Skip to content Skip to navigation

Mayıs Ayının Gök Olayları

Dr. Tuba Sarıgül
08/05/2020 - 19:46

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Venüs’ü mart ve nisan ayları boyunca Güneş’in batışından sonra hayli parlak bir şekilde uzun süreler görme imkânı bulmuştuk. Haziran ayında Güneş ile Dünya arasından geçmeye hazırlanan Venüs, Güneş’e yaklaşmaya devam ediyor. Venüs mayıs ayının başında Güneş’ten yaklaşık üç buçuk saat sonra batarken, ayın sonuna doğru gözlem süresi yarım saate düşüyor. Venüs’ü Boğa Takımyıldızı’nın en parlak ikinci yıldızı Elnath’ın yakınlarında bulabilirsiniz.

Merkür ayın ortasına doğru batı ufkunun üzerinde gökyüzünde Venüs’e eşlik etmeye başlıyor. Ayın ilerleyen günlerinde Venüs’ün yüksekliği azalırken Merkür’ünki artıyor. Merkür ve Venüs, 22 Mayıs’ta birbirine dokunacak kadar yakın görünüyor.

24 Mayıs’ta ise hilal şeklindeki Ay, Venüs ve Merkür Güneş’in batışından kısa süre sonra birlikte görülebilir.

Mayıs ayı boyunca birbirine yakın olan Jüpiter ve Satürn ayın başında gece yarısından yaklaşık bir buçuk saat sonra doğu-güneydoğu ufkunun üzerinden doğuyor. Jüpiter ve Satürn 18 Mayıs’ta birbirlerine en yakın konuma geliyor. Her iki gezegen ayın ilerleyen günlerinde daha erken doğmaya başlıyor. Satürn’ü Oğlak, Jüpiter’i ise Yay Takımyıldızı’nın yakınlarında bulabilirsiniz.

Ay, 12 Mayıs’ta Jüpiter ve Satürn ile yakın görünümde.

Mars, mayıs ayının başında Güneş’in doğuşundan yaklaşık üç saat önce doğu-güneydoğu ufkunun üzerinden doğuyor. Ayın ilerleyen günlerinde parlaklığı ve görünür büyüklüğü artıyor.

Eta Kova (Eta Aquarid) göktaşı yağmuru 5-6 Mayıs’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Göktaşı yağmurunun en yüksek etkinliğe ulaştığı tarihte Kuzey Yarımküre’deki gökyüzü gözlemcileri 10-30 göktaşı görebilir. Ancak bu tarihte Ay dolunay evresine çok yakın olduğundan göktaşlarının fark edilmesini zorlaştırıyor. Eta Kova göktaşı yağmuru sırasında göktaşlarının gökyüzünde ortaya çıkıyormuş gibi göründüğü noktayı (saçılma noktası) Kova Takımyıldızı’nda bulabilirsiniz. Ancak saçılma noktası gece yarısından yaklaşık 2,5 saat sonra doğu ufkundan doğuyor ve Güneş’in doğuşundan önce ufkun üzerinde en yükseğe ulaşıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Bir karadelik iki mekanizmayla büyür: çevresindeki maddeleri yutarak ve başka karadeliklerle birleşerek.

Gökbilim ve Uzay

Uçak yolculukları sizde gerginliğe neden oluyorsa rüzgârlı havalarda uçmak daha da endişe verici olabilir. Özellikle de iniş sırasında pistin doğrultusuna göre uçağa yandan gelen şiddetli bir rüzgâr varsa...

Gökbilim ve Uzay

Perseid göktaşı yağmuru 12-13 Ağustos’ta en yüksek etkinliğe ulaşıyor. Bu tarihte Ay’ın %47’si aydınlanmış durumda.

Gökbilim ve Uzay

Bugün pek çok gökbilimci Plüton’un buzlu yüzeyinin altında bir okyanus olup olmadığı hakkında kafa yoruyor.

Gökbilim ve Uzay

Çin tarihinde ilk kez Mars’a bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Gökbilim ve Uzay

İngiltere’deki Manchester Üniversitesinden bir grup araştırmacı, matematiksel hesaplamalar yaparak uzaydan gelen kayaç parçalarının Dünya üzerinde nerelere düştüğünü tespit etmeye çalıştı.

Gökbilim ve Uzay

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Gökbilim ve Uzay

Temmuz ayında Güneş’in batısına geçen Merkür ayın ortalarına doğru gökyüzünde görülebilecek. 

Gökbilim ve Uzay

Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT), Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıktaki AB Aurigae yıldızının etrafında yeni doğmakta olan bir gezegen görüntüledi.

Gökbilim ve Uzay

Hubble Uzay Teleskobu ile yapılan gözlemler ilk yıldızların tahmin edilenden daha erken bir dönemde oluşmaya başladığını gösteriyor.