Skip to content Skip to navigation

Kol Saatinizi Çıkartma Gibi Cildinize Yapıştırabilirsiniz

Dr. Tuba Sarıgül
20/11/2019 - 15:51

ACS Materials Letters

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Bu tür giyilebilir elektronik cihaz örneklerine birkaç yıl öncesine kadar ancak bilim kurgu filmlerinde tanık olabiliyorduk. Günümüzde ise giyebilir teknolojiler giderek yaygınlaşmaya ve bu cihazların özellikleri gelişmeye devam ediyor.

Kullanıcıların vücuduna giyilebildiği teknolojik cihazlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye Giyilebilen Akıllı Teknolojiler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sonuçları ACS Materials Letters dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları elektrik etkisiyle ışık yayabilen bir ekran geliştirdi. Geçmişte bu amaçla geliştirilen cihazların çalışması için yüksek elektrik voltajına ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle insanlarda kullanılması tehlikeliydi. Yeni geliştirilen cihaz ise düşük voltajda çalışabiliyor.

 

 

Yeni geliştirilen cihazda mikro ölçekteki ışık yayan parçacıklar dielektrik özellikte esnek bir malzemenin içine dağıtılarak yerleştirildi. Bu malzeme ise gümüş nanoteller arasına yerleştirildi.

Malzemeye elektrik alan uygulandığında dielektrik malzeme içindeki mikro ölçekteki parçacıklar ışık yaymaya başlıyor. Dielektrik malzemeler elektriği iletmez ancak bir elektrik alana yerleştirildiğinde içindeki artı ve eksi yükler birbirinden ayrılır. Yani malzeme kutuplu hâle gelir.

Araştırmacılar bu teknolojiyi kullanarak dört rakamlı bir kronometre ekranı geliştirdi. Geliştirilen ekran bir insan elinin üzerine yerleştirildi. Ekran iç mekânlarda görülebilecek parlaklıkta ışık yayabiliyor.

Düşük voltajda kullanılabilen ekranlar giyebilir elektronik cihazlarda, robotlarda ve insan-makine etkileşiminde kullanılan arayüzlerde yararlı olabilir.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.