Skip to content Skip to navigation

Maket Uçak

Bilim Genç
18/03/2015 - 17:32

Merhaba arkadaşlar, bu etkinliğimizde planöre benzeyen motorsuz bir uçak maketi yapacağız. Bu maket uçağı açık bir alanda fırlattığınızda uçağınızın havada hızla süzüldüğünü göreceksiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet tahta çöp şiş (20 cm)
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
  • Karton dergi kapağı
  • Makas
  • Katı yapıştırıcı
  • A4 kâğıdı
  • Bilgisayar ve yazıcı
  • Paket lastikleri
  • İplik (yaklaşık 10 cm)
  • Elektrik bandı

 

Etkinliğin yapılışı:

1- İlk önce bilgisayar ve yazıcı kullanarak aşağıdaki kalıbı A4 kâğıdına bastıralım. Daha sonra kalıbın üstündeki üç parçayı makasla sınırlarından keselim. Alttaki parçayı ise kuyruk ve gövde parçalarını hizalamada kullanacağız.

2- Dikdörtgen şeklindeki iki parçayı karton dergi kapağının üzerine katı yapıştırıcı ile yapıştıralım ve bu parçaları makasla kesip çıkaralım.

3- Dergi kapağının kalan kısmını ikiye katlayalım. Bir kenarı oval olan parçayı, ikiye katladığımız karton kapağın üzerine, parçanın düz kenarı kartonun katlama sınırına gelecek şekilde, katı yapıştırıcıyla yapıştıralım ve makasla kesip çıkaralım. Böylece simetrik bir parça elde etmiş olduk.

4- Katlı parçayı tam ortasından aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi tahta çubuğun orta bölgesine silikon tabancasıyla yapıştıralım. Yapıştıracağımız yeri belirlerken tahta çubuğu çıktı aldığımız kâğıdın alt bölümündeki çizimle eşleştirelim.

5- Sıra uçağımızın kanadını yapıştırmaya geldi. 23 x 5 cm’lik parçayı, tahta çubuk kanadı ortalayacak şekilde, oval parçanın kenarlarına silikon tabancasıyla yapıştıralım.

6- Kuyruğun kenarlarını katlayarak havaya kaldıralım. Sonra uçağın kuyruğunu katlı kısımları yukarı gelecek şekilde tahta çubuğa silikon tabancasıyla yapıştıralım.

7- Şimdi, uçağın dengesini sağlamaya çalışacağız. Kanadın üst kısmının tam ortasına ipliği elektrik bandıyla yapıştıralım.

8- İplikten tutup uçağımızı kaldırdığımızda ağırlık merkezi ipliğin hizasında olmadığı için kuyruk bölümünün yere daha yakın olduğunu göreceksiniz. Uçağımız yatay şekilde dengeli hale gelene kadar maketin burnuna paket lastikleri takalım. Dengeyi sağladığımızda maket uçağımız uçuşa hazır olacak.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.