Skip to content Skip to navigation

Kayıp Beagle 2 Kondusu Mars’ın Yüzeyinde Bulundu

Dr. Tuba Sarıgül
29/01/2015 - 10:29

NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/University of Leicester

2003 yılında Mars’a gönderilen ve planlanan iniş tarihinden sonra haber alınamayan Beagle 2 kondusu, NASA’nın Mars’ın yörüngesinde araştırmalar yapan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından tespit edildi. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express görevinin bir parçası olan Beagle 2 kondusu 19 Aralık 2003 tarihinde kendisini Mars’ın yörüngesine taşıyan uzay aracından ayrılmıştı. Kondunun altı gün sonra Mars’ın yüzeyine iniş yapması planlanıyordu. Ancak planlanan iniş tarihinden sonra Beagle 2’den haber alınamadı.

On yıldan fazla zaman sonra NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü görüntüler incelendiğinde, Beagle 2 kondusunun planlanan iniş bölgesinin yakınlarında bulunduğu anlaşıldı. Görüntülerde Beagle 2 kondusunun dört güneş panelinden bir kısmının açık olduğu ve iniş sırasında kullandığı ekipmanların yakınlarında bulunduğu görülüyor. Bu bilgiler alçalma ve iniş süreçlerinin sırasıyla gerçekleştiğini ve Beagle 2’nin Mars’ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptığı anlamına geliyor.

Elde edilen bilgiler uzay araçlarının Mars’a inişi için en güvenli bölgelerin belirlenebilmesi ve iniş sırasında ortaya çıkabilecek problemlerin anlaşılabilmesi için hayli önemli.

1

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri (ötegezegen olarak adlandırılır) keşfetmek için tasarladığı Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) 18 Nisan 2018’de ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Gökbilim ve Uzay

Göktaşı çarpmaları, gezegenlerin oluşumunda ve zamanla geçirdiği değişimlerde çok önemli rol oynar. Ancak bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş bir krateri, çarpmanın üzerinden yüz milyonlarca yıl geçtikten sonra inceleyerek çarpmanın hangi koşullar altında meydana geldiğini belirlemek çok zordur.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayı Kuzey Yarımküre’ye baharı getiriyor. Çünkü 20 Mart’ta gerçekleşecek ilkbahar ılımı (yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih) Kuzey Yarımküre’de bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.

Gökbilim ve Uzay

Uzayda görev yapan yer gözlem uydularımızla iletişim kurmak amacıyla gerçekleştirilen Milli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi’nin önemli bir aşaması olan, 7,3 metre çapındaki reflektör antenin üretimi geçtiğimiz yıl aralık ayında tamamlandı.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Mars’ın yüzeyinde yaklaşık on beş yıldır araştırmalar yapan Opportunity keşif aracının görevi sonlandı. 

Gökbilim ve Uzay

2019 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 8 Mart’a kadar devam edecek.

Gökbilim ve Uzay

Ay’ın görünmeyen yüzüne inen ilk uzay aracıolan Chang’e-4 Ay’ın görünmeyen yüzünün bugüne kadar kaydedilen yüksek uzaysal çözünürlüklü ve en güncel görüntülerini Dünya’ya gönderiyor.

Gökbilim ve Uzay

2021’de uzaya fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu, Büyük Patlama’dan Güneş Sistemi’nin oluşumuna kadar daha birçok konuda önemli bilgiler sağlayabilir.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup araştırmacı, uydu verilerini kullanarak nehir havzalarındaki su seviyelerinin değişimini tahmin etmeye imkân veren bir yöntem geliştirdi. Konu ile ilgili bir makale Dr. Eva Boergens ve arkadaşları tarafından Journal of Hydrology’de yayımlandı.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’ya 200 milyon ışık yılı uzaklıktaki Herkül Takımyıldızı’nda AT2018cow adı verilen bir gökcismi hızla parlaklaştıktan sonra kısa süre içinde sönükleşmişti. Uluslararası bir araştırma grubu bu olayın bir karadelik ya da bir nötron yıldızı gibi yoğun bir gökcisminin doğumu olduğunu ileri sürdü.