Skip to content Skip to navigation

Mini Fan

Namdar Gürsönmez
17/02/2017 - 15:17

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak, serinlemek için evde, ofiste, seyahatte, kampta, kısacası ihtiyaç duyduğumuz her yerde kullanabileceğimiz bir mini fan düzeneği tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet 14 x 20 cm boyutlarında maket karton
 • 4 adet 10 x 12 cm boyutlarında maket karton
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında çerçeve şeklinde maket karton (çerçeve genişliği 1,5 cm)
 • 4 adet 2 x 2 cm boyutlarında maket karton
 • 1 adet 10 x 12 cm boyutlarında renkli kaplama
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında file
 • 2 adet 1,5 V’luk kalem pil
 • 1 adet 3 V’luk mini DC motor
 • 1 adet mini anahtar
 • 1 adet ikili pil yatağı
 • 1 adet plastik pervane
 • İletken tel
 • 12 adet pet şişe kapağı (küçük boy)
 • 1 adet pet şişe kapağı (orta boy)
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Renkli bant
 • Kalem
 • Plastik cetvel
 • Makas
 • Maket bıçağı

Etkinliğin yapılışı:

1. 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonu, 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan üçünü ve 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonların her ikisini görseldeki gibi renkli bant ile bantlayalım.

 

2. Pet şişe kapaklarından sekizini görseldeki gibi dış yüzeylerinden birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından kapakları 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonun köşelerine silikon ile sabitleyelim.

 

3. İkili pil yatağını ve mini anahtarı görseldeki gibi maket kartona silikon ile sabitleyelim. İletken teller ile bağlantıları yapalım.

 

4. 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan birinin köşelerine görseldeki gibi  kalan pet şişe kapaklarını silikon ile sabitleyelim.

 

5. İletken tel ile DC motorun bağlantılarını yapalım. 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonları birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından DC motoru orta boy pet şişe kapağının üst kısmına, pet şişe kapağını 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonlara, bu kartonları ise 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonun yüzeyine silikon ile sabitleyelim.

 

 

6. Plastik pervaneyi DC motor miline takalım ve 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonu pet şişe kapaklarından görseldeki gibi 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartona silikon ile sabitleyelim.

Makas kullanarak maket kartonları DC motora bağlı iletken tellerin geçebileceği şekilde delerek DC motor, pil yatağı ve mini anahtar arasındaki bağlantıları yapalım.

 

7. Fileleri, 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonlara görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim .

 

8. Çerçeve şeklindeki maket kartonları fanımızın ön ve arka tarafına kalan 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonları ise yan taraflara ve üst kısma silikon ile sabitleyelim.

 

9. Renkli kaplamayı cetvel, kalem ve makas kullanarak görseldeki gibi 1 cm aralıklarla keselim.

 

10. Kestiğimiz renkli kaplamayı fanın ön kısmına silikon ile sabitleyelim.

 

11. Pil yatağına pilleri yerleştirelim. Mini fanımız artık serin hava üflemeye hazır.

 

12. Anahtarı kapalı konuma getirdiğimizde pildeki kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür ve iletken teller yardımı ile DC motora iletilir. DC motor ise elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. DC motor miline bağlı olan plastik pervane hızla dönerek içten dışa doğru düzenli bir şekilde hava akımı sağlar.

Mini Fan

 

İlgili İçerikler

Fizik

ABD’de uzunluk ölçüsü olarak metre yerine yard, feet ve inç; kütle ölçüsü olarak kilogram yerine pound ve ons gibi metrik olmayan ölçü birimlerinin kullanılması dikkatinizi çekmiştir. Peki, ABD’de bu ölçü birimlerinin kullanılmasında Karayip korsanlarının da payı olduğunu biliyor muydunuz?

Fizik

Elektrik ve nükleer enerji santrallerinde soğutma amacıyla kullanılan suların büyük kısmı buharlaşarak atmosfere karışır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı bu kayıp suları geri kazanmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Fizik

Mikroakışkan çipler, mikrolitre ve daha küçük hacimlerdeki akışkanların mikro ölçekteki (metrenin milyonda biri) kanallar içerisinde kontrol edilm

Fizik

Baryon grubu parçacıklar üç kuarktan oluşur. Uluslararası bir araştırma grubu, di-Omega olarak adlandırılan bir parçacığın doğada var olabileceğini ileri sürdü. Baryon türü iki omega parçacığının bir araya gelmesiyle oluşan di-Omegaların Avrupa ve Japonya’daki parçacık hızlandırıcılarda üretilebileceği düşünülüyor.

Fizik

Farklı düğüm yapılarının dayanıklılıkları üzerine pek çok araştırma yapıldıysa da bir düğümün nasıl olup da kendi kendine açıldığına dair bir çalışma yapılmamıştı. Ta ki bir akademisyen küçük kızının ayakkabı bağcıklarının neden sürekli çözüldüğünü merak edene kadar. Bunun üzerine iki öğrencisiyle birlikte koşu sırasında ayakkabı bağcığının ne gibi etkilere maruz kaldığını yakından gözlemledi.

Fizik

Hem bilimsel çalışmalar hem de günlük hayattaki pek çok etkinlik için kendi içinde tutarlı ölçüm birimlerine ihtiyaç vardır. Günümüzde bu amaçla yaygın şekilde kısaca SI olarak adlandırılan Uluslararası Birim Sistemi (Système international d’unités) kullanılsa da henüz arzu edilen düzeye erişilebilmiş değil.

Fizik

Ölçü birimlerine bir standart getirmek için 1790’larda Fransa’da metrik sistem oluşturulmuştu.

Fizik

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması, Özel Sektöre Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması ve Öncelikli Alanlarda Üniversite Öğrencileri Proje Yarışması başvuruları bugün başladı.

Fizik

Kristal kadar berrak yağmur damlaları, turkuaz rengi okyanuslar ya da pembe göller... Hepsi sudan meydana gelmelerine rağmen renkleri farklı. Çünkü suyun rengini su moleküllerinin ışıkla etkileşiminin yanı sıra suyun içinde çözünmüş ya da asılı halde bulunan başka maddeler de etkiler.

Fizik

14. Uluslararası Masterclasses organizasyonu kapsamında Konya Bilim Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, Türkiye genelindeki farklı okullardan lise öğrencileri Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) gerçekleştirilen deneylerin verilerini analiz ederek parçacık fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve CERN deneylerinin bir parçası olma imkânını yakaladı.