Skip to content Skip to navigation

Orison: Temiz ve Ucuz Enerji Artık Mümkün Olacak!

Sanem Avcil
03/02/2016 - 16:30

Cep yakan elektrik faturalarını düşürmek ve tasarruf etmek için Orison tarafından yeni ev bataryaları geliştirildi.

Elektrik ücret tarifeleri kullanım saatlerine göre değişir. Tüketiciler, ısıtma veya soğutma sistemleri de dâhil olmak üzere ev aletlerini genellikle ücretlerin en pahalı olduğu zamanlarda kullanır. Orison şirketi tarafından geliştirilen bu bataryalar ücretlerin daha düşük olduğu gece saatlerinde şarj ediliyor ve diğer zamanlarda elektrikli aletleri çalıştırmak için kullanılabiliyor. Böylece elektrik faturalarında tasarruf sağlanıyor. Hafif, harici kullanıma uygun bu lityum-iyon pil takımları Orison Tower ve Orison Panel olmak üzere iki farklı tasarıma sahip. Orison Tower zemine yerleştirilebilen dik bir cihazken, Orison Panel duvara yapıştırılabilen düz bir panel. Her ikisi de mobilyaların veya elektronik aletlerin arasına saklanabilecek kadar küçük ve dekoratif. Güneş veya rüzgâr gibi alternatif enerji kaynakları ile birlikte de kullanılabilecek bu bataryalar akıllı telefon uygulaması sayesinde takip edebiliyor. Sistem, herhangi bir problem olduğunda kullanıcıyı otomatik olarak uyarıyor. Orison cihazların faydaları bu kadarla sınırlı değil. Bu cihazlar fosil yakıt kullanmadığı için temiz ve yenilenebilir enerji üretiyor. Sadece bu özelliği bile bu cihazları seçenek olarak üst sıralara taşıyor. 188 ülkede kullanılmaya uygun olarak üretilen bu cihazların 10 yıl gibi bir garantisi süresi olacak. Temiz ve ucuz enerji sağlayacağı öngörülen cihazlar için Kickstarter isimli finansman platformunda maddi destek kampanyası başlatıldı.

Yakın zamanda piyasaya giren Tesla Powerwall’a benzer özelliklere sahip olduğu düşünülen bu cihazlar kolay monte edilme ve taşınma avantajı sağlıyor. Bu yeni ev bataryalarının 1600 dolar civarında bir fiyattan satışa sunulması planlanıyor.

Videoları izleyerek Orison Tower ve Orison Panel hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=X2n9uPkuP0o

https://www.youtube.com/watch?v=qlkfa2JKQQQ

https://www.youtube.com/watch?v=19lQXpK_dgQ

Sanem Avcil Twitter

İlgili İçerikler

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Dışarıya çıktınız ve bir süre sonra yağmur yağmaya başladı. O da ne? Yağmur bulutları… Sağanak şeklinde yağmaya başlayan yağmura yakalandınız. Hay aksi, şemsiyeniz yanınızda yok! Peki, “Şemsiyeyi kim, ne zaman icat etti acaba?” diye düşündünüz mü?