Skip to content Skip to navigation

Malzeme Bilimi Deyince…

Dr. Zeynep Bilgici
18/11/2013 - 14:26

İlk insanların sivrilttiği taşlardan günümüzde kullanılan mikroçiplere kadar uzanan malzemeleri düşününce hepimiz hayretler içinde kalıyoruz.

Her geçen gün çeşitliliği ve işlevselliği artan malzemeler, hayatımızı bir hayli kolaylaştırıyor, değil mi? Tekerleğin icadıyla medeniyet yolunda büyük bir adım atan insanoğlunun günümüzde yapabildikleri düşünüldüğünde bundan yıllar sonrasını hayal etmek çok zor.

İnsanoğlunun hep daha iyisini ve daha yenisini üretme arzusuyla taş, tunç gibi malzemelerle başlayan serüven bugün metaller, polimerler, seramikler ve bunların karışımlarından oluşan kompozit malzemelerin hayatımıza girmesiyle hızla devam ediyor.

Tarih boyunca üretilen malzemelerin hem özelliklerinin iyileştirilmesi hem de yeni ve farklı alternatiflerinin geliştirilmesi için yapılan araştırmalar “malzeme bilimi”nin çalışma alanlarından.

Malzeme bilimi, sentetik veya doğal malzemeleri kullanarak polimerlerin, metallerin ve seramik malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve bunların özelliklerinin çeşitli sanayi dallarındaki teknik ihtiyaçlara uyarlanması ile uğraşır.

Malzeme bilimi; fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerden beslenen ve biyomedikal mühendisliğinden uzay mühendisliğine kadar birçok farklı alanla yakından ilişkili olan disiplinler arası bir bilim. 

Modern malzeme bilimi maden ve metalürji (metal ve alaşımlarla ilgilenen mühendislik dalı) mühendisliklerinden ortaya çıkmıştır. Metaller dışında cam, seramik, polimer gibi malzemelerin de çalışma alanına girdiği bu bilim dalı, malzemelerin mekanik, optik, elektronik, manyetik özelliklerinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal içeriklerini de inceler. Malzeme biliminde hem malzemelerin işlevsellikleri geliştirilir hem de bunların üretime geçmesi için gerekli çalışmalar yapılır. Yanmaz kumaştan ısıya ve ışığa duyarlı akıllı camlara kadar çeşitli malzemelerin üretilmesini sağlayan bu bilim dalı sayesinde tenis raketi, yapay organ hatta uzay mekiği gibi pek çok farklı ürün bugün hayatımıza girmiş durumda.

Günümüzde mevcut sektörlerin birçoğunun malzeme ile doğrudan veya dolaylı olarak ilintili olması, bu alanda eğitim alan kişilere geniş iş olanakları sunuyor. Özellikle savunma, iletişim, sağlık, enerji, otomotiv sanayii gibi gelişen sektörlerin giderek artan ihtiyaçları üstün performanslı yeni malzemelerin geliştirilmesini zorunlu kılıyor. Bu yüzden malzeme bilimi bölümü son yıllarda dünyada ve ülkemizde birçok üniversitenin gözde bölümleri arasında yer almaya başladı.  

 

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.

Malzeme Bilimi

Kaliforniya Üniversitesi San Diego’da çalışan bir grup bilim insanı, üç boyutlu esnek elektronik cihazlar üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Günümüzde kullanılan su geçirmez kumaşların hem çevreye hem de sağlığa zararlı olmaları önemli bir sorun. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar bu soruna çözüm olabilecek yeni bir kaplama malzemesi geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Bilim dünyasında yeni keşifler yapmak için hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bir çalışma Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden geldi. Dr. Ruike Zhao, Japon kâğıt sanatlarından biri olan kirigamiden ilham alarak esnek yüzeylere yapıştırılan bantlar için bir çözüm üretti. Kirigami, kâğıdın katlanıp üzerinde kesikler açılarak biçimlendirildiği bir sanat dalı.

Malzeme Bilimi

Utah Üniversitesi mühendislerinin keşfettiği yeni bir malzemeden yapılan yüzükle vücut ısısı kullanılarak elektrikli küçük bir tavayı çalıştırmaya yetecek kadar elektrik üretilebilecek ve hatta birkaç saat içinde cep telefonununuz şarj edilebilecek.

Malzeme Bilimi

Metalik camlar, yapıları camlarınkine benzeyen ve genellikle farklı tür metal atomları içeren malzemelerdir. Plastiklerden sonraki en önemli malzeme bilimi ürünü olduğu söylenen bu malzemelerin metal alaşımlarından (farklı metaller içeren karışımlardan) temel farkı yapılarının düzensiz olmasıdır.

Malzeme Bilimi

Yakın zamanlarda ABD’deki Maryland Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Liangbing Hu ve öğrencileri ahşabı yoğunlaştırmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Konstanz Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı deniz kestanelerinin omurgalarından esinlenerek yeni bir tür çimento geliştirdi. Araştırmacılar bu malzemeyi kullanarak 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmenin mümkün olduğunu belirtiyor.