Skip to content Skip to navigation

ISS'yi Komuta Eden İlk Kanadalı Astronot Chris Hadfield

Bilim Genç
19/02/2016 - 16:20

Chris Hadfield çoğumuzun çocukluk hayali olan bir mesleğe sahip: o bir astronot. 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay aracıyla yapılan yolculukla insanlık Ay’a ayak bastığında 10 yaşlarında bir çocuk olan Hadfield bu yolculuktan çok etkilendi ve astronot olma hayali ile büyüdü, ancak o yıllarda Kanada’nın  uzay ile ilgili herhangi bir çalışması olmadığı için astronot eğitimi alamadı. Bu yüzden meslek olarak bu alana yakın gördüğü pilotluğu seçti. 15 yaşındayken Kanada Kraliyet Hava Harp Akademisi'nde planör pilotu bursunu kazanıp 1978’de mezun olduktan sonra Kanada Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı. 1982’de Harp Akademisi Makine Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Ardından Kanada Hava Kuvvetleri’nde Temel Jet Eğitimi Programı’nın en başarılı mezunu olup “kraliyet nişanı”yla ödüllendirildi. Ayrıca bir dönem ABD Hava Kuvvetleri’nde de test pilotu olarak çalıştı. 1990’lı yılların başında havacılık sistemleri üzerine yüksek lisans yaptı. 1992 yılının Haziran ayında Kanada’nın astronot eğitim programına başvuran 5000’in üzerindeki aday arasından seçilerek 4 Kanadalı astronottan biri oldu.

Türkiye İnavasyon Haftası İstanbul etkinliklerine konuşmacı olarak katılan astronot Chris Hadfield ile siz Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin yanı sıra Hadfield’in uzaydan çektiği bazı fotoğrafların da yer aldığı videoyu keyifle izlemeniz dileğiyle...

 

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Geçmişten günümüze birçok araç uçsuz bucaksız evreni keşfetmek için uzaya gönderildi. Bu araçlar Merkür, Venüs, Mars, Neptün, Satürn, Plüton ve Ay hakkında veriler topladı ve bugün de toplamaya devam ediyor. 

Gökbilim ve Uzay

Satürn ve ilkdördün evresindeki Ay 8 Eylül’de gökyüzünde birlikte görülebilir. 20 Eylül’de ise Ay ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran yakın görünümde. Her iki gökcismini gece yarısına yakın saatlerde batı ufkunun üzerinde görebilirsiniz. 23 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

Gökbilim ve Uzay

Maden cevherlerinden metalleri özütlemek için mikroorganizmalardan yararlanılan yöntemler biyomadencilik olarak adlandırılır. Biyomadenciliğin yeryüzündeki tarihi 1950’lere kadar gider. Günümüzde bazı araştırmacılar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzayda biyomadencilikle ilgili çalışmalar yapıyor.

Gökbilim ve Uzay

Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, sekiz yıldır Dünya’nın çevresindeki yörüngesinde dolanarak görüntü almaya devam ediyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) mühendisleri tarafından tasarlanıp büyük ölçüde ülkemizde üretilen RASAT, 17 Ağustos 2011’de Rusya’daki Yasny Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılmıştı.

Gökbilim ve Uzay

Gezegenler yıldızların, uydular da gezegenlerin etrafında dolanır. Peki büyük uyduların küçük uydulara sahip olması da mümkün müdür? Eğer bu tür “altuydular” sadece etrafında dolandıkları uydunun kütleçekimi etkisinde hareket etseydi cevap kesinlikle evet olurdu. 

Gökbilim ve Uzay

Merkür, ağustos ayında, yıl içinde gün doğumundan önce gözlemlendiği zamanlar arasında en parlak görünümde. Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in batışından sonra gökyüzünde görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Teknoloji mağazalarından bile kolayca satın alınabilen küçük boyuttaki döner kanatlı İHA’ların devasa yolcu uçaklarına büyük hasarlar vererek uçuş güvenliğini tehlikeye atabileceğini biliyor muydunuz?

Gökbilim ve Uzay

Konya Bilim Merkezi tarafından ilki 2018’de düzenlenen Astrofest gökyüzü gözlem etkinliği bu yıl 12-14 Temmuz tarihleri arasında Kapadokya’da gerçekleştirildi. “Herkese biraz gökyüzü!” sloganı ile düzenlenen etkinliğe gençler aileleriyle birlikte katıldı.

Gökbilim ve Uzay

20 yıldır Dünya’nın çevresindeki yörüngesinde dolanan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) geçmişten günümüze birçok araştırmacı astronota ev sahipliği yapıyor. Çoğunlukla altı ay süren görevleri boyunca Dünya’dan uzakta kalan astronotlar, su ve hava gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için ISS’nin özel sistemlerinden yararlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

Şili’deki ALMA teleskoplarıyla gözlemler yapan bir grup gökbilimci, Dünya’ya yaklaşık 1500 ışık yılı mesafedeki genç bir yıldızın etrafında tuz molekülleri tespit etti. Dr. A. Ginsburg ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Astrophysical Journal’da yayımlandı.