Skip to content Skip to navigation

NASA’dan İtfaiyecilerin Hayatını Kurtaracak Yapay Zekâ Yazılımı

Dr. Tuba Sarıgül
19/08/2016 - 14:17

İtfaiyeciler yanan bir binaya girdiklerinde beklenmedik tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. NASA Jet İtki Laboratuvarı tarafından geliştirilen yapay zekâ yazılımı, sensörler tarafından toplanan tehlike göstergesi verileri birleştirerek itfaiyecileri yangın bölgesinde güvenli bir şekilde yönlendiriyor.

AUDREY olarak isimlendirilen projede itfaiyecilerin kıyafetlerinde bulunan giyilebilir sensörler itfaiyecilerin konumunu, ortamın sıcaklığını, ortamda var olan tehlikeli kimyasal maddeleri ve gazları belirliyor. Yapay zekâ yazılımı bu verileri değerlendiriyor ve tehlike oluşturabilecek durumlarla ilgili tahminler yapıyor. Daha sonra bu bilgiler bulunduğu konuma göre ilgili itfaiyeciye gönderiliyor. Yani sistem yangın bölgesinin tehlike haritasının çıkarılmasını sağlıyor. Böylece, örneğin itfaiyeci gireceği odanın tavanının çökme ihtimali hakkında fikir sahibi olabiliyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

1939 yılında eğitim öğretime başlayan Cebeci Ortaokulu, devlet okulları arasında Ankara genelinde ilk kez oyun kodlama yarışmasının yapılmasına öncülük etti. “Oyunumu Kodluyorum” adıyla düzenlenen yarışma TÜBİTAK’ın yanı sıra EBA, Hacettepe Stem & Maker Lab, Roketsan, Havelsan gibi kurumların desteğiyle yapıldı.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın kamu kurumlarında açık kaynaklı yazılımlar ve teknolojilerinin yaygınlaştırılması ve bu konulardaki farkındalığın artırılması için bu yıl üçüncüsünü düzenleyeceği Kamu Açık Kaynak Konferansı 25-26 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara Congresium'da gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarların nasıl çalıştığı birçoğumuz için karmaşık bir bulmaca gibidir. Bu inanışın doğru olmadığını düşünen Minnesota Üniversitesi’nden Paul Boswell, çocuklara ve yetişkinlere programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretmek için bir oyun geliştirdi.

Bilgisayar ve İnternet

Spor karşılaşmalarında genellikle çoğunluğun favorisi olan bir taraf vardır. Bu değerlendirme, takımın ya da oyuncunun performansına göre yapılır.

Bilgisayar ve İnternet

Tesla’nın otomatik pilot kazasını inceleyen ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu'nun raporu, kazadan önceki 37 dakika boyunca sistemin sürücüyü ellerini direksiyon üzerinde tutması için yedi kez uyardığını gösteriyor.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kişisel bilgisayarlar 1980’li yılların başından itibaren kullanılmaya başlandı.

Bilgisayar ve İnternet

Günümüzde çevreyle ilgili problemler arasında en önemlilerinden biri olan hava kirliliği özellikle sanayileşmiş şehirlerde yaşayan insanlar için tehlike oluşturuyor.

Bilgisayar ve İnternet

Çoğumuz kullandığımız monitörlerde çözünürlük, renk kalitesi gibi unsurları ön planda tutarken e-spor tutkunlarının derdi bambaşka.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK’ın üniversite öğrencileri arasında düzenlediği proje yarışmasının final sergisi 22 Ekim 2016 tarihinde...

Bilgisayar ve İnternet

Son yıllarda ortaya çıkan ve fidye yazılım (ransomware) adı verilen kötü amaçlı yazılımlar birçok kişinin ve kuruluşun kâbusu olmuş durumda.