Skip to content Skip to navigation

İyiliksever Papağanlar

Dr. Mahir E. Ocak
27/01/2020 - 17:47

Papağanlar ve kargalar, vücutlarının büyüklüklerine nazaran görece büyük beyinlere sahiptir ve sosyal zekâya sahip olmalarıyla bilinir. Geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar kargaların birbirleriyle yardımlaşmadığını göstermişti. Yakın zamanda yapılan araştırmada ise bu kez papağanların birbirleriyle yardımlaşıp yardımlaşmadığı incelenmiş.

Deneyler, Afrika gri papağanları ve mavi kafalı Amerika papağanları üzerinde yapılmış. Kendilerine el uzatıldığında her iki türdeki papağanlar da yemiş alabilmek için kafeslerindeki pulları veriyor. Ancak sadece Afrika gri papağanları yemiş almaları için başka papağanlara kendi pullarını veriyor. 

Prof. Dr. von Bayern, Afrika gri papağanlarının deneylerde ilk kez yer aldıklarında bile pullarını vererek diğer papağanlara yardım ettiğini söylüyor. Daha sonraları yapılacak deneylerde kendilerinin de benzer bir durumla karşılaşacaklarını bilmedikleri için, bu durum, papağanların iyilik yaparken bir karşılık beklemediğine işaret ediyor. 

Deneyler, papağanların kendi arkadaşlarına karşı daha cömert olduğunu da gösteriyor: Bir papağan yardıma ihtiyaç duyan papağan kendi arkadaşı olduğu takdirde ona daha çok pul veriyor.

Papağanlar kafeslerindeki pulları vererek yemiş alabiliyor.

Max Planck Ornitoloji Enstitüsünde görev yapan Désirée Brucks ve Auguste von Bayern tarafından yürütülen çalışmalar Afrika gri papağanlarının da insanlar gibi karşılık beklemeksizin birbirlerine yardım ettiğini gösterdi. Araştırma ile ilgili makale Current Biology’de yayımlandı.

Yan kafesteki arkadaşının yemiş almak için pula ihtiyacı olduğunu fark eden bir papağan karşılık beklemeksizin arkadaşına yardım ediyor.

Araştırmacılar, Afrika gri papağanları ve mavi kafalı Amerika papağanlarının yardımlaşma konusunda birbirlerinden çok farklı tavırlar sergilemesini bu türlerin vahşi doğadaki sosyal örgütlenmelerinin farklı olmasına bağlıyor. Bilinen 393 papağan türü arasında yardımlaşmanın ne ölçüde yaygın olduğu ise henüz bilinmiyor. Ancak elde edilen sonuçlar, karşılıksız iyilik yapmanın sadece insanlarla sınırlı olmadığını gösteriyor.

 

 

 

İlgili İçerikler

Biyoloji

Memeliler sınıfında yer alan kemiriciler genellikle sürekli uzayan dişleri, kısa sürede çok sayıda yavrulamaları, hızlı hareket etmeleri ve ağaç, çöl, toprak altı, kayalık yerler ve sucul alanlar gibi farklı ortamlarda yaşayabilmeleriyle bilinir.

Biyoloji

2019 TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Doç. Dr. Nurhan Özlü Sıcakkan ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak, kanser araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye binlerce deniz canlısı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu canlılardan biri de denizanası. Ülkemizdeki denizlerde sekiz denizanası türü yaşıyor. Bu türler ay denizanası, pusula denizanası, maviş denizanası, mor sokar denizanası, deniz ciğeri denizanası, ters-düz denizanası, göçmen denizanası ve beyaz noktalı denizanası.

Biyoloji

Göz renginiz annenizden, saç şekliniz ise babanızdan... Peki ama bu özellikler nesilden nesile nasıl aktarılıyor?

Biyoloji

Günümüzde birçok canlı şehirleşme, tarım, endüstri gibi nedenlerle yaşam alanlarını kaybediyor. Bu canlılardan biri de Toros kurbağaları (Rana holtzi).

Biyoloji

Mitokondrilerin hücrelerin enerji santralleri olduğu biliniyordu. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, mitokondrilerin daha önceleri bilinmeyen yeni bir işlevini ortaya çıkardı. Dr. Zheng Wu ve arkadaşlarının Nature Metabolism’de yayımladıkları sonuçlara göre, mitokondriler DNA’ya zarar veren etkenleri algılayarak çekirdekteki DNA’nın daha iyi korunmasını sağlıyor.

Biyoloji

Uluslararası bir araştırma grubu sıradan nesnelerin içinde bilgi depolamak için bir yöntem geliştirdi. Dr. Julian Koch ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

“Birincil düzenleme” adı verilen yeni yöntem DNA sarmalındaki iplikçiklerin ikisinin birden kesilmesini gerektirmiyor. Üstelik bu yöntem temel düzenleme gibi sadece belirli türdeki nokta mutasyonları değil herhangi bir türdeki nokta mutasyonu düzeltmek için kullanılabiliyor.

Biyoloji

2017’de Madagaskar’da keşfettiği yeni çekirge türleri ile tanınan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Ünal ile araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

DNA yani deoksiribonükleik asit bütün canlı organizmaların hücrelerinde bulunan ve canlının tüm genetik özelliklerini taşıyan moleküldür. DNA ikili sarmal yapıdadır. Yani DNA’nın yapısında birbirine dolanmış şekilde iki zincir bulunur.