Skip to content Skip to navigation

Kâğıt Sanatı Bilim İnsanlarına İlham Veriyor

Nurulhude Baykal
18/06/2018 - 13:38

Dr. Ruike Zhao, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Bilim dünyasında yeni keşifler yapmak için hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. Dr. Ruike Zhao, Japon kâğıt sanatlarından biri olan kirigamiden ilham alarak esnek yüzeylere yapıştırılan bantlar için bir çözüm üretti. Kirigami, kâğıdın katlanıp üzerinde kesikler açılarak biçimlendirildiği bir sanat dalı.

Diz ve dirsek gibi oynar eklemlere yapıştırılması gereken ısı ve yara bantları, biz eklemlerimizi hareket ettirdikçe yerinden çıkar. Dr. Zhao ve arkadaşlarının ürettiği kauçuk benzeri zar, üzerindeki küçük kesikler sayesinde yapıştığı yüzeye daha iyi tutunabiliyor. Araştırmacılar ürettikleri zarı gönüllü bir deneğin dizine yapıştırdıktan sonra her bükülmede zardaki kesiklerin gerekli yerlerde açılıp baskıyı azalttığını ve böylece zarın tamamının deriden çıkmasının engellendiğini gözlemledi.

Araştırmacılar, çalışmalarının potansiyel kullanım alanlarını ortaya çıkarmak için, kirigami motifli yara bandı ve ısıtıcı kablo yerleştirilmiş ısı bandı ürettiler. Bununla birlikte, ışık yayan diyotların bulunduğu giyilebilir bir elektronik zar da tasarladılar. Böylece, yaptıkları tasarımın bükülebilir ve giyilebilir elektronik malzemelerden tıbbi bantlara geniş bir kullanım alanı olduğunu ortaya koydular.

Tasarım olarak basit görünen bu çalışma, gündelik hayatta karşılaştığımız sorunlara çözüm ararken hayal gücümüzle deneyimlerimizden nasıl faydalanabileceğimizi göstermesi bakımından dikkate değer.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, canlı organizmalardan esinlenerek betonun daha dayanıklı hâle gelmesini sağlayan bir polimer üretti. 

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.