Skip to content Skip to navigation

Kurbağa Hücrelerinden Üretilen Canlı Robotlar

Dr. Mahir E. Ocak
05/02/2020 - 18:22

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

İnsanlar çok uzun süredir doğadaki canlıları kendi yararına kullanıyor. Hatta son yıllarda geliştirilen gen düzenleme yöntemlerinden sonra çeşitli amaçlar için sentetik organizmalar geliştirilmeye ve üretilmeye başlandı. Vermont ve Thuft üniversitelerinden araştırmacıların geliştirdiği canlı robotlarsa türünün ilk örneği. Bu robotlar canlı hücrelerden oluşmaları bakımından sıradan robotlardan ayrılıyor. Ancak çoğalarak kendi benzerlerini üretmedikleri için gerçek anlamda canlı oldukları da söylenemez.

Vermont Üniversitesinden Sam Kriegman ve Josh Bongard, ilk olarak bilgisayar ortamında çeşitli yaşam biçimleri tasarlarmışlar. Kurbağaların deri ve kalp hücreleri hakkındaki biyofizik bilgilerinden yararlanılarak, bilgisayar benzetimleri yoluyla, çeşitli biçimlerde bir araya geldiklerinde bu hücrelerin nasıl davranacağıyla ilgili tahminler yapılmış. Çok sayıda farklı tasarım denendikten sonra en umut verici olanlar seçilmiş.

Thuft Üniversitesinden Douglas Blackiston ve Michael Levin, Kriegman ve Bongard tarafından bilgisayar ortamında geliştirilen tasarımları gerçeğe dönüştürmüşler. İlk olarak kurbağa embriyolarından kök hücreler alınmış. Daha sonra bu hücreler mikroskop altında kesilip tasarımlara uygun biçimlerde birleştirilmiş. Sonuçta doğada eşi benzeri olmayan biçimlerde canlılar ortaya çıkmış.

İlk deneyler çeşitli biçimlerde üretilebilen bu organizmaların düzenli bir şekilde hareket edebildiğini gösteriyor. Kendi enerji kaynaklarını kullanarak günlerce hatta haftalarca içinde bulundukları sulu ortamda yaşamaya devam edebiliyorlar.

Geliştirilen canlı robotlar, çember biçimde hareket edebiliyor ve ufak parçacıkları itebiliyor.

Günümüzde üretilen teknolojik cihazlar çelik, plastik ve benzeri dayanıklı, güçlü malzemelerden yapılır. Ancak bu malzemeler aynı zamanda çevreyi ve insan sağlığını tehdit de edebiliyor. Yeni geliştirilen canlı robotlar ise doğal malzemelerden oluştukları için tamamen çevre dostu. Enerjileri tükendiğinde ölüp doğaya karışıyorlar. Bu canlı robotların zayıf tarafıysa yumuşak ve güçsüz olmaları.

Geliştirilen robotlardan gelecekte çeşitli amaçlarla yararlanmak mümkün olabilir. Örneğin bu robotları kullanarak okyanuslardaki mikroplastikler toplanabilir, radyoaktif sızıntılar temizlenebilir ya da vücudun belirli bölgelerine ilaç aktarılabilir.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.