Skip to content Skip to navigation

Mini Fan

Namdar Gürsönmez
17/02/2017 - 15:17

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak, serinlemek için evde, ofiste, seyahatte, kampta, kısacası ihtiyaç duyduğumuz her yerde kullanabileceğimiz bir mini fan düzeneği tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet 14 x 20 cm boyutlarında maket karton
 • 4 adet 10 x 12 cm boyutlarında maket karton
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında çerçeve şeklinde maket karton (çerçeve genişliği 1,5 cm)
 • 4 adet 2 x 2 cm boyutlarında maket karton
 • 1 adet 10 x 12 cm boyutlarında renkli kaplama
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında file
 • 2 adet 1,5 V’luk kalem pil
 • 1 adet 3 V’luk mini DC motor
 • 1 adet mini anahtar
 • 1 adet ikili pil yatağı
 • 1 adet plastik pervane
 • İletken tel
 • 12 adet pet şişe kapağı (küçük boy)
 • 1 adet pet şişe kapağı (orta boy)
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Renkli bant
 • Kalem
 • Plastik cetvel
 • Makas
 • Maket bıçağı

Etkinliğin yapılışı:

1. 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonu, 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan üçünü ve 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonların her ikisini görseldeki gibi renkli bant ile bantlayalım.

 

2. Pet şişe kapaklarından sekizini görseldeki gibi dış yüzeylerinden birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından kapakları 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonun köşelerine silikon ile sabitleyelim.

 

3. İkili pil yatağını ve mini anahtarı görseldeki gibi maket kartona silikon ile sabitleyelim. İletken teller ile bağlantıları yapalım.

 

4. 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan birinin köşelerine görseldeki gibi  kalan pet şişe kapaklarını silikon ile sabitleyelim.

 

5. İletken tel ile DC motorun bağlantılarını yapalım. 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonları birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından DC motoru orta boy pet şişe kapağının üst kısmına, pet şişe kapağını 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonlara, bu kartonları ise 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonun yüzeyine silikon ile sabitleyelim.

 

 

6. Plastik pervaneyi DC motor miline takalım ve 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonu pet şişe kapaklarından görseldeki gibi 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartona silikon ile sabitleyelim.

Makas kullanarak maket kartonları DC motora bağlı iletken tellerin geçebileceği şekilde delerek DC motor, pil yatağı ve mini anahtar arasındaki bağlantıları yapalım.

 

7. Fileleri, 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonlara görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim .

 

8. Çerçeve şeklindeki maket kartonları fanımızın ön ve arka tarafına kalan 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonları ise yan taraflara ve üst kısma silikon ile sabitleyelim.

 

9. Renkli kaplamayı cetvel, kalem ve makas kullanarak görseldeki gibi 1 cm aralıklarla keselim.

 

10. Kestiğimiz renkli kaplamayı fanın ön kısmına silikon ile sabitleyelim.

 

11. Pil yatağına pilleri yerleştirelim. Mini fanımız artık serin hava üflemeye hazır.

 

12. Anahtarı kapalı konuma getirdiğimizde pildeki kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür ve iletken teller yardımı ile DC motora iletilir. DC motor ise elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. DC motor miline bağlı olan plastik pervane hızla dönerek içten dışa doğru düzenli bir şekilde hava akımı sağlar.

Mini Fan

 

İlgili İçerikler

Fizik

İstisnasız tüm nesneler çevrelerine ısı yayar ve çevrelerinden ısı alırlar. Soğuk bir ortamın içindeki nesnelerin sıcaklığı, yaydığı ısı miktarı çevresinden aldığı ısı miktarından fazla olduğu için kendiliğinden giderek düşer.

Fizik

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar gün geçtikçe artıyor. 

Fizik

Nobel Fizik Ödülü’nü Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne kazandı. İsveç Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, araştırmacıların Lazer Girişimölçer Kütleçekimsel Dalga Gözlemevi (LIGO) dedektörlerinin kurulması ve kütleçekimsel dalgaların gözlemlenmesine yaptıkları katkılar sebebiyle ödüle layık görüldükleri belirtildi.

Fizik

Bir grup araştırmacı, bir tür yapay zekâ uygulaması geliştirerek kütleçekimsel merceklemelerle ilgili verileri geleneksel yöntemlerden 10 milyon kat daha hızlı analiz etmeyi başardı.

Fizik

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak sıcak içecekleri birkaç dakika içinde soğutan bir düzenek tasarlayacağız.

Fizik

Nükleer silah denemeleri yeraltında, atmosferde ve suyun altında gerçekleştirilebilir. İlk nükleer bomba denemesi 16 Temmuz 1945’te patlatılan 20 kilotonluk Trinity isimli atom bombasıydı.

Fizik

Futbolcular özellikle serbest vuruşlarda rakip takımın savunma oyuncularının oluşturduğu...

Fizik

Gökkuşakları ışık ışınlarının su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur.

Fizik

Zamanı fotoğraflamanız istenseydi fotoğrafınızın odağında ne olurdu?

Fizik

Bulutsuz bir gecede, yapay aydınlatmalardan uzak bir yerde gökyüzüne çıplak gözle bakarsanız binlerce yıldız görebilirsiniz.