Skip to content Skip to navigation

MEB 9. Uluslararası Robot Yarışması

Bilim Genç
04/03/2015 - 11:59

Bu yıl Millî Eğitim Bakanlığı tarafından dokuzuncusu düzenlenecek Uluslararası Robot Yarışması için başvurular açıldı. TÜBİTAK’ın da destek verdiği, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan ekiplerin katılacağı yarışmaya, 2 Mart - 26 Nisan 2015 tarihleri arasında elektronik ortamda kayıt yaptırılabilecek. Yarışma “Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenleri Etkinlikleri” nedeniyle 13-14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hasan Mevsuf Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Temalı, çizgi izleyen, sumo, mini sumo, hareketli robot (robotino) ve serbest robot olmak üzere altı farklı kategoride yapılacak yarışmaya liseliler iki öğrenci ve bir danışman öğretmen ile katılabilecek. Üniversiteliler için ise danışman öğretmen zorunluluğu aranmıyor. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://robot.meb.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.