Skip to content Skip to navigation

Kum Saati

Merve İnce - Sancaktepe Bilim Merkezi
06/07/2015 - 13:55

Merhaba bilim meraklıları. Bu etkinliğimizde sizlerle birlikte bir kum saati yapacağız. Kum saati kısa zaman aralıklarını ölçme aracıdır. Bu saatler 16. yüzyıldan günümüze kadar yalnızca zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermenin yanı sıra gemilerde tayfaların nöbet sürelerinin ya da gemilerin hızlarının belirlenmesi amacıyla da kullanılmıştır. Siz de evinizdeki basit malzemelerle bir kum saati yapabilir ve bu saati oyun oynarken kullanabilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

- 2 adet 250 ml’lik pet şişe

- Tuz (veya ince elenmiş kum)

- Çivi

- Koli bandı

- Yapıştırıcı

- 3 adet tahta çubuk (iki pet şişe boyunda)

- Guaj veya sulu boya

- Mukavva

- Pergel

- Makas

- Kronometre

Etkinliğin yapılışı:

1- Pet şişelerin kapaklarından bir tanesini çivi yardımıyla delelim.

2- Pet şişelerden birinin içerisine tuz koyalım ve şişenin ağzını delik kapak ile kapatalım.

3- Pet şişeleri, ağızları birbirine denk gelecek şekilde koli bandı ile sıkıca bantlayalım ve kumun akışını kontrol edelim.

4-  Pergel ve makas kullanarak mukavvadan 12 cm çapında iki daire keserek bu daireleri pet şişelerin altlarına yapıştırıcı ile yapıştıralım.

5-  Üç tahta çubuğu dik şekilde, aralarında eşit mesafe bırakarak mukavvalara yapıştırıcı ile yapıştıralım.

6-  Kum saatini guaj veya sulu boya ile dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilirsiniz.

Not: Biz etkinliğimizde yaklaşık 3 çorba kaşığı tuz kullandık. Kronometreyle yaptığımız ölçümlerde bir şişenin içindeki tuzun 3 dakika 10 saniyede tamamen diğer şişeye geçtiğini belirledik.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.