Skip to content Skip to navigation

Mars’taki İlk İnsan Kolonisi Projesinde İnsanlar Hayatta Kalamayabilir

Dr. Tuba Sarıgül
27/10/2014 - 11:46

Yayın hakkı: MIT

Ticari olmayan bir organizasyon tarafından yürütülen Mars One projesi 2025 yılında Mars üzerinde ilk insan kolonisini kurmayı planlıyor. Mars One projesinin ilk aşamasında dört astronotun, hayatlarının geri kalanını orada sürdürecek şekilde, Mars’a gönderilmesi planlanıyor.

Projenin ayrıntılarını inceleyen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar ise Mars One projesinde bugünkü teknolojileri kullanarak insanların hayatta kalmasını sağlamanın mümkün olmadığını söylüyor.

Mars One projesinde insanların ihtiyacı olan besinlerin Mars yüzeyinde yetiştirilmesi planlanıyor. Ancak bitkilerin ürettiği oksijen, ortamdaki oksijen seviyesinin kontrolsüz bir şekilde artmasına neden olabilir. Bu nedenle fazla oksijeni ortamdan uzaklaştıran bir sistemin kullanılması gerekiyor. Ancak bu tür sistemler henüz uzay koşullarında test edilmedi.

Ayrıca MIT araştırmacıları insanlardan önce Mars’a gönderilmesi gereken ekipmanların ve daha sonra gönderilecek destek malzemelerinin Mars’a ulaştırılmasının maliyetinin projede hesaplanandan çok daha yüksek olabileceğini düşünüyor.

Ancak insanlı bir Mars görevinde karşılaşılabilecek en önemli sorun bütün sistemlerin her zaman çalışır durumda olmasını sağlamak. Çünkü arıza durumunda destek sistemlerin Mars’a ulaşması birkaç hafta sürebilir.

Yayın hakkı: MIT

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Güneş benzeri yıldızlar, yakıtlarını tükettiklerinde patlayarak dış kabuklarını atar ve yıldızın etrafı gezegenimsi bulutsu adı verilen toz ve gaz bulutuyla çevrelenir. Geriye ise "beyaz cüce" olarak adlandırılan çekirdekleri kalır.

Gökbilim ve Uzay

1610 yılında Galileo Galilei’nin Johannes Kepler'e gönderdiği mesaj tam olarak bu yazının başlığındaki gibiydi: “smaismrmilmepoetaleumibunenugttau

Gökbilim ve Uzay

İki yüzün üzerinde araştırmacının yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başardı. Karadelik, Dünya’ya yaklaşık 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 87 ya da kısaca M87 olarak adlandırılan bir gökadanın merkezinde yer alıyor.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından gezegenin iç yapısını incelemek amacıyla Mars’a gönderilen InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) uzay aracı 26 Kasım 2018’de gezegenin yüzeyine inmişti.

Gökbilim ve Uzay

Uzaya giden astronotlar çok sayıda bakteriyi de beraberlerinde götürürler. Bu bakterilerin büyük çoğunluğu zararsızdır. Ancak zamanla bu durum değişebilir. Uzaydaki koşullar yeryüzündekilerden çok farklıdır. 

Gökbilim ve Uzay

Nisan ayında Mars’ın Boğa Takımyıldızı’ndaki ilgi çekici yolculuğuna tanık olabilirsiniz. Mars ayın ilk günlerinde Ülker Yıldız Kümesi’nin (Yedi Kız Kardeş olarak da bilinir) yakınlarında görülebilir.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’nın manyetik alanı, yeryüzünü Güneş’ten gelen zararlı ışınlardan koruyan bir kalkan görevi görür. Eğer bu koruyucu kalkan olmasaydı güneş rüzgârı atmosferi yok eder ve Dünya yaşama elverişsiz bir hale gelirdi.

Gökbilim ve Uzay

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri (ötegezegen olarak adlandırılır) keşfetmek için tasarladığı Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) 18 Nisan 2018’de ABD’deki Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Gökbilim ve Uzay

Göktaşı çarpmaları, gezegenlerin oluşumunda ve zamanla geçirdiği değişimlerde çok önemli rol oynar. Ancak bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş bir krateri, çarpmanın üzerinden yüz milyonlarca yıl geçtikten sonra inceleyerek çarpmanın hangi koşullar altında meydana geldiğini belirlemek çok zordur.

Gökbilim ve Uzay

Mart ayı Kuzey Yarımküre’ye baharı getiriyor. Çünkü 20 Mart’ta gerçekleşecek ilkbahar ılımı (yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih) Kuzey Yarımküre’de bahar mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir.