Skip to content Skip to navigation

Maket Uçak

Bilim Genç
18/03/2015 - 17:32

Merhaba arkadaşlar, bu etkinliğimizde planöre benzeyen motorsuz bir uçak maketi yapacağız. Bu maket uçağı açık bir alanda fırlattığınızda uçağınızın havada hızla süzüldüğünü göreceksiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet tahta çöp şiş (20 cm)
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
  • Karton dergi kapağı
  • Makas
  • Katı yapıştırıcı
  • A4 kâğıdı
  • Bilgisayar ve yazıcı
  • Paket lastikleri
  • İplik (yaklaşık 10 cm)
  • Elektrik bandı

 

Etkinliğin yapılışı:

1- İlk önce bilgisayar ve yazıcı kullanarak aşağıdaki kalıbı A4 kâğıdına bastıralım. Daha sonra kalıbın üstündeki üç parçayı makasla sınırlarından keselim. Alttaki parçayı ise kuyruk ve gövde parçalarını hizalamada kullanacağız.

2- Dikdörtgen şeklindeki iki parçayı karton dergi kapağının üzerine katı yapıştırıcı ile yapıştıralım ve bu parçaları makasla kesip çıkaralım.

3- Dergi kapağının kalan kısmını ikiye katlayalım. Bir kenarı oval olan parçayı, ikiye katladığımız karton kapağın üzerine, parçanın düz kenarı kartonun katlama sınırına gelecek şekilde, katı yapıştırıcıyla yapıştıralım ve makasla kesip çıkaralım. Böylece simetrik bir parça elde etmiş olduk.

4- Katlı parçayı tam ortasından aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi tahta çubuğun orta bölgesine silikon tabancasıyla yapıştıralım. Yapıştıracağımız yeri belirlerken tahta çubuğu çıktı aldığımız kâğıdın alt bölümündeki çizimle eşleştirelim.

5- Sıra uçağımızın kanadını yapıştırmaya geldi. 23 x 5 cm’lik parçayı, tahta çubuk kanadı ortalayacak şekilde, oval parçanın kenarlarına silikon tabancasıyla yapıştıralım.

6- Kuyruğun kenarlarını katlayarak havaya kaldıralım. Sonra uçağın kuyruğunu katlı kısımları yukarı gelecek şekilde tahta çubuğa silikon tabancasıyla yapıştıralım.

7- Şimdi, uçağın dengesini sağlamaya çalışacağız. Kanadın üst kısmının tam ortasına ipliği elektrik bandıyla yapıştıralım.

8- İplikten tutup uçağımızı kaldırdığımızda ağırlık merkezi ipliğin hizasında olmadığı için kuyruk bölümünün yere daha yakın olduğunu göreceksiniz. Uçağımız yatay şekilde dengeli hale gelene kadar maketin burnuna paket lastikleri takalım. Dengeyi sağladığımızda maket uçağımız uçuşa hazır olacak.

 

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.