Skip to content Skip to navigation

Isıyı İleten Plastik

Dr. Mahir E. Ocak
23/12/2014 - 10:36

Michigan Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, yeni bir plastik malzeme geliştirdi. Malzemenin ısı iletkenliği, sıradan plastik malzemelerin on katı civarında. Dr. G.-H. Kim ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları, Nature Materials’ta yayımlandı.

Isı enerjisi, moleküllerin titreşimiyle iletilir. Isının bir malzeme içinde bir yerden başka bir yere rahatlıkla aktarılabilmesi için, atomlar ve moleküller arasındaki bağların kuvvetli olması gerekir. Örneğin plastiklerin ısı iletkenliğinin düşük olmasının nedeni, malzemelerin içerdiği uzun molekül zincirlerinin arasındaki bağların zayıf olmasıdır. Plastik malzemelerin herhangi bir bölgesi ısıtıldığı zaman, o bölgenin sıcaklığı artar. Ancak ısı diğer bölgelere dağılmaz.

Michigan Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, polimerler (tekrar eden birimlerden oluşan uzun zincir biçimli moleküller) arasındaki bağları kuvvetlendirmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Prof. J. Kim ve Prof. K. P. Pipe önderliğinde yapılan araştırmalar sırasında poliakrilik asit (PAA) ve poliakrilik piperidine (PAP) kullanılmış. Karışımdaki iki ayrı polimeri bir arada tutan hidrojen bağları, sıradan plastiklerdeki polimer zincirlerini bir arada tutan bağlardan 10 ila 100 kat daha kuvvetli.

Geliştirilen malzemenin ısı iletkenliği, metallerinkine kıyasla hâlâ çok küçük. Ancak yeni yöntem sayesinde gelecekte metallerin yerini alabilecek plastik malzemelerin geliştirilebileceği düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.