Skip to content Skip to navigation

Malzeme Bilimi Deyince…

Dr. Zeynep Bilgici
18/01/2014 - 14:26

İlk insanların sivrilttiği taşlardan günümüzde kullanılan mikroçiplere kadar uzanan malzemeleri düşününce hepimiz hayretler içinde kalıyoruz.

Her geçen gün çeşitliliği ve işlevselliği artan malzemeler, hayatımızı bir hayli kolaylaştırıyor, değil mi? Tekerleğin icadıyla medeniyet yolunda büyük bir adım atan insanoğlunun günümüzde yapabildikleri düşünüldüğünde bundan yıllar sonrasını hayal etmek çok zor.

İnsanoğlunun hep daha iyisini ve daha yenisini üretme arzusuyla taş, tunç gibi malzemelerle başlayan serüven bugün metaller, polimerler, seramikler ve bunların karışımlarından oluşan kompozit malzemelerin hayatımıza girmesiyle hızla devam ediyor.

Tarih boyunca üretilen malzemelerin hem özelliklerinin iyileştirilmesi hem de yeni ve farklı alternatiflerinin geliştirilmesi için yapılan araştırmalar “malzeme bilimi”nin çalışma alanlarından.

Malzeme bilimi, sentetik veya doğal malzemeleri kullanarak polimerlerin, metallerin ve seramik malzemelerin tasarlanması, üretilmesi ve bunların özelliklerinin çeşitli sanayi dallarındaki teknik ihtiyaçlara uyarlanması ile uğraşır.

Malzeme bilimi; fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerden beslenen ve biyomedikal mühendisliğinden uzay mühendisliğine kadar birçok farklı alanla yakından ilişkili olan disiplinler arası bir bilim. 

Modern malzeme bilimi maden ve metalürji (metal ve alaşımlarla ilgilenen mühendislik dalı) mühendisliklerinden ortaya çıkmıştır. Metaller dışında cam, seramik, polimer gibi malzemelerin de çalışma alanına girdiği bu bilim dalı, malzemelerin mekanik, optik, elektronik, manyetik özelliklerinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal içeriklerini de inceler. Malzeme biliminde hem malzemelerin işlevsellikleri geliştirilir hem de bunların üretime geçmesi için gerekli çalışmalar yapılır. Yanmaz kumaştan ısıya ve ışığa duyarlı akıllı camlara kadar çeşitli malzemelerin üretilmesini sağlayan bu bilim dalı sayesinde tenis raketi, yapay organ hatta uzay mekiği gibi pek çok farklı ürün bugün hayatımıza girmiş durumda.

Günümüzde mevcut sektörlerin birçoğunun malzeme ile doğrudan veya dolaylı olarak ilintili olması, bu alanda eğitim alan kişilere geniş iş olanakları sunuyor. Özellikle savunma, iletişim, sağlık, enerji, otomotiv sanayii gibi gelişen sektörlerin giderek artan ihtiyaçları üstün performanslı yeni malzemelerin geliştirilmesini zorunlu kılıyor. Bu yüzden malzeme bilimi bölümü son yıllarda dünyada ve ülkemizde birçok üniversitenin gözde bölümleri arasında yer almaya başladı.  

 

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.