Skip to content Skip to navigation

Malzeme Bilimi Deyince…

Dr. Zeynep Bilgici
18/11/2013 - 14:26

İlk insanların sivrilttiği taşlardan günümüzde kullanılan mikroçiplere kadar uzanan malzemeleri düşününce hepimiz hayretler içinde kalıyoruz.

Her geçen gün çeşitliliği ve işlevselliği artan malzemeler, hayatımızı bir hayli kolaylaştırıyor, değil mi? Tekerleğin icadıyla medeniyet yolunda büyük bir adım atan insanoğlunun günümüzde yapabildikleri düşünüldüğünde bundan yıllar sonrasını hayal etmek çok zor.

İnsanoğlunun hep daha iyisini ve daha yenisini üretme arzusuyla taş, tunç gibi malzemelerle başlayan serüven bugün metaller, polimerler, seramikler ve bunların karışımlarından oluşan kompozit malzemelerin hayatımıza girmesiyle hızla devam ediyor.

Tarih boyunca üretilen malzemelerin hem özelliklerinin iyileştirilmesi hem de yeni ve farklı alternatiflerinin geliştirilmesi için yapılan araştırmalar “malzeme bilimi”nin çalışma alanlarından.

Malzeme bilimi, sentetik veya doğal malzemeleri kullanarak polimerlerin, metallerin ve seramik malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve bunların özelliklerinin çeşitli sanayi dallarındaki teknik ihtiyaçlara uyarlanması ile uğraşır.

Malzeme bilimi; fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerden beslenen ve biyomedikal mühendisliğinden uzay mühendisliğine kadar birçok farklı alanla yakından ilişkili olan disiplinler arası bir bilim. 

Modern malzeme bilimi maden ve metalürji (metal ve alaşımlarla ilgilenen mühendislik dalı) mühendisliklerinden ortaya çıkmıştır. Metaller dışında cam, seramik, polimer gibi malzemelerin de çalışma alanına girdiği bu bilim dalı, malzemelerin mekanik, optik, elektronik, manyetik özelliklerinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal içeriklerini de inceler. Malzeme biliminde hem malzemelerin işlevsellikleri geliştirilir hem de bunların üretime geçmesi için gerekli çalışmalar yapılır. Yanmaz kumaştan ısıya ve ışığa duyarlı akıllı camlara kadar çeşitli malzemelerin üretilmesini sağlayan bu bilim dalı sayesinde tenis raketi, yapay organ hatta uzay mekiği gibi pek çok farklı ürün bugün hayatımıza girmiş durumda.

Günümüzde mevcut sektörlerin birçoğunun malzeme ile doğrudan veya dolaylı olarak ilintili olması, bu alanda eğitim alan kişilere geniş iş olanakları sunuyor. Özellikle savunma, iletişim, sağlık, enerji, otomotiv sanayii gibi gelişen sektörlerin giderek artan ihtiyaçları üstün performanslı yeni malzemelerin geliştirilmesini zorunlu kılıyor. Bu yüzden malzeme bilimi bölümü son yıllarda dünyada ve ülkemizde birçok üniversitenin gözde bölümleri arasında yer almaya başladı.  

 

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Konstanz Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı deniz kestanelerinin omurgalarından esinlenerek yeni bir tür çimento geliştirdi. Araştırmacılar bu malzemeyi kullanarak 8000 metre yüksekliğinde sütunlar dikmenin mümkün olduğunu belirtiyor. 

Malzeme Bilimi

Tükenmez kalemlerde mürekkep kütleçekimi etkisiyle akarak kalemin ucundaki bilyeye ulaşır. Dönebilen bu bilye yardımıyla mürekkep...

Malzeme Bilimi

Freiburg’daki Fraunhofer Malzeme Mekaniği Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı camları şekillendirmek için lazerlerin kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi.

Malzeme Bilimi

Cam bir malzeme ufak bir darbe ile paramparça olurken plastik malzemeler üzerlerine uygulanan basınca karşı çok daha dirençlidir.

Malzeme Bilimi

Alanlarında ulusal ve uluslararası başarılara imza atan bilim insanlarını gençlerle buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri Doç. Dr. Yunus Eren Kalay ile Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeydi.

Malzeme Bilimi

Gençleri bilim insanları ile buluşturan Bilim Genç Bilim Söyleşileri 22 Kasım 2016 tarihinde Yozgat’ta gerçekleştirildi.

Malzeme Bilimi

Yazın çok sıcak havalarda doğal olarak daha ince, vücudu daha serin tutan kıyafetler tercih edilir. Ancak günümüzdeki giyeceklerin istisnasız tamamı...

Malzeme Bilimi

Bilim insanları üç boyutlu baskı yöntemini kullanarak kendiliğinden şekil değiştirebilen mikro ölçekte malzemeler üretti.

Malzeme Bilimi

Camların dayanıklılığını artırmak ve kırılam cam...

Malzeme Bilimi

Harvard Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, pencerelerde kullanılabilecek...