Skip to content Skip to navigation

İyiliksever Papağanlar

Dr. Mahir E. Ocak
27/01/2020 - 17:47

Papağanlar ve kargalar, vücutlarının büyüklüklerine nazaran görece büyük beyinlere sahiptir ve sosyal zekâya sahip olmalarıyla bilinir. Geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar kargaların birbirleriyle yardımlaşmadığını göstermişti. Yakın zamanda yapılan araştırmada ise bu kez papağanların birbirleriyle yardımlaşıp yardımlaşmadığı incelenmiş.

Deneyler, Afrika gri papağanları ve mavi kafalı Amerika papağanları üzerinde yapılmış. Kendilerine el uzatıldığında her iki türdeki papağanlar da yemiş alabilmek için kafeslerindeki pulları veriyor. Ancak sadece Afrika gri papağanları yemiş almaları için başka papağanlara kendi pullarını veriyor. 

Prof. Dr. von Bayern, Afrika gri papağanlarının deneylerde ilk kez yer aldıklarında bile pullarını vererek diğer papağanlara yardım ettiğini söylüyor. Daha sonraları yapılacak deneylerde kendilerinin de benzer bir durumla karşılaşacaklarını bilmedikleri için, bu durum, papağanların iyilik yaparken bir karşılık beklemediğine işaret ediyor. 

Deneyler, papağanların kendi arkadaşlarına karşı daha cömert olduğunu da gösteriyor: Bir papağan yardıma ihtiyaç duyan papağan kendi arkadaşı olduğu takdirde ona daha çok pul veriyor.

Papağanlar kafeslerindeki pulları vererek yemiş alabiliyor.

Max Planck Ornitoloji Enstitüsünde görev yapan Désirée Brucks ve Auguste von Bayern tarafından yürütülen çalışmalar Afrika gri papağanlarının da insanlar gibi karşılık beklemeksizin birbirlerine yardım ettiğini gösterdi. Araştırma ile ilgili makale Current Biology’de yayımlandı.

Yan kafesteki arkadaşının yemiş almak için pula ihtiyacı olduğunu fark eden bir papağan karşılık beklemeksizin arkadaşına yardım ediyor.

Araştırmacılar, Afrika gri papağanları ve mavi kafalı Amerika papağanlarının yardımlaşma konusunda birbirlerinden çok farklı tavırlar sergilemesini bu türlerin vahşi doğadaki sosyal örgütlenmelerinin farklı olmasına bağlıyor. Bilinen 393 papağan türü arasında yardımlaşmanın ne ölçüde yaygın olduğu ise henüz bilinmiyor. Ancak elde edilen sonuçlar, karşılıksız iyilik yapmanın sadece insanlarla sınırlı olmadığını gösteriyor.

 

 

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Bir grup araştırmacı yeryüzünün en sıcak ortamlarında bile hayatta kalmayı başarabilen bir böcek türünden ilham alarak bir soğutucu yüzey kaplaması geliştirdi.

Biyoloji

Hızla gelişen teknoloji sağlık alanında hastalıkların teşhis sürecini kolaylaştıracak yeni yöntemlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Biyoloji

Hidrojen gazı (H2) günümüzde alternatif bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Hâlihazırda hidrojen gazıyla çalışan taşıtlar var. 

Biyoloji

Bir grup araştırmacı, virüslerin üzerine tutunamadığı bir tür kumaş geliştirdi. Üstelik kumaş tekrar tekrar yıkanıp kullanılabiliyor. Dr. Anthony J. Galante ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale ACS Applied Materials & Interfaces’te yayımlandı.

Biyoloji

Kaşalot olarak da bilinen ispermeçet balinası (Physeter macrocephalus) Türkiye’de görülen dört balina türünden biri.

Biyoloji

Doğadaki her canlının kendine özgü yetenekleri vardır. Canlılar bu yeteneklerini kullanarak bulundukları ortamdaki yaşam koşullarına uyum sağlar.

Biyoloji

Hint Okyanusu’nun derinlerinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tarafından keşfedilen yaklaşık 45 metre uzunluğundaki bir sifonofor bugüne kadar gözlemlenmiş en uzun hayvan olarak kayıtlara geçti.

Biyoloji

Carneige Melon Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı PATRICK adını verdikleri bir yumuşak robot geliştirdi.

Biyoloji

Bakteriler de virüsler de çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Peki sadece mikroskop yardımıyla görüntülenebilen bakterilerle virüsleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir?

Biyoloji

Köpekgiller ailesinde yer alan altın çakallar (Canis aureus) dünya genelinde Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Ukrayna, Sırbistan, Azerbaycan, Hindistan, Suudi Arabistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede bulunur.