Skip to content Skip to navigation

ISS'yi Komuta Eden İlk Kanadalı Astronot Chris Hadfield

Bilim Genç
19/02/2016 - 16:20

Chris Hadfield çoğumuzun çocukluk hayali olan bir mesleğe sahip: o bir astronot. 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay aracıyla yapılan yolculukla insanlık Ay’a ayak bastığında 10 yaşlarında bir çocuk olan Hadfield bu yolculuktan çok etkilendi ve astronot olma hayali ile büyüdü, ancak o yıllarda Kanada’nın  uzay ile ilgili herhangi bir çalışması olmadığı için astronot eğitimi alamadı. Bu yüzden meslek olarak bu alana yakın gördüğü pilotluğu seçti. 15 yaşındayken Kanada Kraliyet Hava Harp Akademisi'nde planör pilotu bursunu kazanıp 1978’de mezun olduktan sonra Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı. 1982’de Harp Akademisi Makine Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Ardından Kanada Hava Kuvvetleri’nde Temel Jet Eğitimi Programı’nın en başarılı mezunu olup “kraliyet nişanı”yla ödüllendirildi. Ayrıca bir dönem ABD Hava Kuvvetleri’nde de test pilotu olarak çalıştı. 1990’lı yılların başında havacılık sistemleri üzerine yüksek lisans yaptı. 1992 yılının Haziran ayında Kanada’nın astronot eğitim programına başvuran 5000’in üzerindeki aday arasından seçilerek 4 Kanadalı astronottan biri oldu.

Türkiye İnavasyon Haftası İstanbul etkinliklerine konuşmacı olarak katılan astronot Chris Hadfield ile siz Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin yanı sıra Hadfield’in uzaydan çektiği bazı fotoğrafların da yer aldığı videoyu keyifle izlemeniz dileğiyle...

 

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Güneş’in batışından sonra gökyüzünde çıplak gözle görülebilen tek gezegen Venüs.

Gökbilim ve Uzay

Filmlerde görmüşsünüzdür, uzay boşluğuna koruyucu kıyafeti olmadan çıkmak zorunda kalan astronotun kolları ve bacakları donmaya başlar, sonra porselen gibi kırılır. O hâlde uzay çok soğuk olmalı değil mi?  Zavallı uydularımız uzayda donuyor olmalı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimcinin yaptığı çalışmalar WASP-76b adlı bir ötegezegenin atmosferinde demir yağmurları yağdığına işaret ediyor. Dr. D. Ehrenreich ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Nature’da yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci bilinen en büyük kozmik patlamayı gözlemledi. Dünya’ya 390 milyon ışık yılı mesafedeki Yılancı Gökada Kümesi’nde meydana gelen patlama sırasında yayılan enerjinin daha önceleri bilinen en büyük patlamadakinin beş katı kadar olduğu belirtiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Bir yıldan uzun süredir Mars’ta görev yapan InSight, bulunduğu bölgede daha önceleri tahmin edilenden on kat daha büyük manyetik alan tespit etti. Uzay aracının gönderdiği veriler, Mars’ın yüzeyindeki manyetik alanın günlük hatta saniyelik olarak değiştiğini gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Mars’ın jeolojik yapısını incelemek için özel olarak tasarlanan InSight aracı, 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmişti. InSight’ın topladığı verilerin analiz edilmesiyle elde edilen ilk bilgiler Nature Geoscience’ın özel bir sayısında yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayında gökyüzünde görebileceğiniz takımyıldızlardan biri, ters soru işaretine benzeyen şekliyle dikkat çeken Aslan Takımyıldızı. Aslan Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Regulus -Aslan’ın Kalbi olarak da isimlendirilir- ise bu soru işaretinin noktasını oluşturur.

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.