Skip to content Skip to navigation

Moleküler Araçlar Yarışıyor

Dr. Tuba Sarıgül
07/04/2017 - 09:14

Dünyanın ilk moleküler araç yarışı 28-29 Nisan tarihleri arasında Fransa’nın Toulouse şehrinde gerçekleştiriliyor.

Moleküler araçlar birkaç yüz atomdan oluşuyor. 100 nanometre (nanometre metrenin milyarda biridir) uzunluğundaki yarış pisti ise altın atomlarından meydana geliyor. Parkur 20 nm’lik düz bir hat, bir dönüş, 50 nm’lik düz bir hat, bir dönüş ve 20 nm’lik  düz bir hat şeklinde tasarlandı. Nano boyuttaki moleküler araçları çıplak gözle görmek mümkün olmadığından, yarış taramalı tünelleme mikroskobu (taramalı tünelleme mikroskopu STM, atom ölçeğindeki örneklerin üç boyutlu olarak görüntülenebilmesini sağlayan bir yöntemdir) kullanılarak takip edilebilecek.

Hubert Raguet Cemes CNRS Photothèque

Yarışa katılacak moleküler araçların kapısı ya da camları yok, ancak hareket etmelerini sağlayan tekerleklere sahipler. Taramalı tünelleme mikroskobu moleküler araçların hareketinin takip edilmesinin yanı sıra araçların hareket etmesi için gerekli enerjiyi de sağlıyor. Moleküler araçlar mikroskobun ucu aracılığıyla uygulanan elektrik akımı sayesinde hareket ediyor.

The Royal Swedish Academy of Sciences

Yarışma Fransa Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) tarafından düzenleniyor. Yarışmanın amacı ise 2016 yılında Nobel Kimya Ödülü’ne de layık görülen moleküler makineler konusundaki araştırmaları teşvik etmek. Moleküler makineler, enerji ile hareketi kontrol edilebilen moleküller olarak tanımlanabilir. Moleküler makineler konusundaki araştırmalar ilaçların vücut içinde belirli bir hedefe ulaştırılması, nano ölçekte elektronik bileşenlerinin geliştirilmesi gibi yenilikçi gelişmelere öncülük edebilir.

İlgili İçerikler

Kimya

Sabun ve sentetik deterjanlar, suda çözünerek farklı yüzeylerdeki kirleri temizleyen maddelerdir.

Kimya

Dünya’daki yaşamın temelinde karbon vardır. İnsanların ve diğer canlıların yapısındaki organik moleküllerin iskeletini karbon atomları oluşturur. Peki, evrendeki karbon nasıl oluştu?

Kimya

Bilim Çizgi Dizi köşesinde Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat öyküsüne yer veriyoruz.

3. bölüm (yakında...)

Kimya

1940’lardan beri organik madde içeren nesnelerin yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihlendirme ya da karbon-14 tarihlendirme olarak adlandırılan yöntem yaygın olarak kullanılıyor

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kimya ve fizik bilgilerimizi kullanarak bir yumurtanın kabuğunu kırmadan çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi öğreniyoruz.

Kimya

Limon suyu ekşidir. Elimizi yıkamak için kullandığımız sabun ise kaygandır. Bu maddeler sırasıyla asit ve baz olarak sınıflandırılır. Peki, asit ve baz nedir? Okulda kimya dersinde ya da laboratuvarında sıkça karşılaştığımız bu kavramlar neden önemli?

Kimya

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırladığımız diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kimya

İdeal gazların hareketlerini ve birbirleriyle etkileşmelerini bilardo ya da pinpon toplarınınkine benzetebiliriz. Bu etkinliğimizde de pipon toplarını kullanarak maddenin gaz hâlinin bir benzetimini yapacağız.

Kimya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üniversite ve lise öğrencilerine konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü Prof. Dr. Agre başarı hikâyesini Bilim Genç’e anlattı.

Kimya

Herhangi bir maddenin bir molü atomlarının ya da moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Bu değer Avogadro sayısıyla ifade edilir. Avogadro sayısının ismi İtalyan bilim insanı Amedeo Avogadro’dan gelir.