Skip to content Skip to navigation

ISS'yi Komuta Eden İlk Kanadalı Astronot Chris Hadfield

Bilim Genç
19/02/2016 - 16:20

Chris Hadfield çoğumuzun çocukluk hayali olan bir mesleğe sahip: o bir astronot. 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay aracıyla yapılan yolculukla insanlık Ay’a ayak bastığında 10 yaşlarında bir çocuk olan Hadfield bu yolculuktan çok etkilendi ve astronot olma hayali ile büyüdü, ancak o yıllarda Kanada’nın  uzay ile ilgili herhangi bir çalışması olmadığı için astronot eğitimi alamadı. Bu yüzden meslek olarak bu alana yakın gördüğü pilotluğu seçti. 15 yaşındayken Kanada Kraliyet Hava Harp Akademisi'nde planör pilotu bursunu kazanıp 1978’de mezun olduktan sonra Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı. 1982’de Harp Akademisi Makine Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Ardından Kanada Hava Kuvvetleri’nde Temel Jet Eğitimi Programı’nın en başarılı mezunu olup “kraliyet nişanı”yla ödüllendirildi. Ayrıca bir dönem ABD Hava Kuvvetleri’nde de test pilotu olarak çalıştı. 1990’lı yılların başında havacılık sistemleri üzerine yüksek lisans yaptı. 1992 yılının Haziran ayında Kanada’nın astronot eğitim programına başvuran 5000’in üzerindeki aday arasından seçilerek 4 Kanadalı astronottan biri oldu.

Türkiye İnavasyon Haftası İstanbul etkinliklerine konuşmacı olarak katılan astronot Chris Hadfield ile siz Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin yanı sıra Hadfield’in uzaydan çektiği bazı fotoğrafların da yer aldığı videoyu keyifle izlemeniz dileğiyle...

 

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.

Gökbilim ve Uzay

Şubat ayında Merkür ve Venüs, Güneş’in batışından sonra gökyüzünde. Mars, Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in doğuşundan önce görülebilir. Merkür, şubat ayının ilk yarısında gün batımından sonra Venüs’le birlikte güneybatı ufkunun üzerinde görülebilir. Merkür, 10 Şubat’ta en büyük doğu uzanımı konumuna ulaşıyor. 

Gökbilim ve Uzay

1666 yılının Ocak ayında çevrenizdeki herkesin konuştuğu, Robert Hooke’un bitler, pireler ve benzer canlıların mikroskop altında görünümünü zengin görsellerle anlatan Micrographia kitabını almış olsaydınız muhtemelen yazarın araya sıkıştırdığı birkaç ilgisiz konuya bakıp şaşırabilirdiniz. 

Gökbilim ve Uzay

Çin’in Chang'e-4 uzay aracı geçtiğimiz yıl ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı. Bugünlerde ise daha ileri bir teknolojiye sahip Chang’e-5 Ay’a yolculuk için gün sayıyor. Chang’e-5, Çin’in Ay’dan örnek getirmek üzere planlanan ilk uzay görevi.

Gökbilim ve Uzay

Nisan 2019’da ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başaran 200 kişilik ekipte yer alan Prof. Dr. Feryal Özel ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökbilim ve Uzay

Erboğa Takımyıldızı’nın bir üyesi olan Proxima Centauri, Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. 2016 yılında gökbilim alanında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, yıldızın etrafında dolanan bir gezegen keşfedilmesi olmuştu. Üstelik Proxima b adı verilen gezenin yaşama elverişli koşullara sahip olma ihtimali de var.