Skip to content Skip to navigation

Kurbağa Hücrelerinden Üretilen Canlı Robotlar

Dr. Mahir E. Ocak
05/02/2020 - 18:22

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

İnsanlar çok uzun süredir doğadaki canlıları kendi yararına kullanıyor. Hatta son yıllarda geliştirilen gen düzenleme yöntemlerinden sonra çeşitli amaçlar için sentetik organizmalar geliştirilmeye ve üretilmeye başlandı. Vermont ve Thuft üniversitelerinden araştırmacıların geliştirdiği canlı robotlarsa türünün ilk örneği. Bu robotlar canlı hücrelerden oluşmaları bakımından sıradan robotlardan ayrılıyor. Ancak çoğalarak kendi benzerlerini üretmedikleri için gerçek anlamda canlı oldukları da söylenemez.

Vermont Üniversitesinden Sam Kriegman ve Josh Bongard, ilk olarak bilgisayar ortamında çeşitli yaşam biçimleri tasarlarmışlar. Kurbağaların deri ve kalp hücreleri hakkındaki biyofizik bilgilerinden yararlanılarak, bilgisayar benzetimleri yoluyla, çeşitli biçimlerde bir araya geldiklerinde bu hücrelerin nasıl davranacağıyla ilgili tahminler yapılmış. Çok sayıda farklı tasarım denendikten sonra en umut verici olanlar seçilmiş.

Thuft Üniversitesinden Douglas Blackiston ve Michael Levin, Kriegman ve Bongard tarafından bilgisayar ortamında geliştirilen tasarımları gerçeğe dönüştürmüşler. İlk olarak kurbağa embriyolarından kök hücreler alınmış. Daha sonra bu hücreler mikroskop altında kesilip tasarımlara uygun biçimlerde birleştirilmiş. Sonuçta doğada eşi benzeri olmayan biçimlerde canlılar ortaya çıkmış.

İlk deneyler çeşitli biçimlerde üretilebilen bu organizmaların düzenli bir şekilde hareket edebildiğini gösteriyor. Kendi enerji kaynaklarını kullanarak günlerce hatta haftalarca içinde bulundukları sulu ortamda yaşamaya devam edebiliyorlar.

Geliştirilen canlı robotlar, çember biçimde hareket edebiliyor ve ufak parçacıkları itebiliyor.

Günümüzde üretilen teknolojik cihazlar çelik, plastik ve benzeri dayanıklı, güçlü malzemelerden yapılır. Ancak bu malzemeler aynı zamanda çevreyi ve insan sağlığını tehdit de edebiliyor. Yeni geliştirilen canlı robotlar ise doğal malzemelerden oluştukları için tamamen çevre dostu. Enerjileri tükendiğinde ölüp doğaya karışıyorlar. Bu canlı robotların zayıf tarafıysa yumuşak ve güçsüz olmaları.

Geliştirilen robotlardan gelecekte çeşitli amaçlarla yararlanmak mümkün olabilir. Örneğin bu robotları kullanarak okyanuslardaki mikroplastikler toplanabilir, radyoaktif sızıntılar temizlenebilir ya da vücudun belirli bölgelerine ilaç aktarılabilir.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.