Skip to content Skip to navigation

Kol Saatinizi Çıkartma Gibi Cildinize Yapıştırabilirsiniz

Dr. Tuba Sarıgül
20/11/2019 - 15:51

ACS Materials Letters

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Bu tür giyilebilir elektronik cihaz örneklerine birkaç yıl öncesine kadar ancak bilim kurgu filmlerinde tanık olabiliyorduk. Günümüzde ise giyebilir teknolojiler giderek yaygınlaşmaya ve bu cihazların özellikleri gelişmeye devam ediyor.

Kullanıcıların vücuduna giyilebildiği teknolojik cihazlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Giyilebilen Akıllı Teknolojiler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sonuçları ACS Materials Letters dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları elektrik etkisiyle ışık yayabilen bir ekran geliştirdi. Geçmişte bu amaçla geliştirilen cihazların çalışması için yüksek elektrik voltajına ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle insanlarda kullanılması tehlikeliydi. Yeni geliştirilen cihaz ise düşük voltajda çalışabiliyor.

 

 

Yeni geliştirilen cihazda mikro ölçekteki ışık yayan parçacıklar dielektrik özellikte esnek bir malzemenin içine dağıtılarak yerleştirildi. Bu malzeme ise gümüş nanoteller arasına yerleştirildi.

Malzemeye elektrik alan uygulandığında dielektrik malzeme içindeki mikro ölçekteki parçacıklar ışık yaymaya başlıyor. Dielektrik malzemeler elektriği iletmez ancak bir elektrik alana yerleştirildiğinde içindeki artı ve eksi yükler birbirinden ayrılır. Yani malzeme kutuplu hâle gelir.

Araştırmacılar bu teknolojiyi kullanarak dört rakamlı bir kronometre ekranı geliştirdi. Geliştirilen ekran bir insan elinin üzerine yerleştirildi. Ekran iç mekânlarda görülebilecek parlaklıkta ışık yayabiliyor.

Düşük voltajda kullanılabilen ekranlar giyebilir elektronik cihazlarda, robotlarda ve insan-makine etkileşiminde kullanılan arayüzlerde yararlı olabilir.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor.