Skip to content Skip to navigation

Lazerle Cam Şekillendirme

Dr. Mahir E. Ocak
17/05/2017 - 09:30

Freiburg’daki Fraunhofer Malzeme Mekaniği Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı camları şekillendirmek için lazerlerin kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi.

Cam, şekilsiz (amorf) katılar olarak adlandırılan malzemelerin bir örneğidir. Metallerin aksine belirli bir sıcaklıkta erimezler. Sıcaklıkları belirli bir değerin üzerine çıktığında yumuşar ve kolayca işlenebilir hale gelirler. Yeni yöntemde camlar önce bir fırının içinde yumuşamaya başladıkları sıcaklığın hemen altında bir dereceye kadar ısıtılıyor. Daha sonra bir bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edilen lazer ışınları camın üzerinde dolaşmaya başlıyor. Lazer ışığı düşen bölgeler ısınarak yumuşuyor ve yerçekimi nedeniyle sarkmaya başlıyor. Cam istenen şekli aldıktan sonra lazer kapatılıyor ve cam katılaşıyor. Araştırma ekibinden Tobias Rist, yeni yöntemle istenilen herhangi bir şekle sahip camların ucuz bir biçimde üretilebildiğini söylüyor.

1

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Metalik camlar, yapıları camlarınkine benzeyen ve genellikle farklı tür metal atomları içeren malzemelerdir. Plastiklerden sonraki en önemli malzeme bilimi ürünü olduğu söylenen bu malzemelerin metal alaşımlarından (farklı metaller içeren karışımlardan) temel farkı yapılarının düzensiz olmasıdır.

Malzeme Bilimi

Yakın zamanlarda ABD’deki Maryland Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Liangbing Hu ve öğrencileri ahşabı yoğunlaştırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Konstanz Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı deniz kestanelerinin omurgalarından esinlenerek yeni bir tür çimento geliştirdi. Araştırmacılar bu malzemeyi kullanarak 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmenin mümkün olduğunu belirtiyor. 

Malzeme Bilimi

Tükenmez kalemlerde mürekkep kütleçekimi etkisiyle akarak kalemin ucundaki bilyeye ulaşır. Dönebilen bu bilye yardımıyla mürekkep...

Malzeme Bilimi

Cam bir malzeme ufak bir darbe ile paramparça olurken plastik malzemeler üzerlerine uygulanan basınca karşı çok daha dirençlidir.

Malzeme Bilimi

Alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri Doç. Dr. Yunus Eren Kalay ile Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeydi.

Malzeme Bilimi

Gençleri bilim insanları ile buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri 22 Kasım 2016 tarihinde Yozgat’ta gerçekleştirildi.

Malzeme Bilimi

Yazın çok sıcak havalarda doğal olarak daha ince, vücudu daha serin tutan kıyafetler tercih edilir. Ancak günümüzdeki giyeceklerin istisnasız tamamı...

Malzeme Bilimi

Bilim insanları üç boyutlu baskı yöntemini kullanarak kendiliğinden şekil değiştirebilen mikro ölçekte malzemeler üretti.

Malzeme Bilimi

Camların dayanıklılığını artırmak ve kırılam cam...