Skip to content Skip to navigation

Kum Saati

Merve İnce - Sancaktepe Bilim Merkezi
06/07/2015 - 13:55

Merhaba bilim meraklıları. Bu etkinliğimizde sizlerle birlikte bir kum saati yapacağız. Kum saati kısa zaman aralıklarını ölçme aracıdır. Bu saatler 16. yüzyıldan günümüze kadar yalnızca zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermenin yanı sıra gemilerde tayfaların nöbet sürelerinin ya da gemilerin hızlarının belirlenmesi amacıyla da kullanılmıştır. Siz de evinizdeki basit malzemelerle bir kum saati yapabilir ve bu saati oyun oynarken kullanabilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

- 2 adet 250 ml’lik pet şişe

- Tuz (veya ince elenmiş kum)

- Çivi

- Koli bandı

- Yapıştırıcı

- 3 adet tahta çubuk (iki pet şişe boyunda)

- Guaj veya sulu boya

- Mukavva

- Pergel

- Makas

- Kronometre

Etkinliğin yapılışı:

1- Pet şişelerin kapaklarından bir tanesini çivi yardımıyla delelim.

2- Pet şişelerden birinin içerisine tuz koyalım ve şişenin ağzını delik kapak ile kapatalım.

3- Pet şişeleri, ağızları birbirine denk gelecek şekilde koli bandı ile sıkıca bantlayalım ve kumun akışını kontrol edelim.

4-  Pergel ve makas kullanarak mukavvadan 12 cm çapında iki daire keserek bu daireleri pet şişelerin altlarına yapıştırıcı ile yapıştıralım.

5-  Üç tahta çubuğu dik şekilde, aralarında eşit mesafe bırakarak mukavvalara yapıştırıcı ile yapıştıralım.

6-  Kum saatini guaj veya sulu boya ile dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilirsiniz.

Not: Biz etkinliğimizde yaklaşık 3 çorba kaşığı tuz kullandık. Kronometreyle yaptığımız ölçümlerde bir şişenin içindeki tuzun 3 dakika 10 saniyede tamamen diğer şişeye geçtiğini belirledik.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.