Skip to content Skip to navigation

Kablosuz Şarj Aleti

Dr. Mahir E. Ocak
13/07/2015 - 18:36

Cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlar günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bu aletlerin pillerinin düzenli olarak şarj edilmesi gerekiyor ve günümüzde kullanılan şarj aletleri, taşınabilir cihazların bir kabloyla enerji kaynağına bağlanmasına dayanıyor. Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacıysa kablosuz enerji aktarımı konusunda çok önemli bir başarıya imza attı. Geliştirilen cihaz, cep telefonlarının ve diğer taşınabilir cihazların görece uzak mesafelerde bile olsalar şarj edilmelerine imkân veriyor. Prof. C. T. Rim önderliğinde yapılan araştırmanın sonuçları IEEE Transactions on Power Electronics’te yayımlandı.

Kablosuz şarj aletinin çalışma prensibi, kablosuz internetinkine benziyor. Yaklaşık 1 m2 boyutlarında olan enerji kaynağının yakınındaki taşınabilir cihazlar, şarj aletini algılayabiliyor ve pillerini şarj edebiliyor. Üstelik çok sayıda cihazın aynı anda şarj edilmesi de mümkün. Örneğin güç kaynağına yarım metreden daha kısa mesafede bulunan 1 Watt gücündeki 30 telefon aynı anda şarj edilebiliyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biriyse şarj edilen aletlerin herhangi bir konumda ve yönelimde olabilmesi.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Yıldırım bir uçağa çarptığında hiç zarar vermeyebileceği gibi ciddi hasarlara da yol açabilir. Yıldırımların sebep olduğu son kaza 1988 yılında meydana geldi. Sonraki yıllarda ise yıldırımların uçaklar üzerinde etkilerinin belirlenmesi sayesinde etkin koruma teknikleri geliştirildi.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Kaldırma kuvveti uçakların havada kalmasını sağlayan kuvvettir. Uçak kanatlarının üst kısmı alt kısmına göre daha bombelidir. Bu nedenle kanadın üst kısmından geçen hava, alt kısmından geçen havadan daha hızlı hareket eder.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.