Skip to content Skip to navigation

Kızamık Bağışıklık Sisteminin Hafızasını Siliyor

Dr. Mahir E. Ocak
25/11/2019 - 10:40

Bilinen en bulaşıcı hastalıklardan biri olan kızamık, bir aşı geliştirilmeden önce dünya genelinde her yıl 2,6 milyon insanın ölümüne sebep oluyordu. Günümüzde de her yıl, aşı olamayan ya da olmayı reddeden yaklaşık 7 milyon insan kızamığa yakalanıyor ve yaklaşık yüz bini hayatını kaybediyor.

Geçtiğimiz on yılda elde edilen bulgular, kızamık aşısının sadece kızamık hastalığına karşı değil uzun vadede diğer hastalıklara karşı da koruma sağladığını göstermişti. Ancak bu durumun nedeni tam olarak bilinmiyordu. Öne sürülen hipotezlerden biri, kızamık aşısının bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirdiğiydi. Bir diğer hipoteze göreyse kızamık bağışıklık sisteminin “hafızasını siliyor”, böylece kızamık geçiren hastalar geçmişte bağışıklık kazandıkları hastalıklara kolaylıkla yeniden yakalanabiliyordu. Kızamık aşısıysa hastalığa yakalanmayı engelleyerek bağışıklık sistemindeki bu hafıza kaybının önüne geçiyordu. 

Uluslararası bir araştırma grubunun yakın zamanlarda Science’ta yayımladıkları sonuçlar, bağışıklık sistemindeki hafıza kaybı hipotezinin doğru olduğuna işaret ediyor.

Araştırmacılar, 77 çocuğun kanındaki antikor miktarını kızamığa yakalanmadan önce ve kızamığa yakalandıktan iki ay sonra ölçmüşler. Ayrıca elde ettikleri sonuçları kızamığa yakalanmamış 115 çocuğun ve yetişkinin ölçüm sonuçlarıyla karşılaştırmışlar. Sonuçlar, kızamığa yakalanan çocukların kanındaki antikorların çeşitliliğinin azaldığını gösteriyor. Örneğin bir çocuğun kanında kızamığa yakalanmadan önce suçiçeği virüsüne karşı 100 ayrı tür antikor varsa kızamığa yakalandıktan soran bu sayı 50’ye düşüyor. Bu durum çocuğun bağışıklık sistemindeki suçiçeği hafızasının yarısının silinmesi anlamına geliyor.

Araştırmacılar, kızamığın sebep olduğu bağışıklık hafızası kaybını gidermenin bir yolunun kızamık geçiren hastaları daha önce aşılandıkları suçiçeği, çocuk felci gibi hastalıklara karşı yeniden aşılamak olabileceğini söylüyorlar.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Michigan Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı uzuvlarını kaybeden insanların (amputelerin) yapmak istedikleri hareketleri düşünerek kontrol edebildiği bir robot el geliştirdi. Dr. Philip P. Vu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Science Translational Medicine’da yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Çin’de ortaya çıktıktan sonra hızla yayılan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı, dünya genelinde yaklaşık 210.000 insanı etkiledi. SARS-CoV-2 diğer koronavirüs türlerine göre neden hızla yayılıyor ve çok sayıda insanı etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Ellerimizi temiz tutmak, koronavirüs gibi patojenler (hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve virüsler) yoluyla yayılan hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemlerin başında geliyor. Hatta bazı bilim insanları el hijyenini “kendi kendinize yapabileceğiniz aşı” olarak tanımlıyor. Ancak araştırmalar ellerimizi gerektiği gibi yıkamadığımızda patojenlerin ellerimizde kaldığını gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Kanser, Down sendromu, renk körlüğü gibi pek çok hastalığın kökeninde genler vardır. Ancak bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan geleneksel yöntemlerde sadece belirtiler ortadan kaldırılmaya çalışılıyor, hastalığın kökeninde yer alan genlere bir müdahalede bulunulmuyor.

Tıp ve Sağlık

McMaster Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacının complestatin ve yeni keşfedilmiş corbomycin adlı antibiyotiklerle yaptıkları deneyler, bu antibiyotiklerin bakterilerle daha önceleri bilinenlerden farklı bir biçimde savaştıklarını gösterdi.

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar 30.000'den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?