Skip to content Skip to navigation

Koronavirüse Karşı Yürütülen Aşı Çalışmaları

Çeviri: Ayşenur Okatan - Grafik Düzenleme: Erhan Balıkçı
12/06/2020 - 17:38

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu COVID-19 hastalığının henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunmuyor. Yayılma mekanizması yeni yeni anlaşılan SARS-CoV-2 virüsüne karşı şu an dünyanın farklı ülkelerindeki araştırma grupları tarafından 90’dan fazla aşı çalışması yürütülüyor. Daha önce lisanslı hiçbir aşıda bulunmayan teknolojilerin de kullanıldığı aşı çalışmalarında şu an sadece altı araştırma grubunun aşısı gönüllü hastalar üzerinde deneme aşamasında. Diğer araştırma grupları ise hayvan deneyleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Koronavirüs Aşı Çalışmalarında Kullanılan Farklı Yöntemler

Aşı, bağışıklık sistemini uyaran antijenlerin kullanılmasıyla geliştirilir. Aşının amacı belirli antijenlere karşı vücudun önceden bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Aşı, doğrudan virüs ya da virüsün parçaları kullanılarak geliştirilebilir. Şu ana kadar koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarında en az sekiz farklı yöntem kullanıldı.

İnfografik Yayın Hakkı: Springer Nature

Çeviri: Ayşenur Okatan

Grafik Düzenleme: Erhan Balıkçı

 

Kaynak:

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Tıp ve Sağlık

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ağız, burun, boğaz gibi solunum yollarından geçip akciğerlere ve havayı soluk borusundan akciğerlere taşıyan hava yolları olan bronşlara yerleştiği ve bunun sonucunda virüsün bulaştığı kişide solunum yetmezliğinin ortaya çıktığı artık biliniyor.

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden oluyor. Bu nedenle COVID-19’a yakalanan hastalardan ciddi solunum yetmezliği yaşayanların tedavisinde mekanik ventilatörlere yani solunum cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Tıp ve Sağlık

Bir grup araştırmacı, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde hayvanların beyninde ağrı algısını kontrol eden bir bölge keşfetti. 

Tıp ve Sağlık

Virüslerin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonları, virüs taşıyan kişinin nefes alıp verirken, konuşurken, öksürürken ve hapşırırken açığa çıkardığı damlacıkların başka bir insana bulaşması ile ortaya çıkıyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar, COVID-19’a yakalanan kişilerde yaygın olarak D vitamini eksikliği olduğunu gösteriyor. Peki vitamin, mineral veya gıda takviyeleri bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine nasıl katkı sağlıyor?

Tıp ve Sağlık

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği bu sözü, spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatıyor. Peki, spor yapmak beynimizi nasıl etkiler?

Tıp ve Sağlık

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hasta olan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yeni tip koronavirüs için aşı adayı çalışmalarından biri olan Sinovac Biotech’in aşı çalışmasıyla ilgili detaylar ise yakın zamanlarda Science dergisinde yayımlandı.

Tıp ve Sağlık

Bütün hastalıkların bir aşısı olmasa da bugüne kadar pek çok hastalığa karşı aşı geliştirilmiştir. Peki aşı vücudumuzu hastalıklardan nasıl korur?