Skip to content Skip to navigation

Organizmalar Tarafından Ayrıştırılabilen Transistör

Dr. Mahir E. Ocak
03/08/2015 - 17:00

Her yıl yüz milyonlarca elektronik cihaz çöpe atılıyor ve bu cihazların büyük bir kısmı geri dönüştürülmediği için çevreyi kirletiyor. Elektronik atıkların çevreye verdiği zararların önüne geçmek amacıyla çalışmalar yapan bir grup araştırmacı, canlı organizmalar tarafından ayrıştırılabilen transistörler geliştirmeyi başardı. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde çalışan Dr. J.-H. Seo ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Applied Physics Letters’ta yayımlandı.

Prof. Dr. Zhenqiang Ma’nın liderliğinde yapılan araştırmada selüloz içeren fiber kullanılmış. Güçlü ve transparan olan bu malzemenin en önemli özelliği, günümüzde elektronik cihazlarda kullanılan polimerlerin aksine, canlı organizmalar tarafından ayrıştırılabilmesi. Ayrıca malzemenin genleşme katsayısı düşük olduğu için, ısıya maruz kaldığı zaman şeklinde büyük değişiklikler olmuyor. Tüm bu özellikler selüloz içeren fiberlerin çevre dostu elektronik cihazların geliştirilmesinde kullanılabileceğini gösteriyor.

Yeni geliştirilen transistörler, ormana bırakıldıkları zaman kısa süre içinde mantarlar tarafından ayrıştırılabiliyor. Üstelik araştırma grubunun lideri Prof. Ma, geliştirdikleri transistörün performansının geleneksel silikon tabanlı transitörlerden daha iyi olduğunu belirtiyor.

İlgili İçerikler

Malzeme Bilimi

Araştırmacılar cep telefonlarındaki nadir elementlerin miktarını belirlemek için iPhone marka bir cep telefonunu parçalayıcıdan geçirdi. Bu çalışmayla geri dönüşümün öneminin vurgulanması amaçlanıyor.

Malzeme Bilimi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Malzeme Bilimi

Brown Üniversitesinde çalışan Robert Hurt ve arkadaşları sivrisineklere karşı koruma sağlayan grafen tabanlı bir kumaş geliştirdi. 

Malzeme Bilimi

Bir grup araştırmacı, üzerine ışık tutulduğunda kasılan bir tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) geliştirdi. Ağırlıkları kaldırmayı başarabilen malzemeden yapay kas üretiminde yararlanılabilir.

Malzeme Bilimi

Her yıl milyonlarca araba lastiği kullanılamaz hale geliyor. Çöplüklerde ve atık depolarında biriken bu lastikler hem çevreyi kirletiyor hem de sağlığı tehdit ediyor. Üstelik esnek ve dirençli oldukları için doğada yok olmaları çok uzun yıllar alıyor.

Malzeme Bilimi

Uluslararası bir araştırma grubu bir tür örümcek ipeğinin neme maruz kaldığında kısaldığını ve büküldüğünü keşfetti. Gelecekte örümcek ipeği kullanarak yapay kaslar üretmek mümkün olabilir. Dr. Dabiao Liu ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Advances’ta yayımlandı.

Malzeme Bilimi

Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kendini onaran metal kaplaması geliştirdi. Malzeme çizildikten, kazındıktan ya da çatladıktan sonra sadece saniyeler içinde kendini onarabiliyor. 

Malzeme Bilimi

Aralarında ODTÜ öğretim üyesi Dr. Sezer Özerinç'in de yer aldığı uluslararası bir araştırma grubu, kendi geliştirdikleri bir yöntemi kullanarak özel bir nikel folyo üretti. Yapısı ve yoğunluğu ahşaba benzediği için metal ahşap olarak adlandırılan malzeme çelik kadar güçlü.

Malzeme Bilimi

ABD’deki Sandia Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı tarafından üretilen platin (Pt) - altın (Au) alaşımının dünyanın aşınmaya karşı en dayanıklı malzemesi olduğu düşünülüyor.

Malzeme Bilimi

Çoğunluğu Türk bilim insanlarından oluşan bir grup araştırmacı ısıya duyarlı görüntüleme sistemlerinden gizlenmeyi sağlayan bir çeşit yüzey malzemesi tasarlayıp üretti.