Skip to content Skip to navigation

Modern Pentatlonda İlk Olimpik Sporcumuz

Nurulhude Baykal
05/08/2016 - 16:35

Modern pentatlon atletlerin beş spor dalında yarıştığı olimpik bir branş. Bu branşı ilginç kılan şey ise içerdiği spor dallarının, pentatlonun çıkış noktası nedeniyle, birbirinden hayli farklı olması. Öncelikle belirtmek gerekir ki “penta” Yunancada “beş”, “athlon” ise “yarış” anlamına geliyor. Antik Yunan’daki olimpiyat oyunlarında “pentatlon” ile kastedilen beş yarış koşu, güreş, uzun atlama, cirit ve disk atma idi. Bu oyunlar ideal bir askerin becerilerini göstermesi için düzenlenmişti. Modern pentatlonun da başlangıcı olan 1912’deki Stockholm Olimpiyat Oyunları’nda bu branş o zamanın askeri standartlarına göre yeniden düzenlenerek eskrim, 200 metre serbest yüzme, binicilik, koşu ve atıcılık sporlarını kapsar hale getirildi.

Ülkemizin 1912’den beri düzenlenen olimpiyatlara temsilci gönderemediği bu branşta İlke Özyüksel bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil edip topladığı puanlar sayesinde olimpiyatlara katılma hakkı elde etti.

İlke Özyüksel’in asıl hedefi, önceki demeçlerinde de belirttiği üzere, Türkiye’nin bu branşta yeri olduğunu tüm dünyaya göstermek. Tabii ki bu hedefin ilk basamağı olan Türkiye’de modern pentatlonun bilinirliğini artırmayı kendi adını duyurarak şimdiden gerçekleştirdi.

Bu arada, modern pentatlon 1912’den beri resmen tanınan bir olimpik spor olsa da bu branşta kadınların yarışması ancak 2000 yılındaki Sidney Olimpiyat Oyunları’nda gerçekleşti. Diğer bir deyişle, İlke’nin farklı ülkelerden hemcinsi olan rakiplerine erken yetiştiğini söyleyebiliriz.

 

 

İlgili İçerikler

Spor

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da turnuvanın üçüncü ve en büyük stadyumu olan Eğitim Şehri Stadyumu tamamlandı.

Spor

Tenis ve futbol gibi birçok spor dalında hakemlerin verdiği kararların doğru olup olmadığı konusunda çokça tartışma yaşanır. Geçmişte hakemlerin verdiği kararı değiştirmenin bir yolu yoktu. Ancak günümüzde top takip sistemleri sayesinde artık son kararı sanal hakemler veriyor.

Spor

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi olarak 2019 Üniversiteler Okçuluk Şampiyonası’nda birinci olan Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Millî sporcularımız İbrahim Çolak ve Busenaz Sürmeneli, jimnastik ve boksta dünya şampiyonu oldu. İbrahim Çolak bu başarısıyla Japonya’da düzenlenecek 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını da elde etti.

Spor

Günümüzde birçok araştırma sporun sağlığımızı olumlu etkilediğini gösteriyor.

Spor

Çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olan ergenlik çağında birçok fiziksel ve zihinsel değişim geçiririz. Peki bu değişimlerin ne kadarı genetik mirasımıza, ne kadarı çevresel etmenlere (örneğin beslenme ve spor) bağlı?

Spor

Buzda kaymanın en estetik yollarından biri buz pateni sporudur. Farklı figürlerin, dansın ve müziğin yer aldığı buz pateni Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan bir spor dalı. Biz de milli sporcumuz Alper Uçar ile buz pateni üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel olarak, ülkemizi hem Avrupa hem de dünya şampiyonalarında temsil eden ve önemli başarılar kazanan milli karatecimiz Serap Özçelik Arapoğlu ile Bilim Genç okurları için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Hem bedeninizi hem beyninizi aktif şekilde kullanabileceğiniz bir spor dalı ilginizi çeker mi? Cevabınız “Evet!” ise oryantiring sporunu çok sevebilirsiniz. Gelin, spor yaparken yön bulma ve odaklanma gibi bilişsel becerilerinizi de geliştirebileceğiniz bu sporu daha yakından tanıyalım.

Spor

Bilim Genç olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mayıs ayında objektiflerinizi spora odaklayarak spor alanlarını, spor ekipmanlarını ve anlık spor hareketlerini fotoğraflarınıza aktarmanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Spor etiketini eklemeyi unutmayın.