Skip to content Skip to navigation

NASA Space Apps Challenge Başvuruları Başladı

Ayşenur Okatan
26/09/2019 - 09:28

NASA Space Apps Challenge’ın (NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) Türkiye ayağı bu yıl Ankara, Elazığ ve Şanlıurfa’da düzenleniyor. Ankara’daki organizasyona 19-20 Ekim tarihlerinde ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu ev sahipliği yapıyor.

Her geçen yıl daha fazla ülkede düzenlenen NASA Space Apps Challenge, Dünya’da ve uzayda karşılaşılan güçlüklerin çözümüne katkı sağlamak için özgün uygulamalar ve platformlar geliştirilmesini amaçlıyor. NASA’nın bilgi kaynakları, yarışmada geliştirilen projelerde kullanılmak üzere, etkinlik süresince katılımcılara açık olacak.

Herkese açık olan yarışmada uzman kod yazarı, astrofizikçi ya da mühendis olmak gibi şartlar aranmıyor. Bireysel olarak ya da en az üç, en fazla altı kişilik gruplar hâlinde başvurulabilen yarışmada katılımcılar; yazılımcılar, bilim insanları, tasarımcılar, üreticiler, teknoloji uzmanları ile bir araya gelerek fikir alışverişi yapma fırsatı yakalayacak. Projeler etkinlik boyunca hazırlanarak ikinci günün sonunda jürinin değerlendirmesine sunulacak. Dereceye giren proje sahiplerine yurt dışında dil eğitimi, yazılım ödülü, bilişim ve web danışmanlığı, marka danışmanlığı gibi farklı ödüller verilecek.

Ardından her şehirden iki kazanan olmak üzere toplam altı proje NASA’ya gönderilecek. Bu projeler 20 Nisan 2020’de farklı ülkelerin dereceye giren projeleriyle birlikte küresel boyutta verilerin en iyi kullanımı, donanımın en iyi kullanımı, bilimin en iyi kullanımı, en iyi görev kavramı, galaktik etki ve en ilham verici proje kategorilerinde jüri tarafından tekrar değerlendirilecek. Kazanan projelerin sahipleri NASA’nın Florida’da bulunan Kennedy Uzay Üssü’nden gönderilecek uzay araçlarının fırlatılışını izleme hakkı elde edecek.

Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Haziran ayında çıplak gözle görülebilen tüm gezegenleri gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası bir araştırma grubu, nötrinoların ve antinötrinoların birbirlerine dönüşme süreçleri arasında belirgin farklar tespit etti.

Gökbilim ve Uzay

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan çalışmalar sonucunda mezosfer deliklerini aydınlatan yeni bir tür “kutup ışığı” keşfedildi.

Gökbilim ve Uzay

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı da 2012 yılında tamamlanan Rossi X-Işını Zamanlama Kâşifi (RXTE) görevi sırasında toplanan verilerde karadelikler tarafından hareket yönü tersine çevrilen ışık ışınlarının izlerine rastlamışlar. 

Gökbilim ve Uzay

Son günlerde gökyüzünde ip gibi dizilmiş parlak noktaların geçişine tanık olmuş olabilirsiniz. Bu durumun nedeni, fütüristik projeleriyle bildiğimiz Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilen Starlink projesi.

Gökbilim ve Uzay

Mayıs ayında Merkür ve Venüs’ü gün batımından sonra; Mars, Satürn ve Jüpiter’i ise gün doğumundan sonra gökyüzünde görebilirsiniz.

Gökbilim ve Uzay

TÜBİTAK tarafından düzenlenen canlı bilim söyleşilerinin dördüncüsü, 7 Mayıs 2020 tarihinde saat 17.00’de TÜBİTAK Bilim Genç YouTube kanalında canlı olarak yayınlanacak. 

Gökbilim ve Uzay

Güneş panellerinden yansıyan ışıklar sayesinde uyduları geceleri gökyüzünde rahatça görmek mümkün. Uydulardan yansıyan bu ışık, ışığa duyarlı gözlem aletleri tarafından da algılanıyor ve bu durum bazen verilerde bozulmalara sebep olabiliyor.

Gökbilim ve Uzay

Dünya’dan Mars’a gitmek için neden belirli zamanlar daha uygun diye merak etmiş miydiniz?

Gökbilim ve Uzay

Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak ısının nasıl yayıldığını anlamamız gerekir. Isı ışıma, iletim ve konveksiyon olmak üzere üç yolla yayılır.