Skip to content Skip to navigation

İstanbul, 2021’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Konferansı’na Ev Sahipliği Yapacak

Nurulhude Baykal
23/09/2019 - 17:06

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı, 2004’te, kültürel gelişim ve yaratıcılığa yatırım yapan şehirlerin arasındaki bağı güçlendirmek için kuruldu. Yaratıcı Şehirler Ağı’na üye şehirlerin belediye başkanları ve üst düzey yöneticileri her yıl bir üye şehirde düzenlenen etkinlikte bir araya gelip deneyimlerini ve kültürlerini paylaşıyor. 2021 yılında ise bu etkinliğe İstanbul ev sahipliği yapacak.

İstanbul’da gerçekleştirilecek 15. Yaratıcı Şehirler Ağı Konferansı’nın ana teması “Geleceğe Uygun Şehirler”. Bu kavram şehir yaşamına dair tüm gelişmelerin çevre, teknoloji, ekonomi ve insanların ihtiyaçları ve beklentileri arasındaki dengeyi sağlayacak şekilde takip edilmesini ifade ediyor. Şu an Yaratıcı Şehirler Ağı’na üye 180 şehir dünya nüfusunun yarısından fazlasını barındırıyor. Her yıl düzenlenen Yaratıcı Şehirler Ağı Konferansı, bu şehirler arasında başarılı uygulamaların ve yeni fikirlerin alışverişinin yapılması, karşı karşıya kalınan zorlukların ve fırsatların tartışılması, yeni bağlantıların kurulması ve iş birliklerinin geliştirilmesine imkân sağlıyor. Bu, 21. yüzyılın getirdiği sorunların çözümüne yönelik yeni stratejilerin geliştirmesi için hayli önemli.

UNESCO’ya üye ülkelerdeki şehirler edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları temalarında Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılmak için UNESCO’ya başvurabiliyor. Ülkemizden Gaziantep ve Hatay gastronomi, Kütahya zanaat ve halk sanatları, İstanbul ise tasarım temalarıyla Yaratıcı Şehirler Ağı’nda ülkemizi temsil ediyor.

İlgili İçerikler

Sosyal Bilimler

1960’lı yıllarda sinema endüstrisinde büyük değişimler yaşandı. Adlarını sinema tarihine kazımış, vizyona girdikleri dönemde yoğun ilgi gören filmlerin üretildiği bu dönem “Sinemada Yeni Hollywood” olarak anılır.

Sosyal Bilimler

Bir şehrin, bir sarayın ya da bir evin… Türk kültüründe ve tarihinde kapılar büyük öneme sahip. Dünyanın önemli şehirlerinde de olağanüstü güzellikte farklı tarihî kapılar var. Bu kapılar hem tasarımları hem de üzerlerindeki desenler ve işlemelerle dikkat çekiyor. Biz de Bilim Genç olarak kasım ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ilgi çekici kapılara odaklamanızı istiyoruz.

Sosyal Bilimler

TÜBİTAK’ın bilim kültürünün ve iletişiminin toplumda yaygınlaştırılmasını amaçlayan 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları, 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları ve 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı proje başvuruları başladı.

Sosyal Bilimler

Biz de Bilim Genç olarak ekim ayında objektiflerinizi çevrenizdeki müze ve bilim merkezlerine odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #MüzelerveBilimMerkezleri etiketini eklemeyi unutmayın. 

Sosyal Bilimler

1950’li yıllardan 1960’lara gelinirken değişen sinema seyircisi ve salonlar sinemanın bugüne kadar olan dönüşümünün de habercisi olmuştu. Aynı dönemde özellikle bilim kurgu türündeki filmlerin sayısında artış yaşandı.

Sosyal Bilimler

2019 yılı güz dönemi için başvurular başladı. Konuşmacı olmak isteyen bilim insanları ve etkinliklere ev sahipliği yapmak isteyen kurumlar 07 Ekim 2019’a kadar TÜBİTAK Bilim Söyleşileri’ne başvurabilirler.

Sosyal Bilimler

Bilim tarihi alanında doğa bilimleri ve tıp tarihi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle TÜBİTAK tarafından 2019 Yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü’ne layık görülen Ankara Üniversitesi’nin emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Esin Kahya ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sosyal Bilimler

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu avantajlardan en etkili şekilde yararlanabilmek ve bu teknolojileri kullanırken karşı karşıya kalınabilecek riskleri azaltmak için dijital medya okuryazarlığı becerisine sahip olmak gerekiyor.

Sosyal Bilimler

Eylül ayında okula dönüş heyecanını fotoğraflarınıza yansıtmanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #OkulaDönüş etiketini eklemeyi unutmayın.

Sosyal Bilimler

Geçmişte insanlar ticaret, keşif ya da dinî sebeplerle (örneğin hac) uzun yolculuklar yapıyordu. İnsanların seyahat etme istekleri sonucu güvenilir haritaların geliştirilmesi ihtiyacı ortaya çıktı.