Skip to content Skip to navigation

İlk Eskimolar Alaska’nın Kuzey Yamacı’ndan Göç Etmiş

Dr. Mahir E. Ocak
18/05/2015 - 17:29

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar, ilk Eskimoların Kuzey Kutbu’nun doğu bölgelerine Alaska’dan Grönland’a doğru doğu yönünde göç ettiği düşüncesini destekliyor. Ayrıca sonuçlar Alaska’nın Kuzey Yamacı’ndan farklı zamanlarda iki ayrı göç dalgası olduğunu da gösteriyor. Dr. M. G. Hayes ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları American Journal of Physical Anthropology’de yayımlandı.

Araştırmacılar, Alaska’nın Kuzey Yamacı’ndaki sekiz ayrı topluluktan 151 gönüllünün mitokondriyal DNA örneklerini incelemiş. Mitokondriyal DNA sadece anneden çocuğa geçiyor ve nesilden nesile geçerken fazla değişikliğe uğramıyor. Elde edilen sonuçlar, Kuzey Kutbu’na özgü gen gruplarının tamamının Kuzey Yamacı topluluklarında da bulunduğunu gösteriyor. Bu durum Paleo-Eskimo ve Neo-Eskimo olarak adlandırılan Kuzey Kutbu toplulukları ile çağdaş Alaska yerlilerinin yakın akraba olduğunu gösteriyor.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #BenimPenceremden etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Sosyal Bilimler

Herkes sözlü veya yazılı sınavlarda bir miktar kaygı yaşayabilir, bu doğal bir duygudur. Ancak sınav kaygısı bazen çok şiddetlidir ve bu durum sahip olduğumuz bilgileri etkili bir şekilde kullanmakta zorlanmamıza ve sınavdaki performansımızın düşmesine neden olabilir.

Sosyal Bilimler

Atalarımız “Söz uçar, yazı kalır” demiş. Bu yüzden de bildikleri ve bilinmesini istedikleri şeyleri yazıya geçirmişler.

Sosyal Bilimler

Kitaplarınızı raflara dizerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak Doç. Dr. Berk Canberk ile eğitimde yapay zekâ konusu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde nisan ayında objektiflerinizi evinize odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda nisan ayının en beğenilen fotoğrafı Esra Pınarbaş’a ait Balkonumdan Manzaralar olarak belirlendi. 

Sosyal Bilimler

Bilim Genç olarak mayıs ayında objektiflerinizi pencerenizden gördüklerinize odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

Bu etkinliğimizde origami ile lale yapıyoruz. Öte yandan lalenin nereden geldiğini, kelimenin kökenini ve kültürümüzdeki yerini merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma yanlış bilimsel bilgilerin de internette yayıldığını gösteriyor.

Sosyal Bilimler

Geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, dünya çapında bir salgına dönüştü.