Skip to content Skip to navigation

Kasım Ayında Gökyüzü

Dr. Tuba Sarıgül
01/11/2016 - 15:04

Kasım ayında iki farklı göktaşı yağmurunu izleme fırsatı bulabilirsiniz. Bunlardan ilki olan Boğa (Taurid) göktaşı yağmurunun etkinliği 5 Kasım’da en yüksek seviyeye ulaşıyor. Boğa göktaşı yağmurunu oluşturan parçacıkların kaynağı 2P/Encke kuyrukluyıldızı. Göktaşlarının atmosferdeki hızları görece düşük olduğundan, bu tarih bir göktaşı yağmurunu izlemek için hayli uygun bir zaman. Gökyüzünde parıldayarak kayan göktaşlarını Boğa Takımyıldızı’nın batısına bakarak yakalayabilirsiniz. 

Boğa göktaşı yağmurunun bu ay içinde etkin olduğu zamanlardan biri de 12 Kasım. Ancak bu tarihte Ay dolunay evresine yakın olduğundan, bu durum göktaşı yağmuru gözlemini zorlaştırabilir.

En etkin olduğu tarih 17-18 Kasım olan Aslan göktaşı yağmurunun kaynağı ise 55P/Tempel-Tuttle kuyrukluyıldızı. Bu tarihte gökyüzünde saatte yaklaşık 15 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor. 

2 Kasım’da Ay, Satürn ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Üç gökcismini gün batımından sonra batı ufkuna bakarak bulabilirsiniz.

14 Kasım’da Ay, Dünya’ya en yakın konumda olacak. Bu tarihte her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 356.500 km.

Ülker (Pleiades) Yıldız Kümesi

17 Kasım’da Boğa Takımyıldızı’ndaki Ülker (Pleiades) Yıldız Kümesi (Messier 45, M45), gözlemlenmek için hayli uygun bir konumda olacak. Dünya’ya en yakın açık yıldız kümelerinden biri olan M45 gökyüzünde çıplak gözle kolayca görülebiliyor. Açık yıldız kümeleri aynı bulutsu içinde oluşmuş, birbirine kütleçekimiyle bağlı yıldız topluluklarıdır.

25 Kasım’da Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismi şafak vaktinden kısa süre önce güneydoğu ufkuna bakılarak Başak Takımyıldızı’nda gözlemlenebilir.

Ay, 27 Kasım’da yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’ya en uzak konumda olacak. Bu konumda her iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.600 km.

Türkiye, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) gözlemlenebileceği ülkelerden biri. Kasım ayında ülkemizdeki ISS gözlemi için uygun zamanları ve bölgeleri Spot The Station isimli sitede bulabilirsiniz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Rize ve Ortahisar, Türkiye’deki ISS gözlemi için uygun bölgeler. Gözlem için en uygun zamanlar ise gün doğumundan önceki ve gün batımından sonraki birkaç saat. Bu zamanlarda ISS, yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının Dünya’dan gözlemlenebilmesi için uygun konumdayken, hava bu ışınların algılanmasına yetecek kadar karanlıktır.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.

Gökbilim ve Uzay

Astronotlar ilk defa özel bir şirket tarafından geliştirilen uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşındı. 

Gökbilim ve Uzay

Bir grup Japon araştırmacı, Mars’tan Dünya’ya gelmiş bir meteoritin içinde azotlu organik bileşikler keşfetti. Dr. Mizuho Koike ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.