Skip to content Skip to navigation

Kol Saatinizi Çıkartma Gibi Cildinize Yapıştırabilirsiniz

Dr. Tuba Sarıgül
20/11/2019 - 15:51

ACS Materials Letters

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Bu tür giyilebilir elektronik cihaz örneklerine birkaç yıl öncesine kadar ancak bilim kurgu filmlerinde tanık olabiliyorduk. Günümüzde ise giyebilir teknolojiler giderek yaygınlaşmaya ve bu cihazların özellikleri gelişmeye devam ediyor.

Kullanıcıların vücuduna giyilebildiği teknolojik cihazlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Giyilebilen Akıllı Teknolojiler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sonuçları ACS Materials Letters dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları elektrik etkisiyle ışık yayabilen bir ekran geliştirdi. Geçmişte bu amaçla geliştirilen cihazların çalışması için yüksek elektrik voltajına ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle insanlarda kullanılması tehlikeliydi. Yeni geliştirilen cihaz ise düşük voltajda çalışabiliyor.

 

 

Yeni geliştirilen cihazda mikro ölçekteki ışık yayan parçacıklar dielektrik özellikte esnek bir malzemenin içine dağıtılarak yerleştirildi. Bu malzeme ise gümüş nanoteller arasına yerleştirildi.

Malzemeye elektrik alan uygulandığında dielektrik malzeme içindeki mikro ölçekteki parçacıklar ışık yaymaya başlıyor. Dielektrik malzemeler elektriği iletmez ancak bir elektrik alana yerleştirildiğinde içindeki artı ve eksi yükler birbirinden ayrılır. Yani malzeme kutuplu hâle gelir.

Araştırmacılar bu teknolojiyi kullanarak dört rakamlı bir kronometre ekranı geliştirdi. Geliştirilen ekran bir insan elinin üzerine yerleştirildi. Ekran iç mekânlarda görülebilecek parlaklıkta ışık yayabiliyor.

Düşük voltajda kullanılabilen ekranlar giyebilir elektronik cihazlarda, robotlarda ve insan-makine etkileşiminde kullanılan arayüzlerde yararlı olabilir.

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.