Skip to content Skip to navigation

Mıknatısla Hareket Eden Oyuncak Araba

Bilim Genç
18/02/2015 - 10:11

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinlikte mıknatısla hareket eden bir oyuncak araba tasarlayıp mıknatısların özelliklerini anlamaya çalışacağız. Mıknatıslar gözle görülemeyen manyetik alan üreten malzemelerdir. Mıknatıslar demir, nikel, kobalt gibi metalleri çeker; bakır, alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan cisimlere ise etki etmezler. Mıknatıslarda kuzey (N) ve güney (S) olmak üzere iki kutup bulunur. Zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter. Etkinliğin sonundaki videoda neodyum mıknatısların çekme ve itme kuvvetlerini görebilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 8 adet süper neodyum mıknatıs
  • Karton kutu kapağı
  • 3 mm çapında, 20 cm uzunluğunda tahta çubuk
  • Makas
  • 4 adet oyuncak tekerlek (tahta çubuklar bu tekerleklerden geçebilmeli)
  • Koli bandı veya küçük boy bant
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı

Etkinliğin yapılışı:

1- İlk önce karton kutu kapağını fotoğraftaki gibi katlayıp bantla yapıştıralım. Bu yapı arabamızın gövdesini oluşturacak.

2- Şimdi, arabamızın tekerleklerini takalım. 20 cm uzunluğundaki tahta çubuğu makas yardımı ile iki parça olacak şekilde keselim. Tahta çubukları arabanın gövdesine geçirelim. Tekerlekleri takarken arabanın gövdesinin yere değmemesine ve ön ve arka taraftaki tahta çubukların birbirine paralel olmasına dikkat edelim.

3- Tekerleklerimizi tahta çubuklara silikon tabancası yardımıyla yapıştırarak sabitleyelim ve kuruması için biraz bekleyelim. Silikon sıcak olduğu için elimizi yakmamaya özen gösterelim. Arabamızın ön ve arka tarafını, küçük karton parçalarını o kısımlara bantlayarak kapatalım.

4- Dört neodyum mıknatısı birbirine tutturup arabanın gövdesinin üzerine bantlayalım.

5- Mıknatısların fark edilmemesi için karton kutu parçaları ile bandı kullanarak bir kabin yapalım ve arabamızın gövdesine sabitleyelim. Arabamız artık yola çıkmaya hazır. Şimdi, diğer dört mıknatısı birleştirip kutupları da ayarlayarak arabamızı hareket ettirebiliriz.

6- Mıknatısları fotoğrafta görüldüğü gibi gömleğimizin içine yapıştırıp saklayabilir ve arabamızı hareket ettirirken arkadaşlarımızı şaşırtabiliriz.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.