Skip to content Skip to navigation

Modern Pentatlonda İlk Olimpik Sporcumuz

Nurulhude Baykal
05/08/2016 - 16:35

Modern pentatlon atletlerin beş spor dalında yarıştığı olimpik bir branş. Bu branşı ilginç kılan şey ise içerdiği spor dallarının, pentatlonun çıkış noktası nedeniyle, birbirinden hayli farklı olması. Öncelikle belirtmek gerekir ki “penta” Yunancada “beş”, “athlon” ise “yarış” anlamına geliyor. Antik Yunan’daki olimpiyat oyunlarında “pentatlon” ile kastedilen beş yarış koşu, güreş, uzun atlama, cirit ve disk atma idi. Bu oyunlar ideal bir askerin becerilerini göstermesi için düzenlenmişti. Modern pentatlonun da başlangıcı olan 1912’deki Stockholm Olimpiyat Oyunları’nda bu branş o zamanın askeri standartlarına göre yeniden düzenlenerek eskrim, 200 metre serbest yüzme, binicilik, koşu ve atıcılık sporlarını kapsar hale getirildi.

Ülkemizin 1912’den beri düzenlenen olimpiyatlara temsilci gönderemediği bu branşta İlke Özyüksel bir ilki gerçekleştirdi. Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil edip topladığı puanlar sayesinde olimpiyatlara katılma hakkı elde etti.

İlke Özyüksel’in asıl hedefi, önceki demeçlerinde de belirttiği üzere, Türkiye’nin bu branşta yeri olduğunu tüm dünyaya göstermek. Tabii ki bu hedefin ilk basamağı olan Türkiye’de modern pentatlonun bilinirliğini artırmayı kendi adını duyurarak şimdiden gerçekleştirdi.

Bu arada, modern pentatlon 1912’den beri resmen tanınan bir olimpik spor olsa da bu branşta kadınların yarışması ancak 2000 yılındaki Sidney Olimpiyat Oyunları’nda gerçekleşti. Diğer bir deyişle, İlke’nin farklı ülkelerden hemcinsi olan rakiplerine erken yetiştiğini söyleyebiliriz.

 

 

İlgili İçerikler

Spor

Kış sporlarıyla ilgilenen sporcuların karşı karşıya kaldıkları zorlukların nasıl üstesinden geldiklerini, bilim ve teknolojinin kış sporlarını nasıl etkilediğini birlikte inceleyelim.

Spor

Bir grup bilim insanının yakın zamanlarda Amerikan Kimya Derneği’nin 254. toplantısında sunduğu araştırma sonuçlarına göre, insanların bağırsak florasındaki bir bakteri türü atletlerin performansını önemli ölçüde artırıyor.

Spor

Kalıtımın insanların fiziksel performansı üzerinde önemli etkileri olduğu biliniyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar 200’den fazla genin fiziksel performansla ilişkili olduğunu gösteriyor. 

Spor

Olimpiyatlardaki rekorları ve madalyaları ile yakından tanıdığımız Michael Phelps’in onu diğer yüzücülerden ayıran bir özelliği var.

Spor

Isınma hareketleri kalbi ve dolaşım sistemini aşama aşama hızlandırarak vücudu fiziksel egzersize hazırlar. Isınma hareketleri sırasında...

Spor

İnsanlar “rahatsız, bunaltıcı, güzel görünmüyor, saçlarım dağılıyor” gibi nedenlerle kask takma konusunda isteksiz davranabiliyor.

Spor

Milli güreşçimiz, olimpiyat şampiyonu Taha Akgül ile Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp ile Bilim Genç okurları için kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Spor

Bilim Genç Kafe’nin yeni konuğu yayın kurulu üyemiz “Doğadaki İnsan” Serdar Kılıç.

Spor

İnsanoğlunun nefesini tutarak suyun altına ilk ne zaman girdiği bilinmemekle birlikte, bunun yaklaşık 5000 yıl önce olduğu tahmin ediliyor.