Skip to content Skip to navigation

Kablosuz Şarj Aleti

Dr. Mahir E. Ocak
13/07/2015 - 18:36

Cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlar günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bu aletlerin pillerinin düzenli olarak şarj edilmesi gerekiyor ve günümüzde kullanılan şarj aletleri, taşınabilir cihazların bir kabloyla enerji kaynağına bağlanmasına dayanıyor. Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacıysa kablosuz enerji aktarımı konusunda çok önemli bir başarıya imza attı. Geliştirilen cihaz, cep telefonlarının ve diğer taşınabilir cihazların görece uzak mesafelerde bile olsalar şarj edilmelerine imkân veriyor. Prof. C. T. Rim önderliğinde yapılan araştırmanın sonuçları IEEE Transactions on Power Electronics’te yayımlandı.

Kablosuz şarj aletinin çalışma prensibi, kablosuz internetinkine benziyor. Yaklaşık 1 m2 boyutlarında olan enerji kaynağının yakınındaki taşınabilir cihazlar, şarj aletini algılayabiliyor ve pillerini şarj edebiliyor. Üstelik çok sayıda cihazın aynı anda şarj edilmesi de mümkün. Örneğin güç kaynağına yarım metreden daha kısa mesafede bulunan 1 Watt gücündeki 30 telefon aynı anda şarj edilebiliyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biriyse şarj edilen aletlerin herhangi bir konumda ve yönelimde olabilmesi.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Teknoloji

Dıştan bakıldığında bir otomobilin elektrikli mi yoksa petrol yakıtlı mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Çünkü görünüşleri arasındaki tek fark elektrikli araçlarda egzoz borusunun olmayışıdır. Ayrıca elektrikli araçlar petrol yakıtlı araçlara göre çok daha sessizdir.

Teknoloji

Elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu alandaki araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ettikçe elektrikli araçların tek bir şarjla katettikleri mesafe yani menzilleri artarken, bataryaları tekrar şarj etmek için gerekli şarj istasyonları da yaygınlaşıyor.

Teknoloji

Geleceğin böyle olacağı düşünülmemişti. Çünkü uçan otomobiller 30-40 yıl önce çekilen birçok bilim kurgu filminde -Geleceğe Dönüş bu filmler arasında en bilinenlerden biri- geleceğin teknolojileri arasında gösteriliyordu.