Skip to content Skip to navigation

Isıyı İleten Plastik

Dr. Mahir E. Ocak
23/12/2014 - 10:36

Michigan Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, yeni bir plastik malzeme geliştirdi. Malzemenin ısı iletkenliği, sıradan plastik malzemelerin on katı civarında. Dr. G.-H. Kim ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları, Nature Materials’ta yayımlandı.

Isı enerjisi, moleküllerin titreşimiyle iletilir. Isının bir malzeme içinde bir yerden başka bir yere rahatlıkla aktarılabilmesi için, atomlar ve moleküller arasındaki bağların kuvvetli olması gerekir. Örneğin plastiklerin ısı iletkenliğinin düşük olmasının nedeni, malzemelerin içerdiği uzun molekül zincirlerinin arasındaki bağların zayıf olmasıdır. Plastik malzemelerin herhangi bir bölgesi ısıtıldığı zaman, o bölgenin sıcaklığı artar. Ancak ısı diğer bölgelere dağılmaz.

Michigan Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, polimerler (tekrar eden birimlerden oluşan uzun zincir biçimli moleküller) arasındaki bağları kuvvetlendirmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Prof. J. Kim ve Prof. K. P. Pipe önderliğinde yapılan araştırmalar sırasında poliakrilik asit (PAA) ve poliakrilik piperidine (PAP) kullanılmış. Karışımdaki iki ayrı polimeri bir arada tutan hidrojen bağları, sıradan plastiklerdeki polimer zincirlerini bir arada tutan bağlardan 10 ila 100 kat daha kuvvetli.

Geliştirilen malzemenin ısı iletkenliği, metallerinkine kıyasla hâlâ çok küçük. Ancak yeni yöntem sayesinde gelecekte metallerin yerini alabilecek plastik malzemelerin geliştirilebileceği düşünülüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.