Skip to content Skip to navigation

Kayıp Beagle 2 Kondusu Mars’ın Yüzeyinde Bulundu

Dr. Tuba Sarıgül
29/01/2015 - 10:29

NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/University of Leicester

2003 yılında Mars’a gönderilen ve planlanan iniş tarihinden sonra haber alınamayan Beagle 2 kondusu, NASA’nın Mars’ın yörüngesinde araştırmalar yapan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından tespit edildi. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express görevinin bir parçası olan Beagle 2 kondusu 19 Aralık 2003 tarihinde kendisini Mars’ın yörüngesine taşıyan uzay aracından ayrılmıştı. Kondunun altı gün sonra Mars’ın yüzeyine iniş yapması planlanıyordu. Ancak planlanan iniş tarihinden sonra Beagle 2’den haber alınamadı.

On yıldan fazla zaman sonra NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü görüntüler incelendiğinde, Beagle 2 kondusunun planlanan iniş bölgesinin yakınlarında bulunduğu anlaşıldı. Görüntülerde Beagle 2 kondusunun dört güneş panelinden bir kısmının açık olduğu ve iniş sırasında kullandığı ekipmanların yakınlarında bulunduğu görülüyor. Bu bilgiler alçalma ve iniş süreçlerinin sırasıyla gerçekleştiğini ve Beagle 2’nin Mars’ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptığı anlamına geliyor.

Elde edilen bilgiler uzay araçlarının Mars’a inişi için en güvenli bölgelerin belirlenebilmesi ve iniş sırasında ortaya çıkabilecek problemlerin anlaşılabilmesi için hayli önemli.

1

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Günlük hayatta karşılaştığımız pek çok soruna çözümler sunan üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık dünya dışında yaşam alanları oluşturma araştırmalarını kolaylaştıracak adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

Gökbilim ve Uzay

Her yıl mayıs ayının ilk günlerinde Eta Kova göktaşı yağmuru en yüksek etkinliğe ulaşır. Bu yıl 6 Mayıs’ta sabaha karşı en yüksek etkinliğe ulaşacak Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında gökyüzünde saatte 60 göktaşı görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Bahçenizde, binaların çatılarında, sokakta hatta saçlarınızın arasında bile meteor parçaları olabileceğini biliyor muydunuz? Mikrometeorit adı verilen bu parçacıklar hemen hemen her yerdeler. Peki, nereden geliyor bu mikrometeoritler? Yapılarında ne var? Onları nasıl inceleyebiliriz?

Gökbilim ve Uzay

Uzayda, 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin içinde oluştuğu toz ve gaz bulutundan kalma kayaç ve metal parçaları bulunur.

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.