Skip to content Skip to navigation

Kum Saati

Merve İnce - Sancaktepe Bilim Merkezi
06/07/2015 - 13:55

Merhaba bilim meraklıları. Bu etkinliğimizde sizlerle birlikte bir kum saati yapacağız. Kum saati kısa zaman aralıklarını ölçme aracıdır. Bu saatler 16. yüzyıldan günümüze kadar yalnızca zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermenin yanı sıra gemilerde tayfaların nöbet sürelerinin ya da gemilerin hızlarının belirlenmesi amacıyla da kullanılmıştır. Siz de evinizdeki basit malzemelerle bir kum saati yapabilir ve bu saati oyun oynarken kullanabilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

- 2 adet 250 ml’lik pet şişe

- Tuz (veya ince elenmiş kum)

- Çivi

- Koli bandı

- Yapıştırıcı

- 3 adet tahta çubuk (iki pet şişe boyunda)

- Guaj veya sulu boya

- Mukavva

- Pergel

- Makas

- Kronometre

Etkinliğin yapılışı:

1- Pet şişelerin kapaklarından bir tanesini çivi yardımıyla delelim.

2- Pet şişelerden birinin içerisine tuz koyalım ve şişenin ağzını delik kapak ile kapatalım.

3- Pet şişeleri, ağızları birbirine denk gelecek şekilde koli bandı ile sıkıca bantlayalım ve kumun akışını kontrol edelim.

4-  Pergel ve makas kullanarak mukavvadan 12 cm çapında iki daire keserek bu daireleri pet şişelerin altlarına yapıştırıcı ile yapıştıralım.

5-  Üç tahta çubuğu dik şekilde, aralarında eşit mesafe bırakarak mukavvalara yapıştırıcı ile yapıştıralım.

6-  Kum saatini guaj veya sulu boya ile dilediğiniz gibi boyayıp süsleyebilirsiniz.

Not: Biz etkinliğimizde yaklaşık 3 çorba kaşığı tuz kullandık. Kronometreyle yaptığımız ölçümlerde bir şişenin içindeki tuzun 3 dakika 10 saniyede tamamen diğer şişeye geçtiğini belirledik.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.