihraç etmesi amacıyla MİLGES (Millî Güneş Enerjisi Santrali Geliştirilmesi) projesi başlatılmıştı.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler ile iletken ve yalıtkan dedektör düzeneği tasarlıyoruz.

Fizik

Deneyler köşesinin yeni etkinliğinde Faraday kafesinin çalışma prensibini ve günlük hayatımızda nerelerde kullanıldığını öğreniyoruz.

Fizik

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun malzemeler kullanarak sabit makaralar, kaldıraç ve tekerleklerden oluşan ve bir bileşik makine olan “lastik tekerlekli vinç” düzeneği tasarlayacağız.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde basit bir kondansatör tasarlayıp birçok elektrik devresinde kullanılan bu elektronik devre elemanının çalışma prensibini öğreniyoruz.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi geliyor. Ancak güneş ışığından aldığı enerjiyi elektriğe dönüştüren geleneksel fotovoltaik gözeler sadece gündüzleri çalışıyor. Gündüzleri elde edilen enerjiyi geceleri kullanabilmek içinse başka enerji biçimlerine dönüştürüp depolamak gerekiyor.

Fizik

Fren pedalına hafif bir dokunmayla, yüklü bir kamyonun nasıl durduğunu öğrenmek ister misiniz? Sürücü tarafından fren pedalına uygulanan kuvvet, fren hidroliği tarafından balatalara iletilir. Balatalar da tekerleklerle bağlantılı fren disklerini sıkıştırarak aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlar.

Fizik

Yarasalar ilgi çekici bir özelliğe sahip: Ses dalgalarını kullanarak tamamen karanlık bir ortamda çevrelerindeki nesnelerin yerini belirleyebiliyorlar. Görme engelli bazı insanların da bu özelliğe sahip olduğu biliniyor.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun malzemeler kullanarak elektrik enerjisi elde edip enerjiyi ışık, hareket ve ses enerjisine dönüştüren bir düzenek tasarlayacağız.