Skip to content Skip to navigation

Mini Fan

Namdar Gürsönmez
17/02/2017 - 15:17

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak, serinlemek için evde, ofiste, seyahatte, kampta, kısacası ihtiyaç duyduğumuz her yerde kullanabileceğimiz bir mini fan düzeneği tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet 14 x 20 cm boyutlarında maket karton
 • 4 adet 10 x 12 cm boyutlarında maket karton
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında çerçeve şeklinde maket karton (çerçeve genişliği 1,5 cm)
 • 4 adet 2 x 2 cm boyutlarında maket karton
 • 1 adet 10 x 12 cm boyutlarında renkli kaplama
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında file
 • 2 adet 1,5 V’luk kalem pil
 • 1 adet 3 V’luk mini DC motor
 • 1 adet mini anahtar
 • 1 adet ikili pil yatağı
 • 1 adet plastik pervane
 • İletken tel
 • 12 adet PET şişe kapağı (küçük boy)
 • 1 adet PET şişe kapağı (orta boy)
 • Silikon tabancası ve silikon
 • Renkli bant
 • Kalem
 • Cetvel
 • Makas
 • Maket bıçağı

Etkinliğin yapılışı:

1. 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonu, 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan üçünü ve 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonların her ikisini görseldeki gibi renkli bant ile bantlayalım.

 

2. PET şişe kapaklarından sekizini dört çift olacak şekilde görseldeki gibi dış yüzeylerinden birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından kapakları 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonun köşelerine silikon ile sabitleyelim.

 

3. İkili pil yatağını ve mini anahtarı görseldeki gibi maket kartona silikon ile sabitleyelim. İletken teller ile bağlantıları yapalım.

 

4. 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan birinin köşelerine görseldeki gibi kalan PET şişe kapaklarını silikon ile sabitleyelim.

 

5. İletken tel ile DC motorun bağlantılarını yapalım. 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonları birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından DC motoru orta boy PET şişe kapağının üst kısmına, PET şişe kapağını 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonlara, bu kartonları ise 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonun yüzeyine silikon ile sabitleyelim.

 

 

6. Plastik pervaneyi DC motor miline takalım ve 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonu görseldeki gibi 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartona silikon ile sabitleyelim.

Makas kullanarak maket kartonları DC motora bağlı iletken tellerin geçebileceği şekilde delerek DC motor, pil yatağı ve mini anahtar arasındaki bağlantıları yapalım.

 

7. Fileleri, 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonlara görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim .

 

8. Çerçeve şeklindeki maket kartonları fanımızın ön ve arka tarafına kalan 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonları ise yan taraflara ve üst kısma silikon ile sabitleyelim.

 

9. Renkli kaplamayı cetvel, kalem ve makas kullanarak görseldeki gibi 1 cm aralıklarla keselim.

 

10. Kestiğimiz renkli kaplamayı fanın ön kısmına silikon ile sabitleyelim.

 

11. Pil yatağına pilleri yerleştirelim. Mini fanımız artık serin hava üflemeye hazır.

 

12. Anahtarı kapalı konuma getirdiğimizde pildeki kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür ve iletken teller yardımı ile DC motora iletilir. DC motor ise elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. DC motor miline bağlı olan plastik pervane hızla dönerek içten dışa doğru düzenli bir şekilde hava akımı sağlar.

 

 

Mini Fan

 

İlgili İçerikler

Fizik

Arthur Ashkin optik cımbızların icadı, Gérard Mourou ve Donna Strickland ise yüksek yoğunluklu yüksek enerjili lazer atımlarının üretilmesine imkân veren bir yöntem geliştirmeleri sebebiyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yüzey gerilimi etkisiyle yüzen kâğıttan bir balık tasarlıyoruz.

Fizik

Fosil yakıtların alternatifi olabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarının bulunmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik çabalar gün geçtikçe artıyor.

Fizik

Genel görelilik kuramı geliştirildiğinden beri pek çok testten başarıyla geçti. Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, genel görelilik kuramının tahminleriyle uyumlu sonuçlar elde etti.

Fizik

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde yoğunluk ve basınç kavramlarından yararlanarak kendi kartezyen dalgıcımızı tasarlıyoruz.

Fizik

Metalik mavi renkli kelebekler, yanardöner renkli meyveler, altın rengi kabuğa sahip böcekler... Peki, bu renklerin hiçbirinin kaynağının boyalar ya da pigmentler olmadığını biliyor muydunuz? Öyleyse bu ışıl ışıl parıldayan renkler nasıl ortaya çıkıyor?

Fizik

ABD’de uzunluk ölçüsü olarak metre yerine yard, feet ve inç; kütle ölçüsü olarak kilogram yerine pound ve ons gibi metrik olmayan ölçü birimlerinin kullanılması dikkatinizi çekmiştir. Peki, ABD’de bu ölçü birimlerinin kullanılmasında Karayip korsanlarının da payı olduğunu biliyor muydunuz?

Fizik

Elektrik ve nükleer enerji santrallerinde soğutma amacıyla kullanılan suların büyük kısmı buharlaşarak atmosfere karışır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı bu kayıp suları geri kazanmak için yeni bir yöntem geliştirdi.

Fizik

Mikroakışkan çipler, mikrolitre ve daha küçük hacimlerdeki akışkanların mikro ölçekteki (metrenin milyonda biri) kanallar içerisinde kontrol edilm

Fizik

Baryon grubu parçacıklar üç kuarktan oluşur. Uluslararası bir araştırma grubu, di-Omega olarak adlandırılan bir parçacığın doğada var olabileceğini ileri sürdü. Baryon türü iki omega parçacığının bir araya gelmesiyle oluşan di-Omegaların Avrupa ve Japonya’daki parçacık hızlandırıcılarda üretilebileceği düşünülüyor.