Skip to content Skip to navigation

Mıknatısla Hareket Eden Oyuncak Araba

Bilim Genç
18/02/2015 - 10:11

Merhaba arkadaşlar. Bu etkinlikte mıknatısla hareket eden bir oyuncak araba tasarlayıp mıknatısların özelliklerini anlamaya çalışacağız. Mıknatıslar gözle görülemeyen manyetik alan üreten malzemelerdir. Mıknatıslar demir, nikel, kobalt gibi metalleri çeker; bakır, alüminyum gibi bazı metallere ve metal olmayan cisimlere ise etki etmezler. Mıknatıslarda kuzey (N) ve güney (S) olmak üzere iki kutup bulunur. Zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter. Etkinliğin sonundaki videoda neodyum mıknatısların çekme ve itme kuvvetlerini görebilirsiniz.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 8 adet süper neodyum mıknatıs
  • Karton kutu kapağı
  • 3 mm çapında, 20 cm uzunluğunda tahta çubuk
  • Makas
  • 4 adet oyuncak tekerlek (tahta çubuklar bu tekerleklerden geçebilmeli)
  • Koli bandı veya küçük boy bant
  • Silikon tabancası ve yapıştırıcı

Etkinliğin yapılışı:

1- İlk önce karton kutu kapağını fotoğraftaki gibi katlayıp bantla yapıştıralım. Bu yapı arabamızın gövdesini oluşturacak.

2- Şimdi, arabamızın tekerleklerini takalım. 20 cm uzunluğundaki tahta çubuğu makas yardımı ile iki parça olacak şekilde keselim. Tahta çubukları arabanın gövdesine geçirelim. Tekerlekleri takarken arabanın gövdesinin yere değmemesine ve ön ve arka taraftaki tahta çubukların birbirine paralel olmasına dikkat edelim.

3- Tekerleklerimizi tahta çubuklara silikon tabancası yardımıyla yapıştırarak sabitleyelim ve kuruması için biraz bekleyelim. Silikon sıcak olduğu için elimizi yakmamaya özen gösterelim. Arabamızın ön ve arka tarafını, küçük karton parçalarını o kısımlara bantlayarak kapatalım.

4- Dört neodyum mıknatısı birbirine tutturup arabanın gövdesinin üzerine bantlayalım.

5- Mıknatısların fark edilmemesi için karton kutu parçaları ile bandı kullanarak bir kabin yapalım ve arabamızın gövdesine sabitleyelim. Arabamız artık yola çıkmaya hazır. Şimdi, diğer dört mıknatısı birleştirip kutupları da ayarlayarak arabamızı hareket ettirebiliriz.

6- Mıknatısları fotoğrafta görüldüğü gibi gömleğimizin içine yapıştırıp saklayabilir ve arabamızı hareket ettirirken arkadaşlarımızı şaşırtabiliriz.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.