Skip to content Skip to navigation

Mars’taki İlk İnsan Kolonisi Projesinde İnsanlar Hayatta Kalamayabilir

Dr. Tuba Sarıgül
27/10/2014 - 11:46

Yayın hakkı: MIT

Ticari olmayan bir organizasyon tarafından yürütülen Mars One projesi 2025 yılında Mars üzerinde ilk insan kolonisini kurmayı planlıyor. Mars One projesinin ilk aşamasında dört astronotun, hayatlarının geri kalanını orada sürdürecek şekilde, Mars’a gönderilmesi planlanıyor.

Projenin ayrıntılarını inceleyen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) araştırmacılar ise Mars One projesinde bugünkü teknolojileri kullanarak insanların hayatta kalmasını sağlamanın mümkün olmadığını söylüyor.

Mars One projesinde insanların ihtiyacı olan besinlerin Mars yüzeyinde yetiştirilmesi planlanıyor. Ancak bitkilerin ürettiği oksijen, ortamdaki oksijen seviyesinin kontrolsüz bir şekilde artmasına neden olabilir. Bu nedenle fazla oksijeni ortamdan uzaklaştıran bir sistemin kullanılması gerekiyor. Ancak bu tür sistemler henüz uzay koşullarında test edilmedi.

Ayrıca MIT araştırmacıları insanlardan önce Mars’a gönderilmesi gereken ekipmanların ve daha sonra gönderilecek destek malzemelerinin Mars’a ulaştırılmasının maliyetinin projede hesaplanandan çok daha yüksek olabileceğini düşünüyor.

Ancak insanlı bir Mars görevinde karşılaşılabilecek en önemli sorun bütün sistemlerin her zaman çalışır durumda olmasını sağlamak. Çünkü arıza durumunda destek sistemlerin Mars’a ulaşması birkaç hafta sürebilir.

Yayın hakkı: MIT

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

2011 yılında uzay mekikleri emekliye ayrıldığından beri NASA astronotları Rusya’nın Soyuz uzay araçları ile uzaya gidiyor. SpaceX şirketinin geliştirdiği Dragon uzay aracı ile yakın zamanda bu durum değişebilir.

Gökbilim ve Uzay

Gökbilimciler önümüzdeki yıllarda Güneş ile ilgili araştırmaların altın çağının yaşanacağını düşünüyor. Hem yakın geçmişte hayata geçirilen hem de yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan projeler sayesinde Güneş bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir hassasiyetle incelenebilecek.

Gökbilim ve Uzay

1. TÜBİTAK Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 23 Mart 2020.

Gökbilim ve Uzay

5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları başladı. Başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren çevrimiçi olarak yapılacak. Yarışma 15 - 20 Eylül 2020 tarihleri arasında Gaziantep Alleben Göleti’nde gerçekleştirilecek.

Gökbilim ve Uzay

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Uluslararası Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin başvuruları başladı. Başvurular 31 Mart’a kadar devam edecek. Etkinliğe bu yıl ilk defa yurt dışından da başvuru yapılabilecek. Şenliğe katılacak 1000 kişi nisan ayının ikinci haftasında kura ile belirlenecek.

Gökbilim ve Uzay

Şubat ayında Merkür ve Venüs, Güneş’in batışından sonra gökyüzünde. Mars, Jüpiter ve Satürn ise Güneş’in doğuşundan önce görülebilir. Merkür, şubat ayının ilk yarısında gün batımından sonra Venüs’le birlikte güneybatı ufkunun üzerinde görülebilir. Merkür, 10 Şubat’ta en büyük doğu uzanımı konumuna ulaşıyor. 

Gökbilim ve Uzay

1666 yılının Ocak ayında çevrenizdeki herkesin konuştuğu, Robert Hooke’un bitler, pireler ve benzer canlıların mikroskop altında görünümünü zengin görsellerle anlatan Micrographia kitabını almış olsaydınız muhtemelen yazarın araya sıkıştırdığı birkaç ilgisiz konuya bakıp şaşırabilirdiniz. 

Gökbilim ve Uzay

Çin’in Chang'e-4 uzay aracı geçtiğimiz yıl ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı. Bugünlerde ise daha ileri bir teknolojiye sahip Chang’e-5 Ay’a yolculuk için gün sayıyor. Chang’e-5, Çin’in Ay’dan örnek getirmek üzere planlanan ilk uzay görevi.

Gökbilim ve Uzay

Nisan 2019’da ilk kez bir karadeliği doğrudan görüntülemeyi başaran 200 kişilik ekipte yer alan Prof. Dr. Feryal Özel ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökbilim ve Uzay

Erboğa Takımyıldızı’nın bir üyesi olan Proxima Centauri, Güneş Sistemi’ne en yakın yıldızdır. 2016 yılında gökbilim alanında yaşanan en önemli gelişmelerden biri, yıldızın etrafında dolanan bir gezegen keşfedilmesi olmuştu. Üstelik Proxima b adı verilen gezenin yaşama elverişli koşullara sahip olma ihtimali de var.