Skip to content Skip to navigation

Kablosuz Şarj Aleti

Dr. Mahir E. Ocak
13/07/2015 - 18:36

Cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazlar günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bu aletlerin pillerinin düzenli olarak şarj edilmesi gerekiyor ve günümüzde kullanılan şarj aletleri, taşınabilir cihazların bir kabloyla enerji kaynağına bağlanmasına dayanıyor. Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacıysa kablosuz enerji aktarımı konusunda çok önemli bir başarıya imza attı. Geliştirilen cihaz, cep telefonlarının ve diğer taşınabilir cihazların görece uzak mesafelerde bile olsalar şarj edilmelerine imkân veriyor. Prof. C. T. Rim önderliğinde yapılan araştırmanın sonuçları IEEE Transactions on Power Electronics’te yayımlandı.

Kablosuz şarj aletinin çalışma prensibi, kablosuz internetinkine benziyor. Yaklaşık 1 m2 boyutlarında olan enerji kaynağının yakınındaki taşınabilir cihazlar, şarj aletini algılayabiliyor ve pillerini şarj edebiliyor. Üstelik çok sayıda cihazın aynı anda şarj edilmesi de mümkün. Örneğin güç kaynağına yarım metreden daha kısa mesafede bulunan 1 Watt gücündeki 30 telefon aynı anda şarj edilebiliyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biriyse şarj edilen aletlerin herhangi bir konumda ve yönelimde olabilmesi.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günlük hayatta sıkça bardak ya da fincan ile çay ve kahve gibi içecekler tüketiriz. Bu içecekleri tükettikten sonra bardağın ya da fincanın içinde ve çevresinde lekeler kalır. Lekeleri elimizle temizlemeye çalışırken zaman zaman istenmeyen kesikler ve yaralanmalar meydana gelir. Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.