Skip to content Skip to navigation

Moleküler Araçlar Yarışıyor

Dr. Tuba Sarıgül
07/04/2017 - 09:14

Dünyanın ilk moleküler araç yarışı 28-29 Nisan tarihleri arasında Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleştiriliyor.

Moleküler araçlar birkaç yüz atomdan oluşuyor. 100 nanometre (nanometre metrenin milyarda biridir) uzunluğundaki yarış pisti ise altın atomlarından meydana geliyor. Parkur 20 nm’lik düz bir hat, bir dönüş, 50 nm’lik düz bir hat, bir dönüş ve 20 nm’lik  düz bir hat şeklinde tasarlandı. Nano boyuttaki moleküler araçları çıplak gözle görmek mümkün olmadığından, yarış taramalı tünelleme mikroskobu (taramalı tünelleme mikroskopu STM, atom ölçeğindeki örneklerin üç boyutlu olarak görüntülenebilmesini sağlayan bir yöntemdir) kullanılarak takip edilebilecek.

Hubert Raguet Cemes CNRS Photothèque

Yarışa katılacak moleküler araçların kapısı ya da camları yok, ancak hareket etmelerini sağlayan tekerleklere sahipler. Taramalı tünelleme mikroskobu moleküler araçların hareketinin takip edilmesinin yanı sıra araçların hareket etmesi için gerekli enerjiyi de sağlıyor. Moleküler araçlar mikroskobun ucu aracılığıyla uygulanan elektrik akımı sayesinde hareket ediyor.

The Royal Swedish Academy of Sciences

Yarışma Fransa Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) tarafından düzenleniyor. Yarışmanın amacı ise 2016 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne de layık görülen moleküler makineler konusundaki araştırmaları teşvik etmek. Moleküler makineler, enerji ile hareketi kontrol edilebilen moleküller olarak tanımlanabilir. Moleküler makineler konusundaki araştırmalar ilaçların vücut içinde belirli bir hedefe ulaştırılması, nano ölçekte elektronik bileşenlerinin geliştirilmesi gibi yenilikçi gelişmelere öncülük edebilir.

İlgili İçerikler

Kimya

Nobel Kimya Ödülü’nün 2019 yılındaki sahipleri, Austin’deki Texas Üniversitesinden John B. Goodenough, New York Eyalet Üniversitesinden M. Stanley Whittingham ve Meijo Üniversitesinden Akira Yoshino oldu. Araştırmacıların lityum iyon pillerin geliştirilmesine yaptıkları önemli katkılar sebebiyle ödüle layık görüldükleri açıklandı.

Kimya

Georgia Teknoloji Enstitüsünden Paul Kohl ve arkadaşları güneş ışığına maruz kaldığında kendiliğinden yok olan bir tür plastik malzeme geliştirdi.

Kimya

Laboratuvar ortamında üretilen bir malzeme tıpkı gerçek bir doku gibi metabolik reaksiyonları gerçekleştirebilir, aynı zamanda vücutla uyumlu olabilir mi? Bilim kurgu filmlerinde karşılaşabileceğimiz bu durum biyolojik nanomalzemeler sayesinde mümkün olabilir.

Kimya

Yeryüzünün pek çok bölgesinde insanlar temiz suya erişmekte güçlük geçiyor. Üstelik küresel iklim değişikliği ve insan etkinlikleri sebebiyle gelecekte durumun daha da kötüleşme ihtimali var. Bu soruna çare bulmak için çalışmalar yapan Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesinden Prof. Dr. Omar Yaghi ve arkadaşları, atmosferden su buharı toplayarak içme suyu üreten bir cihaz geliştirdi.

Kimya

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Dr. Hnin Yin Yin Nyein ve arkadaşları, teri analiz eden bir sensör geliştirdi. Sensörün tasarımı ve üretimi Science Advances’ta yayımlanan makalede detaylı bir biçimde açıklandı.

Kimya

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Northwestern Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı elektrik üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi. İnce pas (demir oksit) katmanları üzerinde akan tuzlu suyun kinetik enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü yöntemle ilgili makale Proceedings of the National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle hidrofobik kaplama yaparken akıllı yüzeylerin doğadaki örneklerini ve kullanım alanlarını öğreniyoruz.

Kimya

ABD’deki Rutgers Üniversitesinden ve Oregon Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, üzerine baskı yapılan kâğıtların geri dönüştürülmeye ihtiyaç olmaksızın tekrar kullanılması için kâğıt üzerindeki baskının çıkarılmasını sağlayan bir yöntem geliştirdi.

Kimya

Plastikler günlük yaşamımızın bir parçası. Kolay şekillendirilebilmeleri, maliyetlerinin düşük olması, ısı ve elektrik yalıtımı sağlamaları gibi özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanıyorlar. Peki, plastiksiz bir dünya mümkün mü? Biyoplastikler, plastiklerin neden olduğu sorunlara çözüm olabilir mi?

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde çeşitli kimyasal maddeler kullanarak ve elektrik devresi kurarak yazı yazarken kimyanın alt dallarından biri olan elektrokimyayı daha yakından tanıyoruz.