Skip to content Skip to navigation

Mini Fan

Namdar Gürsönmez
17/02/2017 - 15:17

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak, serinlemek için evde, ofiste, seyahatte, kampta, kısacası ihtiyaç duyduğumuz her yerde kullanabileceğimiz bir mini fan düzeneği tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet 14 x 20 cm boyutlarında maket karton
 • 4 adet 10 x 12 cm boyutlarında maket karton
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında çerçeve şeklinde maket karton (çerçeve genişliği 1,5 cm)
 • 4 adet 2 x 2 cm boyutlarında maket karton
 • 1 adet 10 x 12 cm boyutlarında renkli kaplama
 • 2 adet 10 x 12 cm boyutlarında file
 • 2 adet 1,5 V’luk kalem pil
 • 1 adet 3 V’luk mini DC motor
 • 1 adet mini anahtar
 • 1 adet ikili pil yatağı
 • 1 adet plastik pervane
 • İletken tel
 • 12 adet pet şişe kapağı (küçük boy)
 • 1 adet pet şişe kapağı (orta boy)
 • Silikon tabancası ve yapıştırıcı
 • Renkli bant
 • Kalem
 • Plastik cetvel
 • Makas
 • Maket bıçağı

Etkinliğin yapılışı:

1. 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonu, 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan üçünü ve 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonların her ikisini görseldeki gibi renkli bant ile bantlayalım.

 

2. Pet şişe kapaklarından sekizini görseldeki gibi dış yüzeylerinden birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından kapakları 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartonun köşelerine silikon ile sabitleyelim.

 

3. İkili pil yatağını ve mini anahtarı görseldeki gibi maket kartona silikon ile sabitleyelim. İletken teller ile bağlantıları yapalım.

 

4. 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonlardan birinin köşelerine görseldeki gibi  kalan pet şişe kapaklarını silikon ile sabitleyelim.

 

5. İletken tel ile DC motorun bağlantılarını yapalım. 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonları birbirlerine silikon ile yapıştıralım. Ardından DC motoru orta boy pet şişe kapağının üst kısmına, pet şişe kapağını 2 x 2 cm boyutlarındaki maket kartonlara, bu kartonları ise 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonun yüzeyine silikon ile sabitleyelim.

 

 

6. Plastik pervaneyi DC motor miline takalım ve 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonu pet şişe kapaklarından görseldeki gibi 14 x 20 cm boyutlarındaki maket kartona silikon ile sabitleyelim.

Makas kullanarak maket kartonları DC motora bağlı iletken tellerin geçebileceği şekilde delerek DC motor, pil yatağı ve mini anahtar arasındaki bağlantıları yapalım.

 

7. Fileleri, 10 x 12 cm boyutlarındaki çerçeve şeklindeki maket kartonlara görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim .

 

8. Çerçeve şeklindeki maket kartonları fanımızın ön ve arka tarafına kalan 10 x 12 cm boyutlarındaki maket kartonları ise yan taraflara ve üst kısma silikon ile sabitleyelim.

 

9. Renkli kaplamayı cetvel, kalem ve makas kullanarak görseldeki gibi 1 cm aralıklarla keselim.

 

10. Kestiğimiz renkli kaplamayı fanın ön kısmına silikon ile sabitleyelim.

 

11. Pil yatağına pilleri yerleştirelim. Mini fanımız artık serin hava üflemeye hazır.

 

12. Anahtarı kapalı konuma getirdiğimizde pildeki kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüşür ve iletken teller yardımı ile DC motora iletilir. DC motor ise elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. DC motor miline bağlı olan plastik pervane hızla dönerek içten dışa doğru düzenli bir şekilde hava akımı sağlar.

Mini Fan

 

İlgili İçerikler

Fizik

İngiliz fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada kuramsal fizikçinin 14 Mart Çarşamba gününün ilk saatlerinde Cambridge’deki evinde hayata gözlerini yumduğu belirtildi.

Fizik

Sürtünme kuvveti üzerine ilk bilimsel çalışmayı 500 yıldan daha uzun bir süre önce Leonardo da Vinci yapmıştı. Da Vinci’nin vardığı sonuç, sürtünme kuvvetiyle normal kuvvet arasında doğrusal bir ilişki olduğuydu. Peki, bugün hâlâ mühendisler tarafından kullanılan bu yasa gerçekten doğru mu?

Fizik

Harvard Üniversitesi’ndeki (ABD) ve Kuantum Elektronik Enstitüsü’ndeki (Zürih, İsviçre) iki ayrı araştırma ekibi, eş zamanlı olarak dünyadaki en ince aynayı inşa etti. 

Fizik

Yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yapan Japonya merkezli Eco Marine Power (EMP) şirketi 2019’da ilk güneş enerjisi yelkenlerini test etmeye başlamayı planlıyor. “Enerji yelkenleri” adı verilen teknoloji sayesinde gemiler hem güneş hem de rüzgâr enerjisini kullanabilecek.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayının konusu #Yansımalar idi. Bu süreçte paylaştığınız ilgi çekici “Yansıma” fotoğrafları Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi ve aralık ayının en beğenilen fotoğrafları belirlendi.

Fizik

ODTÜ DAS’ın altıncısı 5-7 Şubat 2018 tarihlerinde ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Üç günde 64 oturumun yapılacağı etkinliğe katılmak için yapmanız gereken tek şey başvuru formunu doldurarak seminerlere kayıt olmak.

Fizik

Knot (Türkçesi “düğüm”) denizcilikte ve havacılıkta kullanılan bir hız birimi. 1 knot 1 saatte kaydedilen 1 deniz miline yani 1852 metreye eşittir.

Fizik

Yenilikçi bir fizik deneyi. Deney Kutusu köşesinin bu etkinliğinde yapay bir gökkuşağı oluşturmaya çalışıyoruz.

Fizik

Fırtına bulutlarının en yüksek enerjili radyasyon türü olan gama ışınları yaydığı anlaşıldı.

Fizik

Diyelim ki gerçek dünyada değil de bilim kurgu dünyasında yaşıyoruz ve bir şekilde zamanda yolculuk yapmak...